W ubiegłym roku na spotkaniu DKK czytałyśmy i rozmawiałyśmy o książce Hanny Kowalewskiej "Inna wersja życia". Książka bardzo nas zaciekawiła i zaintrygowała dlatego zakupione zostały wszystkie książki z cyklu o Zawrociu i z zainteresowaniem przez nas przeczytane. Gdy dowiedziałyśmy się, że Hanna Kowalewska będzie gościem DKK w Gogolinie postanowiłyśmy wybrać się na to spotkanie i wcale nie żałujemy. Pani Hanna Kowalewska jest autorką wierszy, dramatów, słuchowisk radiowych, scenariuszy filmowych i bestsellerów dla młodzieży oraz dorosłych. Pisarka przybliżyła nam historię swojej kariery, począwszy od przygody z poezją (Winoroślinność (1988) i Anna tłumaczy świat (1990) poprzez opowiadania dla "cierpliwych i ciekawskich" (Kapelusz z zielonymi jaszczurkami).

Kowalewska przyznała się, że zaczynała od krótkich form, ponieważ zawsze miała problem z kończeniem powieści. Ważnym momentem było dojrzewanie do tego, że nie wszystko musi być idealne. To wtedy właśnie nastąpiła "przemiana z błękitnego ptaka w prawdziwą pisarkę". Fakt ten mogą potwierdzić sukcesy cyklu powieści o Zawrociu, które ukazują zawirowania ludzkiego losu, czasem bardzo smutne historie rodzinne, skomplikowane i trudne relacje między krewnymi, zawiłość związków damsko-męskich, a jednocześnie liczne namiętności i smakowanie życia, czerpanie z niego "całymi garściami". Zapytana o swoje książki, z którymi czuje się szczególnie związana, wymieniła "Julitę i huśtawki" oraz "Letnią Akademię Uczuć"(powieść dla młodzieży). W trakcie spotkania autorka przeczytała fragment swoich opowiadań oraz kilka wierszy. . Atmosfera spotkania była niezwykle przyjazna i ciepła, a panią Hannę odebrałyśmy jako osobę emanującą pozytywną energią i serdecznością.Reasumując, najpierw oczarowały nas książki, a potem sama autorka snująca długą i barwną powieść. Opowieść o dziełach wynikających z obserwacji życia z całą jego brutalnością, ale i pięknem. Nic dziwnego, powieści o Zawrociu to "samo życie", nie jeden odnajdzie w nich cząstkę siebie.