Aktualności

W przedświątecznej atmosferze 21.12.2012r.odwiedziłam przedszkolaki z przedszkola przy PSP w Malni. Aby przybliżyć dzieciom skąd się wziął zwyczaj ubierania choinki postanowiłam przeczytać im "Legendę o choince" Jadwigi Dmowskiej. Legenda ta w prosty i zrozumiały sposób tłumaczy dlaczego to w naszych domach stawiamy i przyozdabiamy na Boże Narodzenie właśnie choinkę. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem wysłuchały przeczytanej opowieści, a później każde z nich na kartce papieru rysowało i przyozdabiało swoją choinkę. Wszystkie choinki narysowane przez dzieci były piękne i niepowtarzalne.


Na odbywającym się w dniu 09. 12. 2012r. "Kiermaszu Świątecznym z Mikołajem" w konkursie "Ozdoby Bożonarodzeniowe" wzięła udział również Filia Biblioteczna w Malni,wystawiona została SZOPKA BETLEJEMSKA wykonana z kamienia, postacie zostały odlane z gipsu i pomalowane,a ozdobiona została mchem, korą i świerkiem. Praca zyskała uznanie komisji konkursowej i zdobyła wyróżnienie.

 

W listopadowy pochmurny i zimny dzień 15 listopada spotkaliśmy się w Świetlicy Młodzieżowej w Malni. Tematem tego spotkania, była trwająca właśnie pora roku -JESIEŃ. Dzieci rozwiązywały jesienne zagadki i rebusy, pisały także dyktando i zastanawiały się czy pogoda jest "wietrzna", a może "wieczna", czasem pada "mżawka" , czy "mrzawka".Dużo było przy tym sprzeczek i śmiechu. Później z werwą pod czujnym okiem pani Kasi Wystrach-Blaut zabrały się za tworzenie jesiennych dekoracji. Powstawały kolorowe liście, kasztanowo- żołędziowe ludziki i zwierzątka. Na zakończenie wspólnymi siłami zrobiliśmy jesienną gazetkę i choć pora roku jest zdaniem dzieci nieciekawa, to gazetka jest bardzo kolorowa. Dziękujemy pani Kasi za wspólnie wesoło spędzone popołudnie.

Rano mgła świat przykrywa,
a w południe wiatr się zrywa.
Wieje wietrzyk wju, wju, wju,
aż brakuje wszystkim tchu.

Z drzew spadają złote liście
to już jesień oczywiście.
Lecą liście szu, szu, szu,
w całym świecie pełno dżdżu.

 

Gdy noc z nieba cicho spływa
duszek pędzi do roboty.
I, jak inne małe duszki,
płata różne małe psoty.
         ("Mały Duszek"-M. Strzałkowska)
Kiedy już w lipcu przejechaliśmy Polskę wzdłuż i wszerz postanowiliśmy przyjrzeć się tajemniczym zjawiskom i miejscom na mapie naszego kraju. Drugi miesiąc wakacji upłynął nam pod hasłem WAKACJE Z DUCHAMI. Poznaliśmy najsłynniejszą Białą Damę straszącą w Kórniku, płaczącą damę przechadzającą się po zamku w Rynie, bezgłowych rycerzy strzegących wejścia do korytarza w zamku w Malborku. Byliśmy też w Pieskowej Skale na spotkaniu z duchem pięknej Doroty. Jak się okazuje takich tajemniczych zjaw nie brakuje i u nas poznaliśmy historię o zakrzowskiej szpicy, o czarnym psie w Malni, tajemnych przejściach łączących pobliskie zamki oraz wiele innych. Wspólnie szukaliśmy informacji na temat zjaw, które nas szczególnie zainteresowały, by potem przygotować gazetkę. Nie zabrakło też wesołych akcentów związanych z duchami i duszkami. Czytaliśmy bajeczkę Małgorzaty Strzałkowskiej pt: "Mały Duszek", o duszku, który mieszka na poddaszu i robi psoty. Jak się okazuje w tej dziedzinie moglibyśmy konkurować z tym sympatycznym bohaterem. Poznaliśmy też wierszyki Doroty Gelllner o Straszydełku i Czupiradle , oraz obejrzeliśmy kreskówkę "Casper, przyjazny duszek". Były również gry i zabawy związane z duchami oraz oczywiście zajęć artystycznych. Tworzyliśmy zamki, postacie duchów itp. Wszyscy byli tak zadowoleni z sierpniowych zajęć, że postanowiliśmy przedłużyć ten wakacyjny czas jeszcze troszkę. 6 września zorganizowaliśmy podsumowanie wakacji. A jakże, w "strasznych" klimatach. Spotkaliśmy się wspólnie z panią Kasią na naszej Świetlicy, i znów zrobiło się strasznie i śmiesznie, były zgadywanki, rebusy i straszne kalambury, przy których wszyscy świetnie się bawiliśmy. Jak wiadomo, duchy jeść nie muszą, ale my jak najbardziej! Na zakończenie upiekliśmy cudnie pachnące babeczki, potem odbył się ostatni konkurs, na najbardziej straszną babeczkę. W ruch poszły pisaki, lukry, posypki... Niestety jury nie miało łatwego zadania, wszystkie wypieki były ozdobione tak, że aż strach! I cóż wszyscy zostali zwycięzcami. Strasznie pyszne dzieła migiem poznikały z talerzy. Szkoda, że wakacje nie mogą trwać dłużej, mamy jeszcze tyle pomysłów! Ale to za rok. Dziękujemy pani Katarzynie Wystrach- Blaut za udostępnienie nam Świetlicy na nasze spotkania, za wspólnie spędzone chwile i zabawy. BARDZO DZIĘKUJEMY!

Ani się nie obejrzeliśmy, a już za nami pierwsza połowa wakacji. W tym czasie Filia Biblioteczna i Świetlica Młodzieżowa w Malni prowadziła cykliczne spotkania z dziećmi pod hasłem "Palcem po mapie". W czasie tych spotkań dzieci wybierały region Polski, który chciałyby zwiedzić, a później szukały informacji na jego temat w książkach i w internecie. Poznawały zabytki i ciekawostki turystyczne tych regionów. Zwiedziły w ten sposób Warszawę i Kraków, wędrowały po Tatrach i szlakiem Orlich Gniazd, Były także nad Morzem Bałtyckim i spacerowały po Półwyspie Helskim, a na Mazurach pływały kajakami po jeziorach. Na zakończenie wspólnie zrobiły makietę gór i morza.

Dziękuję pani Kasi za wspólne miłe chwile i zapraszam na sierpniowe "Spotkania z duchami"

 

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 209 gości oraz 0 użytkowników.

Początek strony