Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
Miniona środa 22 kwietnia 2015 r. była przełomowym, historycznym dniem. A to za sprawą niecodziennej konferencji naukowej zorganizowanej przez Komisję Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP „Tragedia Górnośląska 1945”, która odbyła się w gmachu Sejmu w Warszawie. Konferencja rozpoczęła się uroczystym otwarciem wystawy „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku”. Podjęto temat przemilczanej historii naszego regionu. Znani i poważani naukowcy, m. in. przedstawiciele IPN, Instytutu Śląskiego, Centralnego Muzeum Jeńców w Łambinowicach czy środowiska akademickiego, którzy od lat zajmują się tematem Tragedii Górnośląskiej wygłosili prelekcje. Podjęto próbę usystematyzowania tego co działo się w 1945 roku, po wkroczeniu na nasze ziemie zbrodniczej Armii Czerwonej oraz w latach następnych, kiedy to komunistyczny polski aparat represji szykanował autochtoniczną ludność Śląska –niemieckich cywilów – przodków naszych rodzin. Omówiono deportacje Górnoślązaków do ZSRR, system obozów po II wojnie światowej organizowanych przez władze sowieckie następnie oddanych w ręce polskiej komunistycznej administracji (m.in. Łambinowice, Świętochłowice), antyniemiecką propagandę PRL, konfiskatę majątków… Dopiero po okresie transformacji przerwano milczenie i trwającą powściągliwość badawczą odnośnie Tragedii Górnośląskiej.
Represje były procesem, którego skutki odczuwamy do dziś. Całkowity zakaz używania języka niemieckiego i kultywowania niemieckiej tradycji jest dziś szczególnie widoczny poprzez zanik poczucia tożsamości, zaniedbanie zabytków, nieznajomość lokalnej historii oraz wybitnych osobistości świata nauki, techniki i kultury wywodzących się z terenu Śląska sprzed II wojny światowej – z niemieckiego kręgu kulturowego. Jednym słowem powojenne i komunistyczne represje spowodowały utratę niemieckiego dziedzictwa kulturowego na Śląsku. Poseł Ryszard Galla jako Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zaprosił na konferencję szczególnie zainteresowanych i zaangażowanych członków struktur TSKN. W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięły udział również osoby z kół DFK naszych okolicznych gmin, w tym również delegacja z DFK Gogolin. Puentą można uznać konieczność przywrócenia akceptacji dla śląskiej odrębności i regionalności, która bazuje również na niemieckiej tożsamości, kulturze i wartościach.
19 marca 2015r. odbyło się Zebranie Roczne Sprawozdawczo-Wyborcze DFK Gogolin. Spotkanie prowadził pan Walter Stannek. Przewodniczący Koła Krystian Polański przedstawił zebranym sprawozdanie z działalności DFK za miniony rok 2014r. W dalszej części zebrania wybrano nowy zarząd w składzie:
Krystian Polański – przewodniczący
Walter Stannek – zastępca przewodniczącego
Gerhard Konieczko – członek zarządu
Rafał Nocoń - członek zarządu
Franciszek Holeczek - członek zarządu
Dokonano również wyboru Komisji Rewizyjnej w składzie: Franz Nocoń, Joachim Seget, Maria Kolodziej.
W sobotnie przedpołudnie 28.02.2015r. prawie czterdziestoosobowa grupa wyruszyła z Gogolina do Opola na „Wielkie Ślizganie”. Inicjatorem wyjazdu było TSKN-DFK Gogolin,
a organizacją wyjazdu zajął się Wydział Sportu Urzędu Miasta Gogolin. Tegoroczne „Wielkie Ślizganie” odbyło się tradycyjnie na opolskim sztucznym lodowisku TOROPOL pod hasłem Bajkowa Dziesiątka, gdyż była to już 10 edycja łyżwiarskiej imprezy sportowej. Organizatorem jest Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (BJDM) istniejący od 1992r. Zrzesza on grupę otwartych młodych ludzi, którzy poprzez zabawę i edukację kształtują tożsamość niemiecką, łamią stereotypy, uczą tolerancji, tworzą możliwości rozwoju dla młodych ludzi, uczestniczą w życiu publicznym i rozwijają współpracę polsko-niemiecką.
Celem młodych działaczy BJDM jest: „aby przy okazji dobrej zabawy wesprzeć najmłodszych”. Podczas Bajkowej Dziesiątki również grupa z Gogolina przyczyniła się do pomocy dzieciom należącym do stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska, w realizowaniu ich sportowych pasji, gdyż cały dochód ze sprzedaży biletów przeznaczono dla niepełnosprawnych młodych sportowców. Wstęp na ślizgawkę kosztował symboliczną złotówkę. Oprócz możliwości pojeżdżenia na łyżwach podczas imprezy prowadzonej przez DJ Dragon dzieci mogły uczestniczyć w zabawach przeprowadzonych przez wolontariuszy-animatorów. Były również słodycze i kolorowe baloniki. Na lodowej tafli jeździł także Miś Fritz – maskotka BJDM, z którym można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i pojeździć na łyżwach trzymając go za rękę.
„Wielkie Ślizganie” pokazuje nam już po raz dziesiąty, że w strukturach Mniejszości Niemieckiej naszego województwa działają młodzi zaangażowani ludzi pełni ciekawych pomysłów i otwarci zarówno na Mniejszość jak i na Większość. Impreza jest przykładem,
że można wspólnie, miło i aktywnie spędzić czas, a przy okazji wesprzeć charytatywny cel. Warto więc wyjazd na „Wielkie Ślizganie” wpisać na stałe do gogolińskiego kalendarza wydarzeń sportowych.
W niedzielę 15.02.2015r. w kościele pw. NSPJ w Gogolinie została odprawiona Msza Święta dla mieszkańców z okazji Jubileuszu 25-lecia rejestracji Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Mszę Św. w tej intencji zamówiło Koło DFK w Gogolinie, które także wydało ulotkę z pieśniami do tej liturgii.Chór "Heimattreu" działający przy DFK uświetnił swym śpiewem mszę koncelebrowaną przez ks. prof. Joachima Piecucha oraz ks. wikarego Piotra Jędrasa. Modlono się o rozumienie odpowiedzialności za język, niemieckie dziedzictwo i kulturę tych, którzy ją przed nami budowali i nam ją przekazali. Kazanie wygłosił ks. prof. Joachim Piecuch, który zaznaczył: „Jeśli nie będziemy budowali, ani pielęgnowali dziedzictwa na faktycznym i uczciwym podłożu, w konsekwencji zniszczymy pracę naszych przodków, a tym samym swoje korzenie.” W mszy świętej uczestniczyli pan Eryk Boronczyk oraz pan Franciszek Holeczek (byli przewodniczący Rady Miejskiej) jak i Walter Stannek syn niedawno zmarłego współzałożyciela Herberta Stannka. Po mszy świętej przy wejściach czekały kosze słodyczy dla wiernych. Następnego dnia w poniedziałek 16.02.2015r. delegacja zarządu DFK udała się z kwiatami i zniczami na gogoliński cmentarz- miejsce spoczynku Johanna Krolla oraz współzałożycieli TSKN. DFK Gogolin nie zapomniało o wszystkich mieszkańcach i gościach, którzy 16 lutego odwiedzali Urząd Miejski w Gogolinie ( lub obok niego przechodzili). Przygotowano słodką niespodziankę. Przy swojej siedzibie na ul. Krapkowickiej 6 (wejście od ul Konopnickiej/Parking) Koło DFK zakupiło i umieściło kosz ze słodyczami, aby przechodnie mogli się poczęstować z okazji jubileuszu.
http://www.gogolin.pl/6774/25-rocznica-rejestracji-tskn-na-slasku-opolskim.html
http://www.tskn.vdg.pl/aktualnosci
Rozpoczyna się kolejny semestr kursu sobotniego – edycja wiosenna 2015. W załączniku - formularz zgłoszeniowy dziecka (dzieci).Chętnych prosimy o wydrukowanie, wypełnienie i dostarczenie na adres: Gogolin ul. Leśna 7 lub na email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W przypadku problemów z drukowaniem prosimy o kontakt.
Szczegółowe informacje :
http://www.vdg.pl/pl/article/22-kursy-sobotnie oraz
http://samstagskurs.blogspot.com/
Pozdrawiam
Przewodniczący TSKN- DFK Gogolin
Krystian Polański
Odwiedza nas 363 gości oraz 0 użytkowników.