Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
![]() |
Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Gogolinie ul. Plac Dworcowy 2 NIP 755-17-65-937 tel. +48 77 4666226 |
Godziny otwarcia |
Poniedziałek 8.00 – 16.00 Wtorek 9.00 – 16.00 Środa 10.00 – 18.00 Czwartek 9.00 – 16.00 Piątek 8.00 – 16.00 sobota: nieczynne
|
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z "Wesołych Wakacji w Bibliotece"!
Biblioteki utrzymywane są przez lokalne samorządy, ale to od ich dyrekcji zależy rozwój placówki. Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie otrzymała ze środków Biblioteki Narodowej dotację w wysokości 6 tysięcy zł na zakup nowości wydawniczych. – Dla nas to duża kwota – mówi Ewa Bury, dyrektor biblioteki. – Nie łatwo było zdobyć takie dofinansowanie.
W ramach projektu "Nasz gogoliński Karlik przewodnikiem po śląskiej tradycji" dostępna już jest w GBP i filiach książeczka pt: "O dzielnym Karliku - gogolińskich lasów strażniku, część I - jesień, zima", która jest kontynuacją książeczki "Poszła Karolinka do...".
Wystawa pt. "Droga św. Jakuba" - Aktywność uczniów PSP nr 2 w Gogolinie
Wystawa podsumowująca realizację projektu "Sobotnia szkółka" DFK Koło Gogolin
30 czerwca biblioteka gościła przedstawicielkę Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Panią Iwonę Górską oraz przedstawiciela Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności Pana Grzegorza Borczyka. Wizyta związana była z Programem PRB, w którym uczestniczyliśmy jako biblioteka partnerska.
W nr 6/2011 "Poradnika Bibliotekarza", ukazał się artykuł dotyczący historii i działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie, napisany przez dyrektor GBP w Gogolinie Ewę Bury.
W środę 15 czerwca bibliotekę odwiedziły dzieci z przedszkola nr 1 w Gogolinie. Miłym gościom pani bibliotekarka przeczytała opowiadanie pt. "O misiu i truskawkowych cukierkach". Bajka była przyczynkiem do dyskusji o książkach, kinie, bibliotece.
Przedszkolakom bardzo podobało się u nas, zwłaszcza drewniana rzeźba sowy- symbolu mądrości. Zwiedzano także wystawę fotografii Pana Mirosława Czekały. Zakończeniem wizyty było wręczenie pięknej kartki przygotowanej przez dzieci.
W piątek 10 czerwca korzystając z zaproszenia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gogolińskiej czytelnia Biblioteki wypełniła się gośćmi, którzy przyszli zwiedzić wystawę fotografii Pana Mirosława Czekały oraz wysłuchać prelekcji na temat szlaku św. Jakuba. Pierwszy wystąpił ojciec werbista Jan Jacek Stefanów. Opowiadał o najsłynniejszym europejskim szlaku pielgrzymkowym. Zaczynał się on niegdyś na Łotwie i prowadził przez Polskę, Niemcy, Francję, na zachód, aż do Santiago de Compostela w zachodniej Hiszpanii. Tam też znajduje się grób Św. Jakuba Apostoła. Od kilkunastu lat w krajach Europy pojawiają się szlaki oznaczone symbolem muszli. Służą one pielgrzymom, którzy poszukują duchowej jedności z Bogiem, pragną przemyśleć swoje życie, zwiedzić ciekawe miejsca, poznać nowych ludzi, czy zażyć ruchu. Szlak Św. Jakuba jak mówił ojciec werbista nie jest szlakiem turystycznym, najważniejsza jest duchowość. Pielgrzymuje się w samotności lub małych grupach. To takie "rekolekcje w drodze".
Długofalowy Program Rozwoju Bibliotek zakończył się w maju czterema spotkaniami, odbywającymi się w Bibliotece Wiodącej w Tarnowie Opolskim i jej Filiach w ramach mikrograntu "Podaj dalej".
