Jednym z motywów rozległej tematyki literackiej i artystycznej jest ujęcie przez twórców w swych dziełach zainteresowania życiem codziennym i wartościami prostych ludzi. "Niedokończone zwroty, okaleczone słowa i powtórzenia, które znalazły się w ich użyciu, są czymś swojskim, jasnym i żywym dla każdego, kto zechce się nad nimi zastanowić", przy tym potrafią one nieść ze sobą głęboką myśl, w swej postaci wcale nie pozbawionej filozoficznego patrzenia na świat.

"Autorzy uwieczniali fragment kosmosu określonego i ograniczonego potencjałem znaczeniowym wypowiedzi językowej, której zawdzięczali swój artystyczny byt. W szerszym znaczeniu jest to uniwersalna prezentacja fragmentu świata rozleglejszego, który w domyśle ma rozciągać się również poza polem widzenia. "Chwila, ten jedyny moment w swej inności jest warte uwiecznienia, rzeczywiście trwa, dzięki sztuce pisarskiej. Właśnie takiego zilustrowania zatrzymanej literacko chwili odzwierciedlonej w "Dziejach Tewjego Mleczarza" Szołema Alejchema, podjął się gość Salonu Literackiego - Piotr Adam Mazurkiewicz, autor książki historyczno-literackiej "Świat skrzypka na dachu..." Publikacja ta jest napisana z rozmachem, który w doskonały sposób oddaje atmosferę Żydów na obcej ziemi.

Spojrzenie na twórcę czerpiącego inspirację z języka potocznego, jako materiału do poetyckiej obróbki słowa, zaprezentowali poeci: Krzysztof Maksymowicz i Natalia Król, przedstawiając zestawienie arcypoety z człowiekiem potocznym i jego słowem piśmiennym. Chcąc uczynić wymowę wiersza przystępniejszą, twórcy opatrzyli poetyckie widzenie prozą na swym wycinku rzeczywistości, uczęszczanym przez nas wszystkich.