Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
13 czerwca gościliśmy w naszej bibliotece niezwykłą pisarkę i ilustratorkę Panią Elizę Piotrowską.Autorka rozpoczęła spotkanie przywitaniem dzieci w języku włoskim i portugalskim, ponieważ od paru lat mieszka w Brazylii, a wcześniej mieszkała w Rzymie. Zaprezentowała uczniom z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gogolinie swoją ulubioną , stworzoną przez siebie, pełną humoru i dowcipu serię książek o cioci Jadzi i jej małej bratanicy Oliwi. Autorka czytała również dzieciom fragmenty swoich książek oraz odpowiadała na pytania zadawane przez uczniów. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i rozdawaniem autografów.Eliza Piotrowska - absolwentka Instytutu Historii Sztuki Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. W latach 2001–2003 pracownik Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie wspólnie z Pauliną Broniewską stworzyła Muzealną Akademię Dziecięcą, przedsięwzięcie wyróżnione w Konkursie Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka polskich i włoskich tekstów krytycznych z dziedziny historii sztuki dawnej i współczesnej. W latach 2002–2011 mieszkała w Rzymie. Od 2011 roku mieszka w Brazylii.
Dnia 31 maja kolejny raz gościła w Gogolinie pisarka Barbara Kosmowska, która uczniom klas V Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 opowiadała o swojej twórczości.Barbara Kosmowska – pisarka i literaturoznawca. Debiutowała jako licealistka, w latach osiemdziesiątych zdobywała liczne nagrody w konkursach poetyckich. Jej pierwsza powieść - Głodna kotka - trafiała do księgarń w 2000 roku. Wydany rok później "Teren prywatny" wygrał konkurs „Dziennik polskiej Bridget Jones" Wydawnictwa Zysk i S-ka i znalazł się na liście bestsellerów „Rzeczpospolitej". Kolejne książki: Prowincja (2002), Gobelin (2002), W górę rzeki (2003), Niebieski autobus (2004) i Hermańce (2008) cieszyły się nie mniejszą popularnością. Kosmowska publikuje także utwory dla dzieci i młodzieży.
24 maja br. w filii bibliotecznej w Kamieniu Śląskim odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel, autorką bestsellerowych książek, między innymi serii "Malownicze" i "Uroczysko", chętnie wypożyczanych i czytanych w gogolińskiej bibliotece.Spotkanie rozpoczęła moderator Dyskusyjnego Klubu Książki w Kamieniu Śląskim Irena Pawlyta witając wszystkich serdecznie. Przez blisko półtorej godziny toczyła się żywa dyskusja o pisaniu, marzeniach, planach wydawniczych, twórczych inspiracjach oraz o bohaterach literackich książek Magdaleny Kordel.Autorskie spotkanie w Kamieniu Śląskim przebiegło w miłej i przyjacielskiej atmosferze. Czytelniczkom trudno było pożegnać pisarkę, która na zakończenie podpisywała książki oraz pozowała do pamiątkowych fotografii.Spotkanie zostało zorganizowane przez Dyskusyjny Klub Książki - sfinansowane przez Instytut Książki i Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu.Magdalena Kordel razem z mężem i dwójką dzieci mieszka w Otwocku i kiedy tylko może ucieka w Sudety, bo marzy się jej pensjonat, który choć jeszcze jest w marzeniach ma już swoją nazwę „Miłomi”. Zadebiutowała powieścią pt „48 tygodni” w 2005 r. przenosząc czytelników w życie Nataszy, jej męża Sebastiana i córki Gosi. Kolejne powieści to: „Uroczysko”, „Sezon na cuda”, „Okno z widokiem”, „Anioł do wynajęcia”, „Wino z Malwiną”, „Wymarzony dom”, „Wymarzony czas”, „Tajemnica bzów”, „Nadzieje i marzenia” i inne. W powieściach pisarki znajdziemy uśmiech, wzruszenie, poczucie sensu dążenia do marzeń, nutkę tajemnicy, nostalgiczną podróż w malownicze zakątki Polski, a przede wszystkim będzie to mile spędzony czas. Kto jeszcze nie przeczytał książek pisarki serdecznie zapraszamy, gdyż dobrej książki nie można zastąpić niczym innym.
11 kwietnia br. odbyło się spotkanie autorskie z Bogną Ziembicką w filii bibliotecznej w Malni, zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu. Spotkanie zostało sfinansowane przez Instytut Książki i Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
21 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbyło się spotkanie autorskie "Prawda i legenda o ojczyznach utraconych" z profesorem Stanisławem Sławomirem Nicieją.
