Biblioteka w Kamieniu Śląskim powstała pod koniec 1948 roku, pod nazwą Gromadzka Biblioteka Publiczna. Początkowo mieściła się ona w domu prywatnym, w jednym pokoju, a funkcję bibliotekarki objęła Pani Marta Smolarz- mieszkanka wsi. W pierwszych miesiącach biblioteka otwarta była dwa, a później trzy razy tygodniowo, po 2-3 godziny.

Księgozbiór liczył wtedy 57 woluminów. Z roku na rok księgozbiór ten powiększał się, a także wzrastała liczba zarejestrowanych czytelników.

Biblioteka w Kamieniu Śląskim obsługiwała również mieszkańców sąsiedniej wsi Kamionek, gdzie powstał punkt biblioteczny. W 1952 roku kierownictwo biblioteki obejmuje Pani Jadwiga Swoboda. Biblioteka otrzymuje drugi pokój, gdzie organizuje się czytelnię.

W następnym roku kierowniczką biblioteki zostaje pani Adela Maleja. Księgozbiór liczył już 2501 woluminów, a liczba zarejestrowanych czytelników wynosiła 229 osób.

Oprócz wypożyczeń książek, zimą 1958 roku wprowadzono popołudnia dla dzieci w wieku szkolnym, w czasie których wyświetlano przeźrocza i czytano bajki.

W 1962 roku biblioteka zostaje przeniesiona do budynku, w którym znajduje się obecnie, a w 1964 r. bibliotekarką zostaje Pani Agnieszka Mnich. Przy bibliotece w 1965 roku rozpoczyna działalność Koło Przyjaciół Biblioteki, które wprowadziło systematyczne dyskusje nad wybranymi książkami. Przewodniczącą tego Koła była nauczycielka Pani Danuta Piasta.

W następnym roku kierowniczką biblioteki zostaje Pani Krystyna Kożma. Działalność biblioteki ożywia się. Są prowadzone liczne spotkania autorskie, ze znanymi pisarzami tj.: Ryszard Kosiński, Tadeusz Kwiatkowski, Jan Goczoł, Zbyszko Bednorz i inni; dyskusje nad wybranymi książkami; prelekcje; konkursy z okazji ważnych świąt i rocznic państwowych, a także organizowano szereg wystawek książkowych.

Księgozbiór wzrósł do 4.534 woluminów, zarejestrowanych było 403 czytelników, którzy wypożyczyli 9.508 woluminów.

W 1970r. założono w bibliotece punkt informacyjny, który udzielał porad w doborze literatury i informacji. W 1974roku Pani Krystyna Kożma zajęła drugie miejsce w Turnieju Bibliotekarskim. Pod koniec tego roku księgozbiór wzrósł do 7851 woluminów, a zarejestrowanych czytelników było już 759 osób. Z następnych lat brak dokumentacji.

W 1997 r. ograniczono liczbę godzin otwarcia biblioteki do 4 godzin dziennie, a pracę bibliotekarki podjęła Pani Klara Pollok.

Biblioteka prowadzi współpracę ze Szkołą Podstawową, Przedszkolem, Świetlicą Środowiskową, organizowane są: lekcje biblioteczne, wieczory bajek, spotkania z twórcami ludowymi. Biblioteka jest wyposażona w komputery i jest podłączona do Internetu. W tym roku przy bibliotece powstał i działa Dyskusyjny Klub Książki.