TSKN - DFK Koło Gogolin

W ramach zajęć “W 8 piątków dookoła świata” organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie 14 sierpnia dzieci “wybrały” się do Berlina stolicy Niemiec. Gościem w tym dniu była uczennica gimnazjum Andrea Polański finalistka konkursów w języku niemieckim.Opowiedziała o ciekawych zabytkach i miejscach w Niemczech oraz o kulturze tego kraju. Dzieci miały możliwość przymierzenia bawarskich strojów ludowych. Przygotowały i jadły typową potrawę kuchni niemieckiej: Kartoffelsalat. Następnie wszyscy udali się na krótką wycieczkę do biblioteki, w której można zwiedzić wystawę  z okazji 25-lecia powstania TSKN i DFK Gogolin. Następnie dzieci wraz z opiekunką wędrowały po okolicy szukając niemieckich śladów przeszłości.Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało od DFK Gogolin dwujęzyczne czasopismo “Keks”.

https://www.facebook.com/gokgogolin/photos/pcb.813238462129117/813237812129182/?type=1&theater

16 sierpnia 2015r.z okazji 50-lecia pracy artystycznej niemiecka gwiazda HEINO zagrał na żywo z zespołem po raz pierwszy w Opolu! W opolskim amfiteatrze zgromadziło się około 2000 fanów. Obecnych było również sporo osób z gminy Gogolin.

http://vdg.pl/pl/article/2982-historyczny-koncert-heino-w-opolu

http://www.grupalokalna.pl/wiadomosci/heino-swietowal-w-opolu-50-lecie-pracy-artystycznej

28 czerwca 2015r. w Głogówku zagościła niemiecka telewizja ZDF, która transmitowała na żywo niemieckojęzyczną mszę świętą. “Tak oto Głogówek, który ze względu na obecność w nim języka niemieckiego również po wojnie nie przestano z uznaniem nazywać “Małym Berlinem”, przeżył wielką chwilę w Niemczech – a wraz z nim wszyscy Niemcy z Górnego Śląska” – czytamy w Nr 27/1213 Wochenblatt. W tym nadzwyczajnym wydarzeniu nie zabrakło również członków mniejszości niemieckiej z koła DFK w Gogolinie.
Pełna relacja na stronie: http://wochenblatt.pl/zdf-uebertraegt-die-deutschsprachige-messe-in-oberglogau/

Skończyła się wiosna, a wraz z nią kolejna edycja Samstagskurs czyli Kursów Sobotnich języka niemieckiego dla dzieci. Zajęcia Kursu prowadzonego przez DFK –Koło Gogolin odbywały się w salce w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie. Gościnnie odbyły się zajęcia również w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie. Jak co semestr dzieci uczyły się języka poprzez zabawę, prace plastyczne, taniec i śpiew a także … wycieczki.
Tym razem dzieci wraz z rodzicami i znajomymi udały się w zagraniczną trasę, aby na żywo poznać historyczne bogactwo czeskiej części Śląska. Pierwszym celem wycieczki był Krnov, a konkretnie wzgórze Cvilín (z niem. Zwillinge – bliźniacze wieże kościoła) z kościołem pielgrzymkowym pod wezwaniem Marii Panny Siedmiobolesnej. Aby dotrzeć do tego pięknego miejsca trzeba pokonać 222 schody! Nieopodal na tym samym wzgórzu znajduje się kamienna wieża widokowa, która leży nad miastem na wysokości 436 m npm. Wycieczkowicze po pokonaniu 144 schodków mieli przed oczami przepiękny widok na region. Przy dobrej widoczności można stąd zobaczyć w kierunku zachodnim nawet Biskupią Kopę.
Drugim celem wycieczki był pałac w centrum miasta Bruntal na Śląsku Czeskim. Ma on nietypowy kształt ćwiartki koła. W XV wieku w tym miejscu powstał gotycki zamek miejski. Właścicielami była wówczas rodzina von Würben, szlachta z pogranicza morawsko-śląskiego (w jej posiadaniu znajdowało się m.in. Vrbno pod Pradědem, którego nazwa pochodziła od nazwiska von Würben). Po bitwie na Białej Górze w 1620r zamek przekazano zakonowi krzyżackiemu. W okresie wojny trzydziestoletniej miasto i zamek kilkukrotnie okupowały wojska szwedzkie. W latach 1766–1769 rycerze zakonni przebudowali zamek na pałac w stylu barokowym. Turyści z Samstagskursu mogli podziwiać bogatą bibliotekę pałacową - 20 tysięcy książek i starodruków głównie w języku niemieckim, galerię obrazów malarzy niemieckich, niderlandzkich i włoskich, a także kolekcje broni. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć ślady niemieckości na czeskiej części Śląska. Bogactwo niemieckiego dziedzictwa kulturowego jest obecne po dziś dzień w całym naszym regionie niezależnie od tego w granicach, którego państwa aktualnie się znajduje. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na krótki spacer po kurorcie Karlova Studenka.
Kursy sobotnie są projektem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce i finansowane są ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Rzeczpospolitej Polskiej.

 

W sobotni wieczór 23 maja 2015r. w Gogolinie miał miejsce niecodzienny koncert muzyki rozrywkowej. Po raz pierwszy na scenie Gminnego Centrum Kultury wystąpił artysta
z Niemiec - Rene Ulbrich. Koncert zrealizowano z inicjatywy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców – Koło DFK Gogolin we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury
w Gogolinie w ramach projektu : „Musik kennt keine Grenze – Muzyka nie zna granic” współfinansowanego ze środków Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.
Rene Ulbrich wykonuje energiczną muzykę pop oraz popularne szlagry. Muzyka towarzyszyła piosenkarzowi już od najmłodszych lat. Co prawda jego ojciec chciał, aby ten został pianistą, jednak domeną Saksończyka zawsze był bardziej żywiołowy typ muzyki. Swoją pierwszą piosenkę napisał jeszcze jako nastolatek, bardzo szybko zdobył miejsca na niemieckich listach przebojów i wydał własną płytę. Koncertował już kilka razy na Śląsku między innymi w Kędzierzynie-Koźlu, a teraz po raz pierwszy mieliśmy okazję posłuchać go w Gogolinie. Na koncert przybyli liczni sympatycy niemieckojęzycznej muzyki pop nie tylko z Gogolina. Wśród publiczności obecny był również Funclub Rene. Fani przyjechali na Śląsk autobusem ze Szwajcarii i Niemiec specjalnie na gogoliński występ, który gdyby pogoda dopisała byłby imprezą plenerową. Przy okazji zwiedzili również Wrocław, Opole i Gogolin. Rene wykonał utwory w języku niemieckim i angielskim. Zachwycił publiczność akompaniamentem na fortepianie. Jego żywiołowy show emanował pozytywną energią, która udzieliła się publiczności. Po koncercie artysta pozostał do dyspozycji przybyłych, którzy mogli sobie zrobić z nim zdjęcie, otrzymać autograf i nabyć płyty. „To było coś na co czekaliśmy od lat, dziękujemy i prosimy o jeszcze” – takie były wrażenia po koncercie. Występ Rene Ulbricha był urozmaiceniem dotychczasowej oferty kulturalnej w Gogolinie. Koncert współczesnej niemieckiej muzyki pop nie był adresowany wyłącznie do członków Kół DFK gminy Gogolin, ale do wszystkich, którzy lubią energiczny pop. Bo muzyka nie zna granic – rozrywka jednoczy!

W lutym 2015 r. przypadła 25-ta rocznica założenia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. To przełomowe dla Śląska Opolskiego wydarzenie zainicjowała w 1989 r. grupa odważnych Niemców z Gogolina z Johannem Krollem na czele.Dla upamiętnienia owej rocznicy DFK Gogolin wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Gogolinie ogłosiły konkurs fotograficzny „Aktualne i historyczne ślady niemieckości w gminie Gogolin”. Nagrody: aparaty fotograficzne, albumy „Historia Górnego Śląska” oraz książki ufundował Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu. Nadesłane prace fotograficzne przedstawiały zarówno zabytki architektury i nagrobki z czasów niemieckich, jak i przedmioty codziennego użytku, którymi posługiwali się nasi ołpowie, a które opatrzone były niemieckimi napisami, nie zabrakło również fotografii starych niemieckich książek, podręczników i modlitewników.Rozstrzygnięcie konkursu zbiegło się z otwarciem wystawy z okazji 25lecia TSKN i DFK Gogolin. W piątek 8 maja 2015r. w czytelni gogolińskiej biblioteki zebrało się grono zainteresowanych osób, laureaci konkursu oraz świadkowie wydarzeń sprzed 25 lat: Erich Blauth, Erika Radwan i Krystyna Polańska. Po uroczystym wręczeniu nagród świadkowie czasu opowiedzieli zebranym z jak wielkim entuzjazmem zebrano 250.000 podpisów potrzebnych do zarejestrowania TSKN, w jaki sposób właśnie w naszym Gogolinie tworzyły się pierwsze struktury Towarzystwa, jak organizowano pierwsze spotkania Niemców.Z rozrzewnieniem wspominano lata 90te kiedy to właśnie dzięki TSKN udało się pozyskać ogromne fundusze na polepszenie życia mieszkańców Śląska Opolskiego dzięki budowie kanalizacji, wyposażeniu szpitali, szkół w nowoczesny sprzęt, założeniu Caritas i wielu innym inicjatywom. Wspominano również i niemiłe wydarzenia oraz autorów wypowiedzi wymierzonych przeciwko faktycznej historii i ludności autochtonicznej. Szkoda, że dziś po 25 latach niewiele osób zastanawia się jak wyglądało by nasze województwo gdyby nie działalność społeczna, kulturalna, a także polityczna TSKN. Mniejszość niemiecka, jak każda mniejszość narodowa czy też etniczna jest małą i słabą grupą wśród większości i powinna być wspierana z większym zaangażowaniem aby podtrzymywać niemiecką tożsamość i dziedzictwo kulturowe, aby żywa była wśród mieszkańców naszej gminy pamięć o naszych korzeniach - o naszych przodkach.
Otwarcie wystawy i rozstrzygnięcie konkursu było ważnym i interesującym wydarzeniem. Obecna była ekipa telewizyjna. Wystawa za pomocą fotografii, opisów, wycinków prasowych i kronik opowiada ćwierć wieku naszej gogolińskiej historii. Można ją zobaczyć w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie do końca sierpnia.

Barbara Polanski

http://opole.tvp.pl/20118964/odc-112-rok-horsta-bienka

 

 

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 439 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony