Biblioterapia

Jednym z obszarów działalności animacyjnej w bibliotece są zajęcia biblioterapeutyczne. Kierowane są do wszystkich chętnych dzieci, a prowadzone głównie w okresie wakacji i ferii.

Celem tych zajęć jest wspomaganie dzieci w ich rozwoju. Biblioterapia opiera się głównie na wykorzystywaniu terapeutycznych wartości literatury. Daje bowiem szanse oderwania się od smutnej rzeczywistości. Pomaga zrozumieć siebie i innych ludzi. Staje się punktem wyjścia do rozważań nad własną sytuacją życiową, nad sposobem pomocy samemu sobie.

Obserwując dzieci widać, że czytanie staje się istotnym elementem ich psychicznego dojrzewania, prowadząc do istotnych zmian w ich zachowaniu. Dzieci, które uczestniczą w tych zajęciach mają dostarczane bodźce do rozwoju emocjonalnego. Przyczynia się to do wzbogacenia ich wyobraźni, rozszerzenia zakresu spostrzeżeń i pojęć oraz dostarczenia im doznań zastępczych. Czytanie przyczynia się również do kształtowania u nich pożądanych postaw, wzbogacania słownictwa, przyrostu wiedzy. Staje się również inspiracją do różnych form aktywności intelektualnej – recytacji, dyskusji, działalności plastycznej i muzycznej. Często stanowi po prostu jedną z form rekreacji.

Przebiegający proces postępowania biblioterapeutycznego składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest samodzielne czytanie, słuchanie lub oglądanie książek, fragmentów utworów, spektakli teatralnych lub filmowych adaptacji utworów literackich. Drugi polega na identyfikacji z bohaterami literackimi. Są to również przeżycia doznawane podczas kontaktu z zaleconym dziełem, które mają na celu uaktywnienie lub emocjonalne wyciszenie uczestnika zajęć. Kolejny dotyczy odreagowania psychicznych napięć i blokad, które dają odczucie ulgi. Czwarty etap dotyczy wglądu w samego siebie – przepracowania ważnych osobistych problemów czytającego. Ostatni poziom dotyczy zmiany w postawie lub zachowaniu uczestnika biblioterapii. Należy podkreślić, że opisane formy oddziaływań wychowawczych poprzez literaturę nie zawsze skutkują miarodajnymi efektami.

Jest to praca z młodym człowiekiem, nie do końca poznanym i ukształtowanym, o specyficznych potrzebach emocjonalnych. Wynikają one z deficytu szeroko rozumianej miłości, gdyż są to w głównej mierze podopieczni świetlicy środowiskowej.

Nie tylko literatura, ale klimat biblioteki – miejsca w którym omawiane zajęcia się odbywają, wpływają kojąco na te dzieci.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 74 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony