Historia
Wien, Berlin ... Gogolin – jest od 1989r. po dzień dzisiejszy miastem znanym nie tylko w województwie opolskim czy w Polsce, ale i w całej Europie. A to przede wszystkim dzięki Johannowi Kroll - założycielowi Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN). Z jego inicjatywy już jesienią 1988r. zwołano zebranie, któremu przyświecała idea założenia Towarzystwa dzięki któremu ludzie niemieckiego pochodzenia będą mieli możliwość pielęgnacji swojej historii i kultury. W krótkim czasie zebrano 250.000 podpisów i w czerwcu 1989r.złożono wniosek o rejestrację TSKN w Sądzie Rejonowym w Opolu. Jednakże wniosek został odrzucony , gdyż zdaniem Sądu groził on wewnętrznemu spokojowi i bezpieczeństwu wśród tutejszych mieszkańców oraz nie wniósłby żadnych pozytywnych zmian w społeczeństwie. Od wyroku odwołano się do Sądu Najwyższego w Warszawie, gdzie po przychylnym rozpatrzeniu TSKN zarejestrowano 16 lutego 1990r.
Co znaczyła ta decyzja po 45 latach dla ludności śląska niemieckiego pochodzenia trudno opisać słowami, gdyż było to spełnieniem marzeń wielu tysięcy mieszkańców naszego województwa. Z zapałem przystąpiono do organizacji struktur i siedzib Towarzystwa. Powstały lokalne Koła DFK, które podtrzymują niemieckie zwyczaje i tradycje kulturalne, wzmacniają poczucie tożsamości narodowej i dbają o poznanie historii lokalnej od zapomnienia.
Siedziba
Początkowo spotkania gogolińskich Niemców odbywały się w dzielnicy Strzebniów w sali udostępnionej przez pana Güntera Krok. Hymnem kończącym każde zebranie była pieśń „Oberschlesien ist mein liebes Heimatland" (w wolnym tłumaczeniu: Śląsk jest moją kochaną ojczyzną). Pieśń ta dodawała w tamtych czasach siły i odwagi na przyszłość.
Po zmianie systemu politycznego TSKN zyskał swoją siedzibę w gogolińskim ratuszu. Natomiast Koło DFK podpisało w listopadzie 1990r. umowę najmu na parter budynku pani Marii Bieniek przy ulicy Krapkowickiej 37 w Gogolinie. Po dwóch miesiącach remontu oddano do użytku salę spotkań mieszczącą około 50 osób, małe biuro i pomieszczenie biblioteki.

Chór
Spośród członków gogolińskiego Koła DFK utworzył się Chór „Heimattreu", który na początku składał się z 26 kobiet i 11 mężczyzn. Pierwsza próba chóru pod dyrygenturą pana Ericha Krzyża odbyła się 11 czerwca 1990r., a pierwszy publiczny występ miał miejsce podczas letniego festynu w Żywocicach 16 września 1990r. Odtąd chór uświetniał swoimi występami wydarzenia kulturalne w naszej gminie i nie tylko. Nasz chór przez lata zdobywał miejsca na podium podczas konkursów i przeglądów chórów np. w corocznym Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach, czy Opolskim Święcie Pieśni Ludowej w Gogolinie. Kolejnymi dyrygentami chóru „Heimattreu" były panie: Elżbieta Klimas, Brygida Czekała, Mariola Post. Obecnie dyrygenturę prowadzi ponownie pani Elżbieta Klimas. W latach 1990-1996 istniała przy DFK Gogolin również dziecięca grupa śpiewacza pod opieką pań Eriki Radwan i Stefanie Mojza.

Msze w języku niemieckim
Nadszedł również moment gdy język niemiecki powrócił do życia parafialnego. Pierwsza msza święta w „języku serca" odbyła się 28 października 1990r. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie. Odtąd msze w j. niemieckim odbywają się co niedzielę o godzinie 7.00. Pierwszymi kapłanami odprawiającymi msze po niemiecku byli franciszkanie z Góry Św. Anny ojcowie Teofil i Dominik. Po ich śmierci duchowną opiekę nad gogolińską mniejszością przejął i nadal sprawuje ksiądz Joachim Piecuch. Obecnie oprócz niedzielnych mszy świętych odprawiane są również nabożeństwa postne, różańcowe oraz maryjne w języku niemieckim.
(Opracowano na podstawie Kroniki państwa Eriki i Egona Radwan)

Samstagschule/Samstagskurs
Jesienią 2009 r. DFK Gogolin wzięło udział w pilotażowym projekcie TSKNu Samstagschule adresowanym do dzieci w wieku 6-11 lat. Nauczycielką prowadzącą szkółkę sobotnią była pani Jolanta Kauf. W projekcie wzięło udział wtedy 20 Kół DFK. Realizując ten projekt chcemy
- aby nasze dzieci podczas wspólnych spotkań posługiwały się językiem niemieckim,
- aby nasze dzieci poznawały historię, kulturę i tradycje kraju, z którego pochodzą,
- aby starsze i młode pokolenia Mniejszości Niemieckiej na nowo odkryły swoje DFK i traktowały je jako miejsca wspólnych spotkań i wymiany   międzypokoleniowych doświadczeń
Od semestru wiosennego 2011 roku projekt prowadzi Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych pod nazwą Samstagskurs. Realizacja projektu wpisała się na stałe w kalendarz naszego DFK. Nauczycielkami prowadzącymi były kolejno:
Frühling Edition 2011 – Anna Steinhoff,
Herbst Edition 2011 – Weronika Bekiersz
Frühling Edition 2012, Herbst Edition 2012, Frühling Edition 2013 – Weronika Schymik
Herbst Edition 2013 – Monika Rogowska.
Semestr wiosenny 2011 odbywał się gościnnie w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie. Ostatnie zajęcia zostały zorganizowane na sportowo na łąkach przy kaplicznie maryjnej „Na bagnie". W semestrze jesiennym 2012 zorganizowano wycieczkę do Kamienia Śląskiego, a wiosną 2013 do Głogówka i Biedrzychowic. W semestrze jesiennym 2013 największą atrakcją była „Wiehnachtsbeckerei" – pieczenie bożonarodzeniowych pierników w prawdziwej piekarni. Udało się to zorganizować dzięki uprzejmości państwa Zimmermann, którzy udostępnili dzieciom i ich rodzicom piekarnię w sobotnie popołudnie.
Zapraszamy na kanał DFK Gogolin na www.youtube/dfkgogolin.