Pierwsze spotkanie "Miejsce dla młodych" - Filia Nakło. Przedstawiono scenariusze imprez i działań, które zrealizowano z sukcesem w fili w ścisłej współpracy z miejscowymi szkołami.
Drugie spotkanie "Przestrzeń dla mieszkańców z inicjatywą" Filia Przywory Opolskie. Zaprezentowano prawne uwarunkowania działań inicjatywy dla mieszkańców oraz wyeksponowano bibliotekarza jako lidera w społeczności lokalnej. Integracja pracowników z mieszkańcami następuje poprzez prężną działalność Dyskusyjnego Klubu Książki.
W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki za pośrednictwem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu 08 czerwca gościliśmy Panią Barbarę Kosmowską cenioną autorkę powieści, słuchowisk dla dorosłych i młodzieży. Pisarka debiutowała już w liceum, publikując wiersze w czasopiśmie "Na przełaj".
Dnia 3 czerwca odbył się wykład księdza prałata Alberta Glaesera pod tytułem "Ora et labora et meditare" poświęcony duchowości benedyktyńskiej z inicjatywy burmistrza Gogolinia oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gogolińskiej.
W pierwszej części ksiądz odniósł się do najnowszej publikacji papieża Benedykta XVI, następnie przedstawił sylwetkę św. Benedykta z Nursji oraz jego wkład w kształtowanie duchowości Europy. Prelegent obszernie wyjaśnił znaczenie dewizy "Ora et labora" wskazując jednocześnie na ważność medytacji jako elementu koniecznego w życiu każdego chrześcijanina.
Dzień Dziecka – święto wszystkich dzieci. Ten wyjątkowy dzień Gminna Biblioteka Publiczna postanowiła uczcić zapraszając Panią Wiolettę Piasecką. Autorkę bajek, baśni i słuchowisk dla najmłodszych. Pisarka na spotkanie z przedszkolakami przyjechała w baśniowym stroju wróżki. Czarowała, wróżyła, opowiadała o sobie, odgrywała scenki ze swoich bajek. Wzbudzając gromki śmiech naszych milusińskich.
Jak każda dobra wróżka obdarowała przedszkolaki bajkami opatrzonymi autografem.
Dnia 24.05.2011r. na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie do gogolińskiego Gimnazjum przyjechał Pan Arkadiusz Niemirski - autor książek detektywistycznych dla młodzieży i dorosłych.
W roku 2000 pisarz zadebiutował powieścią "Pan Samochodzik i skarby wikingów". Do 2006 wzbogacił tę kultową serię o szesnaście tomów. Wydana przez Ossolineum jego pierwsza "oryginalna" powieść detektywistyczna dla młodzieży "Pojedynek detektywów" oraz kolejna "Zbrodnia prawie doskonała" okazały się sukcesem literackim.
Spotkanie tradycyjnie otworzyła moderator klubu Dyrektor Ewa Bury.
Omawianą książką była "W ogrodzie Mirandy" Katarzyny Krenz. Powieść jest debiutem literackim autorki i w ocenie klubowiczek z DKK debiutem w najlepszym wydaniu.
Młoda prawniczka Miranda robi oszałamiającą karierę w Anglii ale gdy zachodzi w niechcianą ciążę natychmiast ląduje na ulicy. Traci wszystko dom, samochód, a przede wszystkim przyjaciół. Kłopoty głównej bohaterki paradoksalnie są początkiem nowej drogi życiowej, a nieplanowana ciąża staje się źródłem wewnętrznej siły i prawdziwym szczęściem. Całe życie kobiety zostało przewartościowane.
Odwiedza nas 317 gości oraz 0 użytkowników.
Zasadniczym celem powołania PBI jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.
Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).
Biblioteka Narodowa, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Działa na podstawie art. 16 ust. 4 Ustawy o bibliotekach i Statutu Biblioteki Narodowej. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.