Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
![]() |
Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Gogolinie ul. Plac Dworcowy 2 NIP 755-17-65-937 tel. +48 77 4666226 |
Godziny otwarcia |
Poniedziałek 8.00 – 16.00 Wtorek 9.00 – 16.00 Środa 10.00 – 18.00 Czwartek 9.00 – 16.00 Piątek 8.00 – 16.00 sobota: nieczynne
|
Stypendia dla twórców ludowych i ich uczniów!
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa ogłasza kolejną edycję Programu Stypendialnego dla twórców ludowych „Mistrz – Uczeń”. Czekamy na zgłoszenia od twórców ludowych, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą oraz miłośników twórczości ludowej, którzy będą chcieli zdobyć nowe umiejętności lub udoskonalić warsztat. Zgłoszenia przyjmujemy w trzech kategoriach: artysta, rzemieślnik i rękodzielnik.
Celem Programu jest ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej. Niezwykle ważnym elementem tego procesu jest bezpośredni i międzypokoleniowy – od Mistrza do Ucznia – przekaz tradycyjnych umiejętności artystycznych, rzemieślniczych i rękodzielniczych, jak też związanych z nimi treści, wartości, praktyk i obyczajów. Wsparcie w ramach Stypendium „Mistrz – Uczeń” ma pomóc w realizacji tego zadania.
Efektem zakończonych projektów edukacyjnych ma być wykonane przez adepta – pod okiem mistrza – dzieło (lub dzieła) sztuki ludowej, ludowego rękodzieła lub rzemiosła, wykazujące wysoki poziom artystyczny i biegłość w opanowaniu tradycyjnych umiejętności, będących przedmiotem Stypendium.
Wnioski zgłoszeniowe należy przesyłać do 26 marca 2023 r. za pomocą poczty tradycyjnej na adres: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, ul. Krakowskie Przedmieście 66,
00-322 Warszawa lub elektronicznie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Projekty do realizacji w ramach Programu Stypendialnego zostaną wybrane do
24 kwietnia 2023 r. i ogłoszone na stronie internetowej Instytutu.
Szczegółowe informacje na stronie: www.nikidw.edu.pl
Kontakt: Magdalena Trzaska - 517123905
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Odwiedza nas 362 gości oraz 0 użytkowników.
Zasadniczym celem powołania PBI jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.
Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).
Biblioteka Narodowa, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Działa na podstawie art. 16 ust. 4 Ustawy o bibliotekach i Statutu Biblioteki Narodowej. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.