Portrety znanych i cenionych... z wizytą w gogolińskiej bibliotece

Ukazał się folder pt."Zeszyt Gogoliński nr 3" w ramach projektu "Portrety znanych i cenionych...z wizytą w gogolińskiej bibliotece", który zawiera pięć interesujacych referatów: prof. Doroty Simonides, Reginy Kalla-Szulc, Eryka Boronczyka, dr Witolda Jasińskiego i Wawrzyńca Jasińskiego. Zeszyt dostepny jest w GBP oraz filiach.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie." Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

zeszyt 001

 

20 maja 2014r. odbyło się spotkanie z Panią Reginą Kalla-Szulc pt."Wpływ rodzin żydowskiego pochodzenia na rozwój gospodarczy i kulturalny Gogolina", które odbyło się w ramach projektu "Portrety znanych i cenionych ...z wizytą w gogolinskiej bibliotece".Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Portrety znanych i cenionych... z wizytą w gogolińskiej bibliotece" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013-Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

TYGODNIK KRAPKOWICKI

27.03.2014r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Portrety znanych i cenionych ... z wizytą w gogolińskiej bibliotece."Prelegentem spotkania był dr Witold Jasiński z Gogolina, który przybliżył temat "Z dziejów gogolińskiego szpitala - sylwetki lekarzy".Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Portrety znanych i cenionych... z wizytą w gogolińskiej bibliotece" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013-Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

30 stycznia 2014r.. w kawiarni Nutka Cafe w Gminnym Centrum Kultury im. Jerzego Lipki w Gogolinie odbyło się spotkanie pod tytułem „Postacie Karola Sobireya, Franca Hermana Planka, Wiktora Madelunga, Stanisława Szczotki i Augustyna Gurgula na tle rozwoju przemysłu wapienniczego w Gogolinie".

Wykład i dyskusję prowadził Eryk Boronczyk -zasłużony mieszkaniec Gogolina, budowniczy kościoła w Karłubcu, pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej w Gogolinie w latach 1994-1998, radny i pierwszy przewodniczący Rady Powiatu Krapkowickiego 1998-2002, Przewodniczący Kapituły Statuetki Karolinki przy Urzędzie, autor książki pt. „Karłubiec 1302-2008" oraz "Przemysł wapienniczy w Gogolinie i okolicy".
Celem wykładu było zebranie najważniejszych treści i informacji dotyczących ludzi, którzy wywarli wpływ na dziedzictwo kulturowe i historyczne Gogolińskiej Ziemi.
- „...To, że dziś Gogolin jest stosunkowo majętny mamy do zawdzięczenia warunkom jakie panowały tu w erze mezozoicznej okresu triasu przed 230 mln lat. ...Pierwsze wzmianki o wypalaniu wapna pochodzą z 1532 r..."takie i inne ciekawostki miała okazję poznać licznie zgromadzona publiczność, która przybyła na spotkanie.
Eryk Boronczyk rzetelnie i wyczerpująco zaprezentował portrety znanych i cenionych osób związanych z przemysłem wapienniczym gminy Gogolin. Postacie Karla Sobireya, Franca Hermana Planka, Viktora Madelunga, Stanisława Szczotki i Augustyna Gurgula trwale zapisały się w karty historii naszego regionu, „.... Ważne jest ocalić od zapomnienia. Treści przekazywane z pokolenia na pokolenie stanowią ogromne bogactwo wiedzy o regionie..." powiedział podczas spotkania prelegent.
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Portrety znanych i cenionych... z wizytą w gogolińskiej bibliotece" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013-Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

5 listopada 2013r. w kawiarni Nutka Cafe w Gminnym Centrum Kultury im. Jerzego Lipki w Gogolinie odbyło się spotkanie pod tytułem „ Życie i twórczość dr Piotra Świerca"- przeprowadzone przez Wawrzyńca Jasińskiego, wnuka słynnego muzykologa.

Dr Piotr Świerc to czołowa postać życia kulturalnego, zwłaszcza muzycznego na Śląsku Opolskim. Wiele lat poświęcił organizacji i rozwojowi polskiej nauki i kultury na jego terenie. Całym swym życiem, pracą naukową, pedagogiczną i społeczną służył umiłowanej ziemi śląskiej. Należał do elity naukowej i kulturalnej.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Portrety znanych i cenionych .... z wizytą w gogolińskiej bibliotece", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej przez Europejski Fundusz na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestuje w obszary wiejskie w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

16 września 2013r. w kawiarni Nutka Cafe Gminnego Centrum Kultury w Gogolinie odbyło się uroczyste otwarcie projektu realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gogolinie: „Portrety znanych i cenionych ... z wizytą w gogolińskiej bibliotece" - współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013-Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pierwszy wykład - wprowadzający mieszkańców w ochronę cennego lokalnego dziedzictwa kulturowego pt. „Zauroczeni kulturą Ziemi Gogolińskiej" przeprowadziła profesor Dorotą Simonides. O świadomości wagi poruszanego tematu świadczyła pełna sala przedstawicieli różnych grup wiekowych. Po raz kolejny mieszkańcy przekonali się jak ważną rolę pełni tożsamość kulturowa, „...posiadanie swoich korzeni, ponieważ bez nich człowiek jest bezdomny"- przypomniała podczas spotkania Pani profesor. Kolejny wykład w ramach projektu już w listopadzie, na który serdecznie zapraszamy.Prelegentem spotkania będzie Pan Wawrzyniec Jasiński z tematem "Życie i twórczość Piotra Świerca".

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 171 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

1% dla SBP

Początek strony