Dyskusyjny Klub Książki

30 września br. w czytelni GBP odbyło się cykliczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.Z przyjemnością powitano nowe członkinie gogolińskiego klubu, przedstawiono zasady działalności i terminy spotkań. Omawiano książki Magdaleny Witkiewicz: „Milaczek”, „Ostatnia na liście”, „Szkoła żon”.Serdecznie zapraszamy czytelników na następne posiedzenie klubu, które odbędzie się w ostatnią środę października. Dyskutować będziemy na temat literatury skandynawskiej.

19 czerwca br. panie gogolińskiego DKK spotkały się by omówić dwie książki czytane przez klub.Pierwsza z nich to „Klątwa” M. Gutowskiej – Adamczyk oraz „W pętli”- Nicholasa Evansa.Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zakończono ustaleniem terminu następnego posiedzenia, a mianowicie we wrześniu br. Klubowiczki jednak nie doszły do porozumienia odnośnie następnej powieści. Umówiono się, że książka będzie podana do wiadomości w sierpniu br.

6 maja br. klubowiczki gogolińskiego DKK spotkały się ze znaną i lubianą pisarką Barbarą Kosmowską, która przybyła na zaproszenie Miejskiej Biblioteki w Krapkowicach.Wielokrotnie czytano i omawiano powieści pisarki podczas spotkań DKK, dlatego też z wielką przyjemnością czytelniczki wybrały się z wizytą do Krapkowic. Spotkania z Barbarą Kosmowską należą do wyjątkowo przyjemnych. Pisarka jest bardzo serdeczna i otwarta podczas autorskich spotkań, odpowiada na pytania, chętnie podpisuje książki i pozuje do pamiątkowych fotografii.Było to wyjątkowe posiedzenie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie. Otworzyła je dyrektor krapkowickiej biblioteki, następnie oddała głos zaproszonemu gościowi. Czytelników interesowały różne tematy od warsztatu pisarskiego, losy bohaterów, aż po życie prywatne pisarki. Barbara Kosmowska to wyjątkowo serdeczna i ciepła osoba. Na wszystkie zadane pytania odpowiadała szczerze i uśmiechem na ustach. Na zakończenie każdy mógł zamienić kilka słów osobiście z pisarką podczas podpisywania książek.

22 kwietnia br. w czytelni GBP odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Otworzyła je moderator klubu - Ewa Bury.Tematem spotkania była powieść S. Day „Dotyk Crossa” oraz inne powieści o tematyce erotycznej przeczytane przez klubowiczki. Posiedzenie gogolińskiego DKK było również okazją do przedstawienia dostępnej w bibliotece literatury rosyjskiej oraz najnowszych książek otrzymanych w darze od Instytutu Książki. Kończąc rozważania dotyczące przeczytanych powieści klubowiczki wspólnie ustaliły, że następnymi powieściami czytanymi przez klub będą: M. Gutowskiej-Adamczyk „Fortuna i namiętność” oraz N. Evansa „ W pętli”. Dla chętnych także pozycja z literatury rosyjskiej.

25 marca br. w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie odbyło cykliczne spotkanie członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki.Tradycyjnie otworzyła je moderator klubu Ewa Bury.Tematem posiedzenia było omówienie powieści pt.„Mała zagłada” - Anny Janko.Gogolińskie spotkanie DKK było wyjątkowo poważne i smutne. Odreagowując trudne tematy klubowiczki ustaliły, że następne rozważania będą w lekkich i przyjemnych obszarach literatury erotycznej.

11 lutego br. w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie odbyło cykliczne spotkanie członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem posiedzenia były polskie kryminały - "Drwal", "Zbrodniarz i dziewczyna", "Motylek" i inne.Czytelniczki gogolińskiego klubu tym razem były podzielone w opiniach na temat przeczytanych powieści, bowiem tylko dwie panie mają szczególne upodobanie w polskich kryminałach. I tylko te wyraziły bardzo pozytywną opinię na temat wszystkich powieści czytanych przez klub. Natomiast pozostałym podobały się tylko powieści Mai Kotarskiej, które posiadają wątek sensacji, ale akcja nie koncentruje się wokół zbrodni. Są lekkie, czasem śmieszne, przyjemnie się czyta. Dyskusja nad polskimi kryminałami została uzupełniona w informacje przekazane przez klubowiczkę na temat popularności polskich pisarzy za granicą. Został odczytany przetłumaczony artykuł New York Times z marca 2014 roku napisany przez Ginanne Brownell pt. "Zapomnijcie o Skandynawii. Nadchodzą polscy tajni detektywi". Autor artykułu do nowych gwiazd światowego kryminału zaliczył właśnie polskich pisarzy: Kuźmińscy, Krajewski, Witkowski, Bator, Tokarczuk. Polskie książki kryminalne stały się rozpoznawalną marką na świecie z czego bardzo cieszą się gogolińskie klubowiczki, które szczególnie lubią polskich autorów powieści. Lutowe spotkanie DKK było także okazją uczczenia Walentynek i Tłustego Czwartku. W tym roku zbiegły się dwie uroczystości. Czytelniczki polecały sobie autorów powieści miłosnych i erotycznych oraz autorów książek z najlepszymi przepisami na domowe wypieki.

Dnia 29.01.2015r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które otworzyła moderator Ewa Bury, witając wszystkich serdecznie. Tematem spotkania była powieść Martyny Ochnik "Pewnego dnia w grudniu".Przeczytana historia o przemijaniu, przypadkach i celowych wyborach, jakie niejednokrotnie goszczą w życiu każdego człowieka, o niepewności i niewiedzy wynikającej z niemożności przewidzenia tego, co przyniesie nam dzień jutrzejszy. To powieść raczej smutna, może i skłaniająca do refleksji, ale też w odczuciu czytelniczek nieco depresyjna. Nie czytało się łatwo. Wprowadzone wątki ezoteryczne postawiły wiele pytań i niejasności. Pisarka zostawiła zakończenie otwarte, które nie podobało się klubowiczkom. Czekały one na wyjaśnienie wielu spraw, jednak się nie doczekały. Przygoda z Martyną Ochnik dla niektórych Pań będzie ostatnią. Powodem był nastrój depresyjności, niejasności i gorzki smak jaki pozostał po skończonej lekturze. Inne natomiast postanowiły dać jej szansę, gdyż pisarka użyła bardzo rozbudowanego języka, nacechowanego dużą dawką emocji. Akcja rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych, zgrabnie przez autorkę połączonych, czytelniczki nie miały problemu z oddzieleniem historii. Pozostając w klimacie polskich pisarzy klubowiczki na następnym posiedzeniu będą omawiać polskie powieści kryminalne i sensacyjne, obyczajowe z wątkami kryminalnymi.

5 grudnia 2014r. odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Dyskusyjnego Klubu Książki było to podsumowanie działalności klubu oraz dyskusja nad powieścią „Wyznaję" J. Cabrě.„Wielka powieść europejska", „przełom w literaturze", „powieść-katedra o idealnych proporcjach i epickim, pełnym kunsztownych detali wykonaniu", „książka, która przeżyje nas wszystkich". „Wyznaję" to historia poruszająca problemy miłości, przyjaźni, wielkich pasji na przestrzeni wieków, to także opowieść o kulturze europejskiej, inkwizycji, drugiej wojnie światowej, holokauście, które na zawsze zmieniły świat.Następne spotkanie odbędzie się w styczniu 2015r. na którym będziemy omawiać kryminały polskie i skandynawskie. Serdecznie zapraszamy.

Omawianą przez klubowiczki DKK książką dnia 19 listopada była powieść z 1966r. „Dzieci Arbatu" Anatolija Rybakowa.Tym razem klubowiczki postanowiły przeczytać i omówić powieść klasyczną z wątkami historycznymi. W ich ocenie powieść Rybakowa jest lekturą skłaniającą do przemyśleń i refleksji nad minionymi czasami. Daje możliwość poznania rzeczywistości zwyczajnych obywateli radzieckich w okresie terroru stalinizmu. Poznajemy Saszę Pankratowa i jego przyjaciół, poznajemy także Stalina i jego najbliższych współpracowników. Klubowiczki stwierdziły, że gdyby dzisiejszej młodzieży powiedzieć historię Saszy uważali by ją za science – fiction. Dobrze, że są dokumenty historyczne, które ocalą od zapomnienia trudne i na szczęście przeszłe czasy. W ogólnej ocenie Klubowiczek Książka Rybakowa bardzo się podobała choć trudno się czytało ze względu na opowiadane historie. Pierwsza część powieści zachęciła do dalszego czytania.

22 października 2014r . w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie odbyło się spotkanie autorskie z Zygmuntem Miłoszewskim- polskim pisarzem, publicystą, współautorem scenariuszy filmowych, autorem trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim.Zygmunt Miłoszewski literacko zadebiutował w 2004 r. na łamach Polityki opowiadaniem „Historia portfela". Pierwszą powieść wydał w 2005 r. pt. „ Domofon"- powieść grozy, kolejne „Góry Żmijowe" 2006 – fantastyczna baśń dla dzieci, trylogia kryminalna o prokuratorze Teodorze Szackim: „Uwikłanie" 2007 - akcja rozgrywa się w Warszawie, „Ziarno prawdy" 2011 - akcja rozgrywa się w Sandomierzu, „Gniew" 2014 - akcja rozgrywa się w Olsztynie. „Bezcenny"2013 – thriller, opowieść sensacyjno-przygodowa o odzyskiwaniu zaginionych dzieł sztuki.Spotkanie odbyło się w przyjemnej, kameralnej atmosferze, okraszone dużą dawką humoru, dystansem do siebie i świata. Czytelnicy zadawali pytania dotyczące wydanych powieści, ekranizacji „Uwikłania" i „Ziarna prawdy", warsztatu pisarskiego, miejsc akcji, głównych bohaterów, codzienności pisarza itp. Zygmunt Miłoszewski okazał się doskonałym mówcą, który potrafi przykuć uwagę czytelników swoją szczerością, poczuciem humoru, lekkością i płynnością snutej opowieści. Autor opowiadał także o pracy w TV, pisaniu scenariuszy, swojej rodzinie, kryminałach w których ważną rolę pełni nie tylko dokonana zbrodnia lecz także problemy społeczne. Książki pisarza doskonale przedstawiają głównych bohaterów, miejsca akcji, rzeczywistość i aktualne tematy społeczne. Na zakończenie zaproszony gość podpisywał książki, pozował do pamiątkowych fotografii.Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki finansowanego ze środków Instytutu Książki.

 

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 526 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony