Skromni ludzie - wielkie dzieła. Prezentacja twórczości ludowej - pereł Ziemi Gogolińskiej

Ukazała się publikacja folderów wydanych po zakończeniu projektu "Skromni ludzie-wielkie dzieła. Prezentacja twórczości ludowej- pereł Ziemi Gogolińskiej". Foldery dostepne są w GBP oraz filiach.

TVP OPOLE: http://opole.tvp.pl/15886219/skromni-ludzie-wielkie-dziela

.scan czekała i herokscan  pyka i kiliszscan krupop

Zapraszamy na wystawę zdjęć wykonanych podczas realizacji projektu"Skromni ludzie- wielkie dzieła. Prezentacja twórczości ludowej -pereł Ziemi Gogolińskiej."

Wystawę zwiedzać można w czytelni biblioteki.

Na podstawie dokonanej oceny przez członków Rady Programowej Stowarzyszenia Kraina św. Anny Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie otrzymała dofinansowanie w wysokości 6753,24 zł. na realizację projektu pt: „Portrety znanych i cenionych ... z wizytą w gogolińskiej bibliotece".

Więcej informacji na stronie internetowej www.annaland.pl

Wystawa prac wykonanych przez uczestników projektu „Skromni ludzie – wielkie dzieła. Prezentacja twórczości ludowej – pereł Ziemi Gogolińskiej", podczas Jarmarku Wielkanocnego, który odbył się 17 marca w Hali Sportowej im. B. i Z. Blautów w Gogolinie-Karłubcu.

13 marca 2013r. zakończyliśmy realizację projektu „Skromni ludzie-wielkie dzieła. Prezentacja twórczości ludowej - pereł Ziemi Gogolińskiej" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013-Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W ramach zadań przeprowadzono 30 godzin aktywnych pokazów rękodzielniczych dla 25 osób. Od 04 lutego 2013r. do 13 marca 2013r. Zajęcia prowadzone były przez twórców ludowych gminy Gogolin. Każdy z nich przybliżał uczestnikom technikę swojej pracy od podstaw, aż do efektu końcowego. Powstały niepowtarzalne dzieła promujące sztukę ludową w pięciu dziedzinach sztuki ludowej:

1. Barbara Herok –papieroplastyka,
2. Edeltrauda Krupop- technika zdobienia jaj,
3. Irena Kilisz- tworzenie dzieł z wykorzystaniem darów natury ( ziarna, słoma, owoce),
4. Grażyna Czekała – malowanie porcelany,
5. Agnieszka Pyka – ceramika – wyroby z gliny.

Wspólna praca, wzajemna pomoc, poznanie lokalnej kultury, różnych metod pracy, gwary śląskiej, były znakomitą formą integracji dzieci i młodzieży oraz ujawniły ukryte talenty plastyczne. Ponadto udowodniły, że twórczość ludowa zyskuje coraz większy autorytet wśród młodzieży i dorosłych. Przyczyniły się do odkrywania, podziwiania i kultywowania pięknej śląskiej tradycji.
Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty, wręczone przez Dyrektora Biblioteki.
Wszystkie wykonane prace można było zobaczyć na Jarmarku Wielkanocnym w Hali Sportowej im. B i Z. Blautów w Gogolinie (17.03), a obecnie w czytelni do końca kwietnia 2013r.

Realizacja projektu „Skromni ludzie-wielka dzieła. Prezentacja twórczości ludowej- pereł Ziemi Gogolińskiej" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestuje w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013-Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Prace wykonywane techniką papierową – Barbara Herok

Barbara Herok – twórczyni specjalizująca się w plastyce obrzędowej, szczególnie w kroszonkarstwie. Promuje tradycyjne zdobnictwo kroszonek, wypracowała swój, rozpoznawalny styl artystyczny. Zajmuje się również pielęgnowaniem śląskich tradycji cukierniczych.

Warsztaty zdobienia jaj różnymi technikami - Edeltrauda Krupop

Edeltrauda Krupop – mieszkanka Kamienia Śl. jest mistrzynią kroszonkarstwa i jurorką w konkursach kroszonkarskich. Zajmuje się tworzeniem koron żniwnych, ozdób ze słomy, haftem, jest także śpiewaczką ludową, propagatorką śląskiej pieśni i przyśpiewek ludowych. Zajmuje się również twórczością literacką pisaną gwarą.

Wykonywanie dzieł z wykorzystaniem darów natury (ziaren, słomy, owoców) - Irena Kilisz

Irena Kilisz – twórczyni ludowa z Odrowąża, mistrzyni koron żniwnych, szczególnie koron wykonanych techniką ziarnkową. Jest bardzo znana w środowisku jako promotorka kultury ludowej, prowadzi bardzo efektywną pracę edukacyjną z dziećmi i młodzieżą w Odrowążu. Znawczyni śląskiej kuchni i śląskich tradycji cukierniczych.

Warsztaty malowania porcelany- Grażyna Czekała

Grażyna Czekała - mieszkanka Gogolina, artystka ludowa, która zajmuje się między innymi zdobieniem porcelany. Jej rękodzieła wzbudzają podziw i zachwyt, a zdobiona przez panią Grażynę porcelana cieszy się dużym powodzeniem wśród miłośników dzieła ludowego. Od 1981 roku twórczyni ludowa (nr legitymacji członkowskiej 1580 wydanej przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych Lublin). Członek Zarządu Oddziału Opolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 01.09.1981 roku praca w Cepelii Opolskiej jako zdobniczka porcelany. Rok 1993 – tytuł Mistrza Rękodzieła Ludowego i Artystycznego. nadany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki Warszawa. Coroczne konkursy na zdobienie Opolskiej Porcelany organizowane przez Cepelię Opolską – I miejsce. Udział we wszystkich imprezach folklorystycznych, cepeliadach, targach Sztuki Ludowej, wystawach, pokazach, żniwniokach na terenie całej Polski oraz w miastach zaprzyjaźnionych w KFN z Gminą Gogolin – Krapkowice - Opole.

Warsztaty z ceramiki- Agnieszka Pyka

Zakończenie projektu

 

 

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 197 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

1% dla SBP

Początek strony