Biblioteka w Kamieniu Śląskim powstała pod koniec 1948 roku, pod nazwą Gromadzka Biblioteka Publiczna. Początkowo mieściła się ona w domu prywatnym, w jednym pokoju, a funkcję bibliotekarki objęła Pani Marta Smolarz- mieszkanka wsi. W pierwszych miesiącach biblioteka otwarta była dwa, a później trzy razy tygodniowo, po 2-3 godziny.

Księgozbiór liczył wtedy 57 woluminów. Z roku na rok księgozbiór ten powiększał się, a także wzrastała liczba zarejestrowanych czytelników.

Biblioteka w Kamieniu Śląskim obsługiwała również mieszkańców sąsiedniej wsi Kamionek, gdzie powstał punkt biblioteczny. W 1952 roku kierownictwo biblioteki obejmuje Pani Jadwiga Swoboda. Biblioteka otrzymuje drugi pokój, gdzie organizuje się czytelnię.

W następnym roku kierowniczką biblioteki zostaje pani Adela Maleja. Księgozbiór liczył już 2501 woluminów, a liczba zarejestrowanych czytelników wynosiła 229 osób.

Oprócz wypożyczeń książek, zimą 1958 roku wprowadzono popołudnia dla dzieci w wieku szkolnym, w czasie których wyświetlano przeźrocza i czytano bajki.

W 1962 roku biblioteka zostaje przeniesiona do budynku, w którym znajduje się obecnie, a w 1964 r. bibliotekarką zostaje Pani Agnieszka Mnich. Przy bibliotece w 1965 roku rozpoczyna działalność Koło Przyjaciół Biblioteki, które wprowadziło systematyczne dyskusje nad wybranymi książkami. Przewodniczącą tego Koła była nauczycielka Pani Danuta Piasta.

W następnym roku kierowniczką biblioteki zostaje Pani Krystyna Kożma. Działalność biblioteki ożywia się. Są prowadzone liczne spotkania autorskie, ze znanymi pisarzami tj.: Ryszard Kosiński, Tadeusz Kwiatkowski, Jan Goczoł, Zbyszko Bednorz i inni; dyskusje nad wybranymi książkami; prelekcje; konkursy z okazji ważnych świąt i rocznic państwowych, a także organizowano szereg wystawek książkowych.

Księgozbiór wzrósł do 4.534 woluminów, zarejestrowanych było 403 czytelników, którzy wypożyczyli 9.508 woluminów.

W 1970r. założono w bibliotece punkt informacyjny, który udzielał porad w doborze literatury i informacji. W 1974roku Pani Krystyna Kożma zajęła drugie miejsce w Turnieju Bibliotekarskim. Pod koniec tego roku księgozbiór wzrósł do 7851 woluminów, a zarejestrowanych czytelników było już 759 osób. Z następnych lat brak dokumentacji.

W 1997 r. ograniczono liczbę godzin otwarcia biblioteki do 4 godzin dziennie, a pracę bibliotekarki podjęła Pani Klara Pollok.

Biblioteka prowadzi współpracę ze Szkołą Podstawową, Przedszkolem, Świetlicą Środowiskową, organizowane są: lekcje biblioteczne, wieczory bajek, spotkania z twórcami ludowymi. Biblioteka jest wyposażona w komputery i jest podłączona do Internetu. W tym roku przy bibliotece powstał i działa Dyskusyjny Klub Książki.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 63 gości oraz 0 użytkowników.

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Początek strony