Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
Zalążkiem biblioteki w Choruli był Punkt Biblioteczny, który powstał w 1972 roku na terenie budowy cementowni "Górażdże". Punkt Biblioteczny podlegał pod Bibliotekę Przyzakładową Zakładów Wapienniczych w Górażdżu i istniał do roku 1978.
15 lipca 1978 r. została utworzona Filia Biblioteczna w Choruli, która podlegała Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie. Swoją siedzibę miała na placu Wiejskim, a pierwszym bibliotekarzem była pani Irmgarda Sienkiewicz.
Biblioteka rozpoczynała swoją działalność posiadając w swoich zbiorach 708 woluminów, część z nich pochodziła z zakupu, a część z darów. W pierwszym roku działalności w bibliotece było zapisanych 128 czytelników, którzy wypożyczyli 627 woluminów. W tym pomieszczeniu znajdowała się także czytelnia dysponująca 8 miejscami. W wrześniu 1988r. bibliotekarzem została pani Krystyna Kubiczek . Latem 1991 roku biblioteka została przeniesiona na poddasze budynku Przedszkola Wiejskiego przy ulicy Opolskiej 62, tam prowadziła swoją działalność do roku 1997. W roku 1997 nastąpiła przeprowadzka do budynku po byłej szkole na ulicę Opolską 66, w tym budynku biblioteka zajmuje jasne i przestronne pomieszczenie. Od marca 2008 roku do lipca 2010 roku działalność biblioteki była zawieszona, ze względu na remont generalny budynku. 12 lipca 2010 roku nastąpiło otwarcie po remoncie Filii Bibliotecznej w Choruli, która mieści się w Centrum Aktywizacji Wiejskiej przy ulicy Opolskiej 66. Biblioteka wraz z czytelnią zajmuje jedno duże pomieszczenie. Księgozbiór biblioteki liczy obecnie 862 woluminy, są to książki popularno- naukowe, beletrystyka i literatura dla dzieci. W czytelni dostępna jest prasa regionalna: Tygodnik Krapkowicki; prasa dla młodzieży: Victor Junior, Victor Gimnazjalista i prasa dla dorosłych: Naj, Olivia, Claudia, Świat Kobiety. Istnieje również możliwość korzystania z darmowego Internetu.
Filia Biblioteczna w Choruli w roku 2010 brała udział w Programie Rozwoju Bibliotek, a od roku 2011 w programie Biblioteka+. W bibliotece organizowane są spotkania z dziećmi i młodzieżą połączone z czytaniem książek, konkursami tematycznymi i plastycznymi, a także zajęcia związane z historią, kulturą i kultywowaniem tradycji ludowych naszego regionu.
Filia Chorula dawniej:
Filia Chorula dziś:
Odwiedza nas 133 gości oraz 0 użytkowników.