Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
![]() |
Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Gogolinie ul. Plac Dworcowy 2 NIP 755-17-65-937 tel. +48 77 4666226 |
Godziny otwarcia |
Poniedziałek 8.00 – 16.00 Wtorek 9.00 – 16.00 Środa 10.00 – 18.00 Czwartek 9.00 – 16.00 Piątek 8.00 – 16.00 sobota: nieczynne
|
Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim… To był szczególny wieczór - nastrojowy, refleksyjny, melancholijny i bardzo wzruszający. "Poetycki Ogród Pamięci" rozkwitł wspomnieniami o opolskich poetach, związanych z gminą Gogolin oraz środowiskiem zaolziańskim.
W czwartek 19 października w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie zorganizowano wieczór wspomnieniowy z muzyką i poezją. Najpiękniejsze wiersze żyjących i zmarłych poetów takich jak Edmund Borzemski, Tadeusz Soroczyński, Ewa Maj - Szczygielska, czy Jan Goczoł recytowali Kamila Wójt oraz Kordian Michalak.
Nie zabrakło również nastrojowej oprawy muzycznej, przygotowanej przez Emilię Kos (skrzypce), Marię Ruszecką (fortepian) i Dariusz Kownackiego (akordeon), ale też opowieści o dawnych czasach, snutych m.in. przez burmistrza Joachima Wojtalę, prof. Teresę Smolińską, red. Halinę Nabrdalik, czy Marię Żmiję - Glombik i Edmunda Borzemskiego. Przywołano wspomnienia o nieżyjących już poetach skupionych w Polskim Związku Kulturalno - Oświatowym w Jablunkowie, a także historię kontaktów artystycznych zawiązanych przed laty między środowiskiem zaolziańskim i Gminą Gogolin. Organizatorami wydarzenia był Burmistrz Gogolina, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej, Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Gogolinie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie.
https://gogolin.pl/17902/aktualnosc.html
https://www.facebook.com/GminaGogolin
Odwiedza nas 137 gości oraz 0 użytkowników.
Zasadniczym celem powołania PBI jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.
Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).
Biblioteka Narodowa, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Działa na podstawie art. 16 ust. 4 Ustawy o bibliotekach i Statutu Biblioteki Narodowej. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.