Dyskusyjny Klub Książki

10 października 2013r. w Filii Kamień Śląski w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z Katarzyną Enerlich- pisarką, dziennikarką, autorką popularnych książek takich jak: „Prowincja pełna marzeń", „Czas w dom zaklęty", „Kwiat Diabelskiej Góry", „Prowincja pełna gwiazd", „Oplątani Mazurami", „Kiedyś przy Błękitnym Księżycu", „Prowincja pełna słońca", „Czarodziejka Jezior", „Prowincja pełna smaków". Podczas spotkania z czytelnikami Katarzyna Enerlich opowiadała o zawirowaniach życiowych, dzięki którym spełniła swoje marzenie z dzieciństwa o byciu pisarką. Wydaje się że coś się nie udaje lecz po czasie właśnie porażka staje się początkiem czegoś nowego i dobrego – podkreśliła pisarka. Trzeba myśleć pozytywnie, nie przejmować się bo tylko takie uczucia przyciągają do nas dobre rzeczy - dodała. Mówi o sobie – kocham moją prowincję. Wykorzystuje ją do pisania. Przedstawiam prawdziwe miejsca, ludzi, doprawiam szczyptą fikcji... Czytelniczki przybyłe na spotkanie zasmakowały niebywałej dawki optymizmu, który emanował z zaproszonego gościa. Dowiedziały się także jak autorka przygotowuje się do pisania, jaki jest jej warsztat pisarski, ile pisze książkę, skąd czerpie inspiracje. Wizyta w Kamieniu Śląskim upłynęła w wyjątkowo serdecznej, inspirującej atmosferze, za co dziękujemy wszystkim uczestniczkom spotkania.Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

Na początku spotkania moderator klubu dyrektor Ewa Bury omówiła akcję zorganizowaną przez Stowarzyszenie Bibliosfera org. „Tydzień Zakazanych Książek", do której po raz drugi przyłączyła się biblioteka. Klubowiczki najpierw zwiedziły wystawę, a następnie rozpoczęły omawianie książek z listy Książek zakazanych.
„Doktor Żywago"B. Pasternaka - historia, która nigdy się nie znudzi - mówiła jedna z klubowiczek. Książkę czytała dwa razy i pomimo, że wiedziała co będzie dalej to pogmatwane losy głównych bohaterów tak samo porywały i wzruszały. Powieść nie jest łatwa, często nawet nie jest przyjemna, stanowi żywy obraz tego jak się kiedyś w Rosji żyło. Jak się przeżywało rewolucję, jak ona wpływała na losy pojedynczego człowieka. „Doktor Żywago"- książka zakazana w Rosji do 1988 za antywojenny, kontrrewolucyjny wydźwięk i krytykę stalinizmu.
„Czerwony Kapturek"- nietypowa pozycja omawiana podczas spotkania klubowiczek. Bajkę omawiano po raz pierwszy. W dzisiejszych czas butelka wina niesiona przez Kapturka już nie szokuje tak jak kiedyś. Z tego powodu też bajka była książką zakazaną.
„Biblia"- Klubowiczki były zaskoczone tym, że Biblia była książką zakazaną. W 1942 r. w III Rzeszy, kiedy ogłoszono doktrynę Narodowego Kościoła Rzeszy, próbowano wyeliminować wszelkie przejawy chrześcijaństwa. W związku z tym zakazano używania Bibli.

Spotkanie Klubowiczek było okazją do uczczenia Dnia Matki oraz omówienia książki pt. „Głuptaska", w której poruszony jest problem porzuconych dzieci w czasach komunistycznych. 

10 kwietnia br. odbyło się kolejne spotkanie Klubowiczek DKK, na którym omawiano książkę „Trafny wybór" J.K.Rowling.
Książka rozpoczyna się śmiercią Barry'ego Fairbrothera, jednego z członków rady małego miasteczka Pagford: w rocznicę swojego ślubu Barry upada na parkingu przed restauracją i umiera zostawiając  zrozpaczoną żonę i czwórkę nastoletnich dzieci. Po śmierci Barrego mieszkańcy miasteczka walczą o wolne miejsce w radzie miejskiej. Akcja książki toczy się wokół tej walki, odkrywając sekrety wielu rodzin. W miedzy czasie toczy się normalne sąsiedzkie życie, pierwsze miłości nastolatków, odkrywanie erotyki, narkotyki, fałszywość stosunków międzyludzkich, bunt dzieci wobec rodziców itd. Klubowiczki określiły książkę jednym zdaniem, nic nie wygląda tak jak na pozór wygląda. Czasem prawda jest ukryta. Trzeba spojrzeć głębiej i szerzej, aniżeli tylko przez pryzmat własnego doświadczenia. Książka spowodowała dyskusję na temat rodzin patologicznych oraz zachowań dzieci, które zamiast miłości i opieki rodzicielskiej przejmują rolę opiekuna całej rodziny. „Trafny wybór" to powieść wielowątkowa, błyskotliwa z wciągającą fabułą. Wszystkie panie należące do DKK stwierdziły, że długo nie zapomną powieści.

Spotkanie otworzyła moderator Klubu Ewa Bury. W miłej atmosferze przy filiżance kawy klubowiczki dyskutowały na bardzo ważne kwestie, dotyczące radości z życia. Podstawą dyskusji była książka ,,Ołówek”. Zgromadzone Panie były wzruszone podczas czytania powieści. Wyraziły wielki podziw dla autorki, która nie poddała się walczyła z każdym dniem, pisała  o godności, która  ważna dla chorego człowieka. Spełniła misję zwracając uwagę na ludzi chorych. Pomimo przeciwności  bohaterka pozostała osoba ciepła, dobrą, uśmiechniętą, pogodzoną z losem i słabnącym ciałem. Książka zmusza do myślenia, ustanowienia hierarchii wartości, na szczycie której powinno być zdrowie. Można mieć wszystko sławę, urodę, pieniądze, dobrze prosperującą firmę itd. W jednej sekundzie cokolwiek zdobyliśmy może runąć. Tak było w przypadku Katarzyny Rosickiej-Jaczyńskiej. Jej świat się  zmienił w momencie gwałtownej choroby. …– Boże - wyszeptałam – jeżeli kiedykolwiek będziesz chciał mnie uzdrowić, obiecuję, że docenię najmniejszy okruszek podarowanego mi życia.”  – doceniać każdą chwilę życia, bo jutra może nie być – to chyba najważniejsze przesłanie „Ołówka” . ( fragment książki ,,Ołówek”)

Dnia 3 października odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie. Tematem spotkania była akcja ,,Tydzień Zakazanych Książek".Panie przybyłe na spotkanie najpierw obejrzały wystawę, wpisały się do kroniki wystaw, a następnie omawiały listę książek zakazanych w różnych zakątkach świata w różnym czasie. Lista zakazanych pozycji jest bardzo długa. Zabraniano czytać mając na uwadze różne względy.

27 września odbyło się cykliczne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie. Tematem spotkania były Kroniki nierówności Marcina Szczygielskiego. Na spotkaniu klubowiczki omawiały problem braku tolerancji dla odmienności. Powieść ,,Berek" – Paweł typowy wielkomiejski gej, Anna przedstawicielka ,,moherowych beretów". Oboje mieszkają w jednej kamienicy. Zakorzenieni w głębokiej nienawiści względem siebie. Na skutek splotu różnych zdarzeń mur jaki postawili nagle rozsypuje się jak domek z kart. ,,Bierki"- Paweł uczeń szkoły średniej, Anna nauczycielka. Nicią łączącą dwójkę bohaterów jest wzajemna niechęć oraz miłość do tego samego mężczyzny. Nierozważny ruch jednego z bohaterów powoduje, że dwa światy się łączą. W każdej z omawianych książek autor zestawiał dwie odmienne postawy życiowe. Pisarz pokazał czytelnikowi, że pomimo iż różnimy się upodobaniami to jednak wszyscy tak samo czujemy, kochamy, potrzebujemy akceptacji, opieki, zrozumienia. Każdy z bohaterów musi zaakceptować drugiego jakże odmiennego człowieka, bowiem wszyscy jesteśmy równi. Klubowiczkom bardzo podobały się obie książki. Podkreślały łatwość i lekkość czytania, elementy humorystyczne i prawdziwe problemy. Pomimo dosadnych opisów książki czyta się z wielką przyjemnością, nie można się od nich oderwać. Rzadko kiedy klubowiczki były tak zgodne w swojej ocenie. Książki Marcina Szczygielskiego od każdej z pań otrzymały najwyższą ocenę 10 w przyjętej przez klub skali ocen ( 1- najniższa, 10-najwyższa)

W niecodziennej scenerii spotkały się panie (22.06.) z Dyskusyjnego klubu Książki z Gogolina. Gościnnie w swoim ogrodzie przyjęła nas jedna z klubowiczek. W otoczeniu zieleni, śpiewu ptaków omawiano trudny temat kazirodztwa oraz wyboru między pieniędzmi, a miłością do dzieci. Motorem do dyskusji były książki Virginii C. Andrews pt.,,Kwiaty na poddaszu" oraz ,,Płatki na wietrze". Obie powieści od pierwszych stron wciągają czytelnika w tajemnice rodzinne. Historia czwórki rodzeństwa, które po tragicznej śmierci ojca zostaje zamknięte przez matkę i babcie na poddaszu. Dzieci żyją w ciągłym strachu przed dziadkami, a matka mami jej rychłym uwolnieniem. W odosobnieniu między najstarszym rodzeństwem rodzi się miłość.
Wszystkie panie były zbulwersowane zachowaniem matki, która wybrała życie w luksusie poświęcając swoje dzieci. Kazirodczą miłość jaka zrodziła się między Chrisem, a Cathy tłumaczyły specyficznymi warunkami w jakich przyszło im żyć.
Pomimo wciągającej fabuły dwie Klubowiczki miały poczucie bardzo naciąganej nieprawdopodobnej historii, aczkolwiek w ich opinii bardzo dobrze się czytało.
Biorąc pod uwagę opinie wszystkich czytelniczek DKK powieści autorki oceniono na 9,2 w skali od 1 do 10 ( skala przyjęta przez Klubowiczki).
Omawiając powieści dyskutowano o miłości rodzicielskiej, patologiach, kazirodztwie oraz jaki to ma wpływ na dalsze życie dorosłych później ludzi.

 

 

 

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Malni- Filii Publicznej Biblioteki w Gogolinie odbyło się autorskie spotkanie z pisarką Izabelą Sową. Klubowiczki oraz zaproszeni goście w miłej kameralnej atmosferze słuchali oraz zadawali pytania zaproszonej autorce.

Spotkanie DKK z Gogolina odbyło się w czytelni GBP. Tradycyjnie otworzyła je moderator klubu Ewa Bury powitała klubowiczki otwierając dyskusję: Życie to coś więcej...

Sprawozdanie

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 293 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony