Początki istnienia biblioteki w Malni sięgają roku 1962.

Placówka funkcjonowała wtedy, jako Gromadzka Biblioteka Publiczna i swoją siedzibę miała w budynku Gromadzkiej Rady Narodowej w Malni przy ulicy Leśnej 5. Zajmowała tam jedno pomieszczenie razem z Świetlicą Wiejską. Obydwie instytucje prowadziła jedna osoba. Bibliotece w Malni podlegał Punkt Biblioteczny w Odrowążu, znajdował się on w prywatnym domu, a prowadziła go początkowo pani Maria Roskosz, później pani Urszula Zedler. Swoją działalność biblioteka rozpoczynała posiadając w swoich zbiorach 858 woluminów. W pierwszym roku działalności w bibliotece i w punkcie było zapisanych 302 czytelników, którzy w ciągu roku wypożyczyli 3572 książki. W kolejnych latach księgozbiór biblioteki systematycznie się powiększał. W latach 1969 - 1970 bibliotekarzem była pani Elfryda Gebauer, a w późniejszych latach pani Anna Posor. W roku 1973, gdy Gromadzka Rada Narodowa w Malni została zlikwidowana, biblioteka kontynuowała swoją działalność jako Filia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gogolin. Dalej funkcjonował również Punkt Biblioteczny w Odrowążu. Wtedy też biblioteka zyskała dwa dodatkowe pomieszczenia, co pozwoliło na utworzenie czytelni dysponującej 8 miejscami. W tym lokalu biblioteka prowadziła swoją działalność do roku 2000.

Została wtedy przeniesiona do budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Malni, gdzie zajmuje jedno duże pomieszczenie. Również w tym roku długoletni bibliotekarz pani Anna Posor odeszła na emeryturę, a bibliotekarzem została pani Beata Kluge.

Od roku 2001 biblioteka macierzysta Filii Bibliotecznej w Malni jest samodzielną instytucją i występuje pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie. W roku 2003 prowadzenie Filii Bibliotecznej w Malni przejęła pani Krystyna Kubiczek.

Księgozbiór biblioteki liczy obecnie 12962 woluminów i zawiera literaturę popularno - naukową, beletrystykę i literaturę dla dzieci.

W roku 2010 bibliotekę odwiedziło 2213 czytelników, którzy wypożyczyli 6174 książek. Z czytelni skorzystało 769 osób.

Filia Biblioteczna w Malni w roku 2010 brała udział w Programie Rozwoju Bibliotek, a od roku 2011 w programie Biblioteka+ .

W lutym 2011 r. przy Filii Bibliotecznej rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki liczący 10 członków. W bibliotece istnieje również możliwość darmowego korzystania z Internetu. Dostępna jest również prasa regionalna - Tygodnik Krapkowicki; prasa dla młodzieży - Junior i Victor Gimnazjalista i prasa dla dorosłych – Claudia, Olivia, Naj, Świat Kobiety.

W bibliotece organizowane są lekcje biblioteczne, spotkania z dziećmi połączone z czytaniem bajek, konkursami tematycznymi i plastycznymi, a także zajęcia związane z historią , kulturą i kultywowaniem tradycji ludowych naszego regionu.

Krystyna Kubiczek