Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
Ukazała się publikacja folderów wydanych po zakończeniu projektu "Skromni ludzie-wielkie dzieła. Prezentacja twórczości ludowej- pereł Ziemi Gogolińskiej". Foldery dostepne są w GBP oraz filiach.
TVP OPOLE: http://opole.tvp.pl/15886219/skromni-ludzie-wielkie-dziela
.
Zapraszamy na wystawę zdjęć wykonanych podczas realizacji projektu"Skromni ludzie- wielkie dzieła. Prezentacja twórczości ludowej -pereł Ziemi Gogolińskiej."
Wystawę zwiedzać można w czytelni biblioteki.
Na podstawie dokonanej oceny przez członków Rady Programowej Stowarzyszenia Kraina św. Anny Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie otrzymała dofinansowanie w wysokości 6753,24 zł. na realizację projektu pt: „Portrety znanych i cenionych ... z wizytą w gogolińskiej bibliotece".
Więcej informacji na stronie internetowej www.annaland.pl
Wystawa prac wykonanych przez uczestników projektu „Skromni ludzie – wielkie dzieła. Prezentacja twórczości ludowej – pereł Ziemi Gogolińskiej", podczas Jarmarku Wielkanocnego, który odbył się 17 marca w Hali Sportowej im. B. i Z. Blautów w Gogolinie-Karłubcu.
13 marca 2013r. zakończyliśmy realizację projektu „Skromni ludzie-wielkie dzieła. Prezentacja twórczości ludowej - pereł Ziemi Gogolińskiej" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013-Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W ramach zadań przeprowadzono 30 godzin aktywnych pokazów rękodzielniczych dla 25 osób. Od 04 lutego 2013r. do 13 marca 2013r. Zajęcia prowadzone były przez twórców ludowych gminy Gogolin. Każdy z nich przybliżał uczestnikom technikę swojej pracy od podstaw, aż do efektu końcowego. Powstały niepowtarzalne dzieła promujące sztukę ludową w pięciu dziedzinach sztuki ludowej:
1. Barbara Herok –papieroplastyka,
2. Edeltrauda Krupop- technika zdobienia jaj,
3. Irena Kilisz- tworzenie dzieł z wykorzystaniem darów natury ( ziarna, słoma, owoce),
4. Grażyna Czekała – malowanie porcelany,
5. Agnieszka Pyka – ceramika – wyroby z gliny.
Wspólna praca, wzajemna pomoc, poznanie lokalnej kultury, różnych metod pracy, gwary śląskiej, były znakomitą formą integracji dzieci i młodzieży oraz ujawniły ukryte talenty plastyczne. Ponadto udowodniły, że twórczość ludowa zyskuje coraz większy autorytet wśród młodzieży i dorosłych. Przyczyniły się do odkrywania, podziwiania i kultywowania pięknej śląskiej tradycji.
Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty, wręczone przez Dyrektora Biblioteki.
Wszystkie wykonane prace można było zobaczyć na Jarmarku Wielkanocnym w Hali Sportowej im. B i Z. Blautów w Gogolinie (17.03), a obecnie w czytelni do końca kwietnia 2013r.
Realizacja projektu „Skromni ludzie-wielka dzieła. Prezentacja twórczości ludowej- pereł Ziemi Gogolińskiej" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestuje w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013-Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Prace wykonywane techniką papierową – Barbara Herok
Barbara Herok – twórczyni specjalizująca się w plastyce obrzędowej, szczególnie w kroszonkarstwie. Promuje tradycyjne zdobnictwo kroszonek, wypracowała swój, rozpoznawalny styl artystyczny. Zajmuje się również pielęgnowaniem śląskich tradycji cukierniczych.
Warsztaty zdobienia jaj różnymi technikami - Edeltrauda Krupop
Edeltrauda Krupop – mieszkanka Kamienia Śl. jest mistrzynią kroszonkarstwa i jurorką w konkursach kroszonkarskich. Zajmuje się tworzeniem koron żniwnych, ozdób ze słomy, haftem, jest także śpiewaczką ludową, propagatorką śląskiej pieśni i przyśpiewek ludowych. Zajmuje się również twórczością literacką pisaną gwarą.
Wykonywanie dzieł z wykorzystaniem darów natury (ziaren, słomy, owoców) - Irena Kilisz
Irena Kilisz – twórczyni ludowa z Odrowąża, mistrzyni koron żniwnych, szczególnie koron wykonanych techniką ziarnkową. Jest bardzo znana w środowisku jako promotorka kultury ludowej, prowadzi bardzo efektywną pracę edukacyjną z dziećmi i młodzieżą w Odrowążu. Znawczyni śląskiej kuchni i śląskich tradycji cukierniczych.
Warsztaty malowania porcelany- Grażyna Czekała
Grażyna Czekała - mieszkanka Gogolina, artystka ludowa, która zajmuje się między innymi zdobieniem porcelany. Jej rękodzieła wzbudzają podziw i zachwyt, a zdobiona przez panią Grażynę porcelana cieszy się dużym powodzeniem wśród miłośników dzieła ludowego. Od 1981 roku twórczyni ludowa (nr legitymacji członkowskiej 1580 wydanej przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych Lublin). Członek Zarządu Oddziału Opolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 01.09.1981 roku praca w Cepelii Opolskiej jako zdobniczka porcelany. Rok 1993 – tytuł Mistrza Rękodzieła Ludowego i Artystycznego. nadany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki Warszawa. Coroczne konkursy na zdobienie Opolskiej Porcelany organizowane przez Cepelię Opolską – I miejsce. Udział we wszystkich imprezach folklorystycznych, cepeliadach, targach Sztuki Ludowej, wystawach, pokazach, żniwniokach na terenie całej Polski oraz w miastach zaprzyjaźnionych w KFN z Gminą Gogolin – Krapkowice - Opole.
Warsztaty z ceramiki- Agnieszka Pyka
Zakończenie projektu
Odwiedza nas 415 gości oraz 0 użytkowników.