Początki istnienia Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie sięgają roku 1949. Pierwotnie księgozbiór tej placówki liczył 769 woluminów. Pierwszym bibliotekarzem została pani H. Sorokowska – nauczycielka miejscowej szkoły podstawowej. W 1957 roku biblioteka została przeniesiona do budynku Ratusza. Było to jedno – bardzo skromne pomieszczenie. Bezpośredni dostęp do książek mieli w nim jedynie bardzo wytrwali czytelnicy. Z uwagi na niewielką powierzchnię tego pomieszczenia bibliotekarz osobiście wyszukiwał poszukiwane przez czytelników pozycje. Od 1976 roku kierownikiem biblioteki została Pani Krystyna Barucka.

W tymże roku księgozbiór przeniesiono do budynku po byłej Szkole Podstawowej nr 2. Tam również panowały bardzo trudne warunki lokalowe. Obiekt był „szary i smutny", odstraszający przeciekającym dachem, trzeszczącą i uginającą się podłogą oraz niską temperaturą swoich pomieszczeń. Tym samym jakość świadczonych usług czytelniczych pozostawiała wiele do życzenia.

Jednak wierni czytelnicy przetrwali, doczekując się kolejnej przeprowadzki... Przy ulicy Wyzwolenia postawiono długi parterowy budynek – zwany popularnie „Barakiem". Znalazły w nim gościnę – z jednej strony klub młodzieżowy, z drugiej – biblioteka w kolejnych latach zaczęły jednak ujawniać się mankamenty: chybiona lokalizacja, cienkie ściany budynku, brak miejsca dla ciągle rosnącej liczby książek. Kolejna zmiana lokalizacji biblioteki nastąpiła w roku 1993. Od tego czasu siedziba biblioteki znajduje się w centrum miasta, nieopodal Urzędu Miejskiego, w lokalu specjalnie do jej potrzeb przystosowanym.

Począwszy od zewnętrznej elewacji budynku, poprzez sposób urządzenia wnętrza, stanowi nowocześnie funkcjonalny obiekt. W kolejnych latach działalności nieustannie przybywa czytelników. Jest to zasługą nie tylko lepszej – dogodniejszej lokalizacji, lecz wynikiem pracy jej personelu. Z przymrużeniem oka można stwierdzić, że biblioteka w ilości odwiedzin, z powodzeniem konkuruje z gogolińskimi piwiarniami i drink barami. Powoli placówka wstępuje w nowy rodzaj swej działalności. Zaczyna organizować wystawy, konkursy i festyny. Staje się ważnym, by nie powiedzieć jedynym, miejscem animacji życia kulturalnego Gogolina. W obiekcie coraz częściej zaczynają gościć uczniowie miejscowych szkół. Uczestniczą w lekcjach bibliotecznych i zajęciach o regionie. Ofertę działań biblioteki poszerza się o spotkania z poetami, działalność Ogniska Muzycznego, warsztaty plastyczne, zajęcia biblioterapeutyczne, imprezy literackie.

 

Biblioteka – były barak na ulicy Wyzwolenia: 

 

Biblioteka dawniej:

 

 

Zdjęcia budynku:

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 161 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony