Dyskusyjny Klub Książki

24 września br. odbyło się posiedzenie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie, które otworzyła moderator klubu Ewa Bury witając serdecznie klubowiczki oraz przedstawiając temat spotkania.Czytelnicze rozważania opierały się nie tylko na przeczytanej powieści Jerzego Pilcha „Pod mocnym aniołem", ale również na filmie Wojciecha Smarzowskiego pod takim samym tytułem. Jerzy jest pisarzem i alkoholikiem. Walczy z nałogiem, zakochuje się w młodej dziewczynie i czuje że w końcu ma dla kogo żyć i walczyć. Klubowiczki pozytywnie wypowiadały się na temat przeczytanej powieści oraz filmu. Główny bohater jest człowiekiem inteligentnym, elokwentnym, błyskotliwym, jednakże w pijackim amoku potrafi zniżyć się do najniższego poziomu. W powieści Jerzego Pilcha oprócz historii Jerzego znajdziemy również opowieści innych bohaterów, których łączy picie. Dlaczego oni piją? Piją bo chcą, wszystko może być pretekstem. Omawiana powieść skłoniła czytelniczki do zastanowienia się co myśli alkoholik, jaki musi mieć powód żeby przestać pić. Na zakończenie spotkania klubowiczki jednogłośnie stwierdziły, dobrze że są takie książki i filmy. Może to choć trochę pomoże rodzinom borykającym się z takim problemem.

12 czerwca 2014r. w Kamieniu Śląskim odbyło się spotkanie z pisarzem Janem Grzegorczykiem autorem głośnych książek o przypadkach księdza Grosera, „Adieu", „Trufle", „Cudze pole".Pisarz debiutował książką „Każda dusza to inny świat" (1998) poświęconą Bożemu miłosierdziu, św. Faustynie, księdzu Michałowi Sopoćce i dzieciom marnotrawnym. Książki autorstwa Jana Grzegorczyka dotykają miłosierdzia, spraw ludzkich takich jak śmierć, choroba, miłość, piękno, szczęście, przebaczenie itp. Czytelnicy biorący udział w spotkaniu posłuchali o początkach kariery pisarza, o ważnych ludziach mających wpływ na jego twórczość, przyjaźniach i planach na przyszłość. Na zakończenie pisarz akompaniując na gitarze zaśpiewał piękne ballady w języku polskim i rosyjskim. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

 

28 maja 2014r. odbyło się posiedzenie Dyskusyjnego Klubu Książki pt. „Anatomia zbrodni literackiej".Podczas spotkania omawiano najsłynniejszych detektywów literackich, słynne kryminały oraz powieści wydawane jako serie: mroczna seria, czarna seria, kryminał skandynawski, kryminał polski itp. Posiedzenie gogolińskiego klubu książki w tajemniczej scenerii zbrodni literackiej zakończono zwiedzeniem wystawy, wspólnym zdjęciem, zaproszeniem na spotkanie z Janem Grzegorczykiem oraz informacjami na temat przeczytanych i polecanych książek.

21 maja  2014r. odbyło się posiedzenie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie. Omawianą pozycją była ksiązka Herty Muller pt. „Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek". Powieść jest zbiorem esejów mówiących o losach pisarki, jej rodzinie, przyjaciołach, walce z tyranią Ceauşescu oraz rozważań o literaturze. Słowo miało dla noblistki wielkie znaczenie. Pełniło funkcję terapeutyczną. Kolejne rozdziały stanowią dopowiedzenie poprzednich. Można by powiedzieć wciąż ta sama historia i te same uczucia. Dyskusja nad powieścią noblistki była nie lada wyzwaniem dla klubowiczek, ze względu na poruszane tematy - nie zdawałyśmy sobie sprawy, że niektórym ludziom było tak ciężko w czasach komunizmu- mówiły czytelniczki podczas posiedzenia. Spotkanie DKK w Gogolinie podzielono na dwie części pierwsza dotyczyła omawianej książki, druga związana była z udziałem w konkursie ogłoszonym przez Wydawnictwo Czarne na napisanie laudacji dla żyjącego pisarza. Klubowiczki jednogłośnie ustaliły, że wybranym do laudacji pisarzem będzie Marcin Szczygielski.

9 kwietnia 2014r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które otworzyła moderator klubu Ewa Bury. Podstawowym tematem była dyskusja na książką „Świadectwo" Stanisława Dziwisza. Posiedzenie było również okazją odwiedzenia wystawy zbiorów poświęconych Błogosławionemu Janowi Pawłowi II., które znajdują się w Gminnej Bibliotece Publicznej.„Świadectwo" jest to książka wyznanie opowiadająca ustami kardynała Dziwisza historię Jana Pawła II. Określająca jego postawę, podejście do wielu spraw w przełomowym okresie dla Polski. Panie zgromadzone na spotkaniu dyskutowały, także na temat słuszności opublikowania notatek, które Błogosławiony J.P II prosił aby zniszczono.Na koniec moderatorka klubu życzyła wszystkim zgromadzonym Paniom Wesołych Świąt Wielkanocnych. Przedstawiono także zasady konkursu na napisanie laudacji dla żyjącego pisarza do którego zgłosił swój akces Dyskusyjny Klub Książki z Gogolina.

28 marca 2014r. odbyło się cykliczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie. Omawianą książką była „Chata" Paula Yong.Jest to powieść o miłości Boga do ludzi, wzruszająca i oświecająca- takie pochlebne komentarze wnoszono pod adresem książki. Tylko jednej czytelniczce omawiana pozycja nie podobała się ze względu na postacie i imiona pod którymi autor umieścił obraz Boga.

Dnia 12.02.2014r. na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiano książki Beaty Pawlikowskiej z cyklu poradników.Klubowiczki z wielką przyjemnością czytały poradniki podróżniczki. Pisane przystępnym językiem, z mnóstwem notatek i rysunków. Szczególnie polecane przez klub ze względu na pozytywne emocje, które płyną szerokim strumieniem z każdej strony.

Pierwsze w 2014r. spotkanie gogolińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki otworzyła moderator klubu Ewa Bury."Zamek z piasku"- to powieść o miłości, spełnieniu marzeń, pragnieniu dziecka. Młode małżeństwo pomimo wielu starań nie mogą zostać rodzicami. Nieustanna walka o dziecko powoduje, że budowane dotąd szczęście runie niczym zamek z piasku. Książka spowodowała dyskusję wśród zgromadzonych Pań na temat dbałości o relacje w rodzinie. Miłość należy pielęgnować, dbać o nią, bowiem wystarczy najmniejszy wiatr a wszystko może ulec zniszczeniu, ktoś obcy łatwo wejdzie z butami. "Zamek z piasku" w opinii klubowiczek jest powieścią którą czytało się jednym tchem. Problem bezpłodności, kruchości związków, łatwości wchodzenia w nowe związku jest problemem dotykającym coraz więcej ludzi. Powieść łatwa w czytaniu, współczesne powszechne problemy, polecana przez klubowiczki.

Dnia 16.12.2013r. odbyło się kolejne spotkanie Klubowiczek, na którym omawiano książkę "Odnalezieni".„Odnalezieni"- ujmująca i wzruszająca powieść, oparta na faktach. Opowiada historię ludzi, którzy poznali prawdę o swojej adopcji i zdecydowali się na odnalezienie swojej biologicznej rodziny. Książka skłoniła klubowiczki do przemyśleń i dyskusji na temat roli więzi rodzinnych, trudności jakie muszą pokonać rodziny adopcyjne, możliwości dzisiejszej medycyny, problemów wychowawczych biologicznych rodzin itd. Decyzja o adopcji nie należy do łatwych i jednorazowych wyborów. Kandydaci muszą przejść wiele etapów by stać się rodzicem, a później tak jak biologiczne rodziny przechodzą przez radości i problemy wychowania.Czytelniczkom powieść Anny Kamińskiej bardzo się podobała. Czytało się szybko i lekko. Wszystkie uczestniczki spotkania były jednogłośne w ocenie książki.Ostatnie spotkanie DKK z Gogolina zakończyło się życzeniami złożonymi przez Dyrektora wszystkim Paniom. Ponadto Klubowiczki ustaliły, że następną czytaną pozycją będzie „Zamek z piasku"- Magdaleny Witkiewicz

Dyskusyjny Klub Książki z Malni 24 października 2013r. gościł Barbarę Kosmowską-polską pisarkę.Autorkę nagradzanych i lubianych przez czytelników książek dla dzieci i dorosłych. W niezwykle miłej atmosferze pisarka opowiadała o warsztacie pracy, rodzinie, przyjaciołach. W swoich książkach pisarka podejmuje tematy trudne, problemy, które niejednokrotnie towarzyszą współczesnemu czytelnikowi. Autorka chce, aby czytelnik w jej książkach odnalazł zrozumienie, wsparcie i ukojenie. To jest jej recepta na dobrą książkę. Na zakończenie niezwykłego spotkania pisarka podpisywała książki i pozowała do pamiątkowych fotografii.Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

 

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 355 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony