Dyskusyjny Klub Książki

21 stycznia rozpoczęto cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie. Tematem spotkania było stosowanie przemocy w rodzinie. Autorka książki napisała: "czasem kopnięcie losu przynosi nam wyzwolenie...". Tymi słowami można podsumować powieść.

Wiesiek, facet po pięćdziesiątce zaczyna nowe życie z nową kobietą. Książka przenosi nas w piękną scenerię mazurskich jezior, a także malowniczą Finlandię. Tam nasz bohater na skutek niekorzystnych zmian gospodarczych w Polsce rozpoczyna nowe życie. Dorabia się od przysłowiowej łyżki gdyż jego obecna żona, kobieta o wyjątkowo podłym charakterze pozbawiła go wszystkiego. Co najgorsze pokaleczyła go duchowo. W opiniach klubowiczek DKK omawiana książka dotyka problemów przemocy stosowanej przez kobiety. Nie tylko mężczyźni znęcają się nad rodzinami. Kobiety też bywają wyjątkowo okrutne (tak jak żona Wieśka). Dramaty rozgrywają się w zaciszach domowych. Mężczyźni przeważnie znoszą upokorzenia godząc się na życie z tyranem.

Klubowiczkom bardzo podobała się omawiana książka, każda "kibicowała" Wieśkowi, aby w końcu wyzwolił się duchowo od tyranizującej, niedowartościowanej głupiej żony. Refleksja na koniec spotkania to, że nowe, spokojne życie można rozpocząć w każdej chwili w nie należy marnować go na dogadzanie innym niszcząc tym samym siebie, swoją godność i poczucie wartości.

Pobierz sprawozdanie.

 

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki 22 września 2010 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie gościła znana polska pisarka i dziennikarka Irena Matuszkiewicz. Autorka wielu wspaniałych książek takich jak: "Agencja złamanych serc", "Dziewczyny do wynajęcia", "Nie zabijać pająków", "Przeklęte, zaklęte", "Seryjny narzeczony", "Czarna wdowa" i inne. Wszystkie jej książki bliskie są życia, opowiadają o życiowych problemach, które każdego z nas w jakiś tam sposób dotykają. Autorka umiejętnie łączy realizm z fikcją, czego efektem są powieści o wciągającej fabule, doprawionej fantastycznym humorem. Pisarka urodziła się w Tarnawatce na Lubelszczyźnie, ale mieszka we Włocławku, Z wykształcenia jest polonistą (studiowała na UMK w Toruniu pod okiem m.in. prof. Artura Hutnikiewicza, jej promotora). O sobie mówi: „Nie trawię bezczynności, co nie znaczy, że jestem maniakiem pracy. Nie znoszę tylko stanu zawieszenia w próżni. Dopóki byłam kobietą pracującą: żoną, matką i gosposią, uważałam, że doba jest stanowczo za krótka. Potem, w końcówce lat osiemdziesiątych, przyszło ostre tąpnięcie - choroba, szpital, renta, i nagle doba okazała się wyjątkowo długa. Jeszcze na trochę wróciłam do dziennikarstwa, ale choroba nóg, utrudniała pracę w zawodzie. Moja macierzysta redakcja się rozpadła i po dwudziestu kilku latach pracy zostałam bez pomysłu na życie, z mini-rentą w garści. Próbowałam różnych zajęć i po kilku nieudanych próbach, podjęłam kobiecą decyzję, wróciłam do pisania”. Pisarka okazała się osobą niezwykle sympatyczną i otwartą, która bardzo szybko zaskarbiła sobie sympatię uczestników spotkania. Przebiegało ono w miłej atmosferze, nie wyczuwało się dystansu między pisarką a uczestnikami. Goście dowiedzieli się o powstawaniu kolejnych książek. Pisarka chętnie udzielała odpowiedzi na zadawane pytania, opowiadając o istocie swojego pisarstwa, przytaczając przy tym zdarzenia z życia prywatnego i różne ciekawe spostrzeżenia.

Dnia 18 czerwca br. odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki z Małgorzatą Kalicińską autorką książek "Dom na rozlewiskiem", "Powroty nad rozlewiskiem", "Miłość nad rozlewiskiem".

Spotkanie rozpoczęła Pani dyrektor biblioteki Mariola Król, witając zaproszonych gości, a następnie przedstawiając autorkę bestsellerowej trylogii "Dom nad rozlewiskiem", "Powroty nad rozlewiskiem", "Miłość nad rozlewiskiem". Spotkanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze. Prowadzone było w formie rozmowy między autorką książek, a dyrektorką biblioteki i zaproszonymi gośćmi. Pani Małgorzata Kalicińska jak sama o sobie mówiła jest kobietą dojrzałą, która jest świetnym przykładem na to że na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno. Opowiadała o odczuciach, jakie towarzyszyły jej gdy po raz pierwszy napisana przez Nią książka weszła do księgarń. Komentarze, dotyczące przeszłości jak i przyszłości bardzo napawały optymizmem i nadzieją że po burzy zawsze wychodzi słońce. Radość można czerpać ze wszystkiego, trzeba tylko pozwolić sobie wyjść ze swojej skorupy. Wpuścić przyjaciół lub kogokolwiek i przestać płakać. Popularność rozlewisko zawdzięcza przede wszystkim prostocie słowa. Czytelnik wnika do świata bohaterów, żyje życiem bohaterów. Uświadamia sobie, iż los dostarcza nam tak wielu niespodzianek i dzięki rozlewisku wielu czytelników nie lęka się podejmowania wielu decyzji. Każdy jest kowalem własnego losu, trzeba tylko kuć dopóty można. Zamykać pewne karty i otwierać nowe. Małgorzata Kalicińska kobieta optymistyczna, mądra, otwarta na drugiego człowieka, dzięki jej książkom wielu czytelników odmieniło swoje życie ( tak mówili zaproszeni czytelnicy). Wśród wielu zadawanych pytań dotyczących prawdziwości bohaterów, dzieciństwa, rodziny pisarki, padło także pytanie dotyczące planów pisarskich na przyszłość. Autorka zdradziła, iż tematem kolejnej książki mają być lata dziecinne w czasach PRL-u. Nie mogło zabraknąć, także zapytania o dalsze losy bohaterów sagi mazurskiej. Pisarka nie zamknęła trylogii lecz na chwilę obecną nie przewiduje dalszego ciągu. Rozlewisko ma teraz żyć własnym życiem- mówi autorka.

Zaproszeni czytelnicy byli bardzo usatysfakcjonowani przebiegiem i treścią spotkania. Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcia oraz poproszono o autograf na zakupionych książkach.

Dnia 18.04. 2008r. gościł Janusz L. Wiśniewski w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie. Spotkanie odbyło się ramach Dyskusyjnego Klubu Ksiązki programu realizowanego wspólnie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu.

Janusz L. Wiśniewski ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) – urodzony w Toruniu w 1954r., rybak dalekomorski, doktor informatyki i doktor habilitowany chemii ( program komputerowy jego autorstwa stosuje większość najważniejszych światowych firm chemicznych). Oprócz „S@motności w sieci". Wydał zbiór opowiadań pt.: „Zespoły napięć", powieść „Los powtórzony", tomik esejów „Intymna teoria względności" oraz (wspólnie z M. Domagalik) powieść epistolograficzną pt.: „188 dni i nocy". Wszystkie książki jego autorstwa trafiły na listy bestsellerów. Współautor scenariusza do filmu „S@motność w sieci"., stały felietonista miesięcznika PANI. Ojciec dwóch córek: Joanny i Adrianny. Obecnie mieszka i pracuje w Frankfurcie nad Menem. Na swojej stronie internetowej (www.wisniewski.net) pisze: Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego bierze mnie mój pies...

  • Dlaczego postanowił Pan napisać książę o zaskakującym tytule "Czy mężczyźni są światu potrzebni?"
  • Czym można oczarować Pana?
  • Co wzbudza w panu zachwyt?
  • Czy szczerość jest fundamentem Pana książek?

Na te i inne pytania odpowiadał pisarz podczas niezmiernie udanego spotkania autorskiego w Gogolinie.

W dniu 2 października 2007r. odbyło się inauguracyjne otwarcie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz spotkanie autorskie z pisarką Izabelą Sową. Polska pisarka ur. 1969 r. Rozgłos przyniosła jej tzw. seria owocowa. W powieściach "Smak świeżych malin", "Cierpkość wiśni", "Herbatniki z jagodami" (2002-2003) opisuje świat 20-latkow i 30-latków, którzy borykają się ze zwyczajnymi i powszechnymi problemami.

Ceniona za styl i pogodę ducha jest również autorką powieści "Zielone jabłuszko" - sentymentalnej historii rozgrywającej się w Polsce lat 80. Napisała opowiadanie "Trój pak świąteczny" do zbioru opowiadań "Opowieści wigilijne". W 2006 roku w wydawnictwie autorskim opublikowała zbiór opowiadań "10 minut od centrum".

W dniu 16 kwietnia 2007r. odbyło się spotkanie literackie z polską pisarką dla młodzieży i dorosłych Panią Marta Fox. Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gogolinie przy współpracy z biblioteką szkolną Publicznego Gimnazjum i Liceum w Gogolinie.

Marta Fox jest poetką, powieściopisarką, eseistką i felietonistką. W 1992 roku wydała swoją pierwszą książkę. Dzisiaj jest autorką 24 wydanych książek. Jest obecnie najbardziej popularną w kraju autorką powieści dla młodzieży. Znajduje się na pierwszym miejscu w rankingach czytelniczych. Pisze także dla „dorosłych”. Jej najpopularniejsza powieść Magda.doc jest lekturą dla gimnazjalistów, a powieści z serii o Agatonie są drukowane we fragmentach w podręcznikach języka polskiego do szkoły podstawowej. Przez krytykę została nazwana objawieniem powieści młodzieżowej. Reprezentowała Polskę na Międzynarodowych Targach Ksiązki we Frankfurcie w 2000 roku jako jedyna pisarka z naszego regionu. Marta Fox należy do Towarzystwa Kultury Teatralnej, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Spotkanie literackie cieszyło się ogromnym powodzeniem wśród licealistów, którzy zostali doskonale przygotowani do imprezy czytelniczej przez polonistkę Panią Beatę Kulig.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 274 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony