Agnieszka Lingas-Łoniewska: Skazani na ból

Jak autorka w podtytule pisze jest to książka "o miłości ponad podziałami". Opowieść o młodzieży i pierwszej miłości, dla bohaterów jedynej. Zafascynował mnie dobrze przedstawiony świat grupy skinów, ich środowiska. W tym wszystkim spotkali się on skin i ona ... nie wypowiadająca się np. na temat rasy, choć delikatnie sugerująca, że świata nie można postrzegać w takich kategoriach. Smutna historia, historia miłości i jej siły. W książce moją uwagę zwróciły pewne postawy, niezależne od przekonań, które powinny być wzorcem dla wielu w sytuacjach gdzie młody człowiek dowiaduje się, że będzie ojcem, gdzie rodzice mimo przekonań i realiów otaczającego świata potrafią w spokoju, choć wewnętrznie mają burzę uczuć, stanąć w obliczu sytuacji z konsekwencjami na całe życie po stronie dziecka i jego wizji przyszłości.
Polecam. :)

William Szekspir: Sen nocy letniej
Dramat pisany wierszem z gatunku komedii. Akcja dzieje się w starożytnych Atenach i lasku w ich pobliżu. Wątki miłosne dotyczą ludzi, jak i wróżek. Tłem akcji jest wesele Tezeusza - księcia ateńskiego z Hippolitą - królową Amazonek oraz przygotowania przedweselne. Zabawne są postaci rzemieślników ateńskich, którzy tylko chcą przypodobać się księciu przygotowywanym przedstawieniem na wesele, a są przez przypadek uwikłani w miłosny wątek królowej wróżek - Tytanii i Oberona króla wróżek.
Mimo tłumaczenia, które jest specyficzne dla ówczesnej Polski, gdzie "Szczęść Boże" wypowiadane jest przez starożytną atenkę polecam w ramach przyjemnej i lekkiej lektury.

Carla Montero: Szmaragdowa Tablica
"Historia i współczesność, miłość i wojna, zakazany romans i dzika zazdrość, tajemniczy obraz …"
Obraz - dzieło, o którym wiedzą nieliczni i przez wieki pragną go zdobyć. Historia, wojna - II wojna światowa, współczesność - wątek Hiszpanki -Any i Niemca Konrada, w to wplątany także Francuz Alain.
Sarah i Georg - ich zakazany romans podczas wojny, który wbrew rozsądkowi jest siłą tych ludzi i wartością ich życia.
Autorka akcję tworzy głównie we Francji. Bohaterowie współcześni mają zagadkę do rozwiązania - poszukują obrazu, a przez to poznają losy Sarah, które okażą się losami powiązanymi ściśle z nimi samymi. W tle poznajemy historię okupowanej Francji i ruchu podziemnego. Współcześnie pisarz przedstawia nam odradzane tajne ruchy nazistowskie.
Jeśli czytelnik przebrnie przez 300 pierwszych stron, to następne 300 będzie mocno wciągać.
Polecam.

Liliana C.