29 marca br. w czytelni biblioteki odbyło się spotkanie autorskie z Krystyną Mirek. Autorką bestsellerowych książek najchętniej wypożyczanych i czytanych w gogolińskiej bibliotece.Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, finansowane przez Instytut Książki i Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.Krystyna Mirek jest absolwentką polonistyki UJ w Krakowie. Przez wiele lat pracowała w szkole jako nauczycielka języka polskiego. Obecnie pisarstwo stało się dominującym zajęciem w jej życiu zawodowym. Jak się dowiedzieliśmy na spotkaniu autorka prowadzi również warsztaty racjonalnego zarządzania własnym czasem, a zdobytą wiedzą chętnie dzieli się z innymi kobietami.Wieczorna uczta literacka w gogolińskiej czytelni zgromadziła liczne grono miłośniczek książek Krystyny Mirek, która chętnie odpowiadała na zadawane przez uczestników pytania. Autorka mówiła o tym jak została pisarką, jak długo się przygotowywała, by zrealizować swoje marzenia, zachęcała czytelniczki by dążyć do ich realizacji. „...– Każdy ma jakiś ukryty talent, trzeba go tylko znaleźć i rozwijać”– stwierdziła, nie czekajmy na realizację swoich marzeń do lepszych czasów, bo one mogą nie nadejść. Krystyna Mirek jest pisarką bardzo pracowitą, systematyczną i pełną pomysłów. „ ...– Piszę codziennie, a nawet podczas podróży na spotkania z czytelnikami – przyznała się autorka. Zawsze notuję fragmenty myśli i pomysłów, które tylko czekają, by je później wykorzystać.”Autorskie spotkanie napełniło zgromadzone czytelniczki optymizmem i wiarą, że zawsze warto wierzyć w siebie. „Czytelniczki są dla mnie najważniejsze”. Tak na zakończyła spotkanie pisarka. Publiczność podziękowała autorce za przyjazd do Gogolina oraz za twórczość prosząc o więcej. Na koniec Krystyna Mirek podpisywała swoje książki i zrobiono pamiątkowe zdjęcia.
21.03.2017 r. odbyło się spotkanie z ks. prof.dr hab. Andrzejem Hanichem z Prószkowa - promocja książki "Opolszczyzna w wielu smakach 2".
16 marca br. w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbyło się spotkanie z Zbigniewem Kołbą- fizjoterapeutą, autorem książki pt. „Krioterapia. To warto wiedzieć”.Zaproszony gość w oparciu o własne doświadczenia zdobyte w czasie prowadzenia gabinetu, mówił o leczniczym działaniu niskich temperatur, sposobach leczenia bezsenności, a także o najbardziej uciążliwych problemach zdrowotnych oraz pomocnych technikach relaksacyjnych.Zbigniewem Kołba opowiadał również jak ważne dla naszego organizmu są minerały i witaminy oraz dlaczego nie są przyswajalne pomimo, że są zjadane regularnie. Wiadomości zaprezentowane podczas spotkania zaproszony gość zawarł w swojej książce, którą można było nabyć po wykładzie ze specjalną dedydakcją autora. Książkę można również wypożyczyć w bibliotece. Bardzo ciekawa prelekcja zakończyła się dyskusją z uczestnikami.Spotkanie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie dla słuchaczy Akademii Trzeciego Wieku i Klubu Seniora.
14 grudnia br. w Nutka Cafe Gminnego Centrum Kultury w Gogolinie odbyło się autorskie spotkanie z młodą, zdolną autorką książek: „Całkiem (nie)szczęśliwa historia” , „Zapomnij mi” - Mają Kopeć.Swą pierwszą debiutancką powieść napisała w wieku 15 lat, a po roku ukazała się druga. Maja to dziewczyna nieprzeciętna. Jest zdolna, wytrwała, oczytana, wesoła i jak sama o sobie mówi cały czas odkrywa w sobie coś nowego. Autorskie spotkanie, które moderował Pan Łukasz Wojtkiewicz było promocją jej drugiej powieści „Zapomnij mi”- książki dojrzalszej, mądrej, niosącej przekaz, dotyczącej codziennych problemów oraz depresji, której jak autorka powiedziała podczas spotkania –„ ... nikt nie zrozumie depresji kto jej nie przeszedł lub przechodzi...”. Czytelnicy poznali również kulisy warsztatu pisarskiego i wydawniczego, analizowali wydarzenia i sceny przedstawione w powieści, wysłuchali przeczytanych fragmentów.Autorskie spotkanie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie.
14 listopada odbyło się spotkanie dla uczniów klasy II b gimnazjum i klasy VI PSP nr 3 w Gogolinie z Katarzyną Ryrych.Katarzyna Ryrych - ukończyła filologię angielską na UJ, od lat uczy angielskiego, maluje obrazy i pisze książki dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu – jak mówi o dzieciach. Dwukrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Jej powieść O Stephenie Hawkingu... otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities, a Król został wyróżniony w konkursie Książka Roku 2015. Ma dwóch synów, dwa koty i psa. Lubi rowerowe wyprawy, dwuosobowe plenery i truskawki ze śmietaną. I książki, które kupuje nałogowo. Spotkanie zorganizowano przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży, obchodzonego 10 listopada.
Odwiedza nas 559 gości oraz 0 użytkowników.