Jarosław Iwaszkiewicz zauroczył mnie w swoich dramatach. Widać w nich humor autora, ogromną wiedzę w charakterystyce i życiorysie przedstawianych postaci oraz niezwykły kunszt literacki, co owocuje wielką przyjemnością czytania.
Przedstawiam trzy utwory, które już w roku stworzenia doczekały się premier teatralnych. Są one znakomitymi fragmentami biografii głównych bohaterów, których autor przedstawił z humorem, pokazując ich zmaganie się z tworzeniem swoich dzieł, w taki sposób, że łatwo wchodzimy w przedstawiony klimat sztuki i z entuzjazmem obserwujemy wydarzenia.
* "Lato w Nohant" (1937)
Rzecz się dzieje w posiadłości pani Sand latem 1838. Epoka, kiedy Chopin komponuje sonatę b-moll. Osoby: Fryderyk Chopin; George Sand; jej dzieci, przyjaciel Chopina, jego uczennica, służący.
Zabawnie przedstawiony fragment życiorysu Fryderyka Chopina i trudności przebywania z geniuszem.
* "Maskarada" (I wydanie 1939)
Petersburg początek r. 1837 - karnawał. Dramat dzieje się w domu Puszkina i w carskim pałacu.
Osoby: Aleksander Puszkin, Nathalie -żona, jej siostry: Catherine żona d'Anthesa (prawdopodobny kochanek Nathalii, Alexandrine - zakochana w Puszkinie, przyjaciele P., Cesarz Mikołaj I - zakochany w Nathalii.
Komedia ukazująca małą biografię ostatnich chwil Puszkina, ukazująca dramato-komedię miłości, stosunek ówczesnych do geniuszu Puszkina w tym prostego ludu Rosji jak i jego cara.
* "Wesele pana Balzaca" (I wydanie1959)
Honore Balzac, Ewelina Hańska - jego długoletnia muza i domownicy oraz goście majątku hrabiny - początek marca 1850.
Iwaszkiewicz pokazuje wahania p. hrabiny czy wyjść za mąż czy nie.
W dramacie też pojawia się księżna Karolina Sayn-Wittgenstein z Iwanowskich, która jest protektorką Liszta. Poza tym niektórzy z grona hrabiny biorą udział w konspiracji dla wyzwolenia ojczyzny, także ukazuje los niezamożnych szlachciców, którzy wdzięczni są za kąt u możniejszych powinowatych.
Autor pokusił się o zobrazowanie ostatnich dni życia wielkiego Balzaca i ukazania otoczenia, w jakim się wtedy on znajdował, a wszystko zgodne z prawdą historyczną i okraszone humorem.

Z literatury współczesnej:
Becca Fitzpatrick cykl: „Szeptem” otwiera tom o tym samym tytule.
"Czy istnieją takie przeszkody, których nawet miłość nie pokona?"
Nora Grey, jej przyjaciółka Vee Skay, chłopak z ławki na biologii - Patch.
Zwykłe problemy nastoletnich licealistów, do czasu pojawienia się Patcha w życiu Nory.
Gdy Nora próbuje poznawać bliżej Patcha nic już nie jest takie samo. Okazuje się, że świat ma wiele tajemnic, a niektóre z nich udaje się odkryć Norze.
Na stronach książki pojawiają się archaniołowie, Upadłe anioły, Nefile, dobre i złe moce, a czytelnik dopiero na końcu dowiaduje się, po której stronie stoją bohaterowie.
Wielkim walorem książki jest pokazanie piękna miłości i przyjaźni.
Polecam nie tylko dla nastolatek.

Dla tych, których książka ‘wciągnie’ informacja, że następne z cyklu to: „Crescendo”, „Cisza”, „Finale” równie dobre.

Liliana ;)