Dyskusyjny Klub Książki

Dnia 6 czerwca pojechałyśmy do GBP Gogolin na spotkanie z pochodzącą z Czeladzi pisarką i blogerką Magdaleną Majcher, która choć pisze dopiero od trzech lat to w swoim dorobku ma już siedem powieści. W swoich powieściach porusza trudne życiowe tematy, które stara się przedstawić jak najbardziej realistycznie, mimo tego jej książki czyta się bardzo lekko i z przyjemnością. Akcje powieści osadza w miejscach, które zna i kocha jak sama powiedziała lubi w swoich książkach oprowadzać czytelnika po znanych sobie drogach i ścieżkach. Bardzo ciekawie opowiadała o tym jakie były początki jej pisania, o tym jak wymyśla fabułę książek i zbiera potrzebne informacje. Największym zaskoczeniem dla nas było to, że samo pisanie książki zajmuje jej parę tygodni. Pani Magdalena jest osobą miłą i otwartą i czas z nią spędzony będziemy bardzo mile wspominać, a na półkach księgarskich z niecierpliwością wypatrywać jej nowych powieści.

Nasze kwietniowe spotkanie (16.04.br.) to dyskusja nad trzema tomami sagi bałkańskiej Agnieszki Walczak -Chojeckiej „Nie czas na miłość”; „Nie czas na zapomnienie”; „Nie czas na pożegnanie”. Powieści o miłości dwojga młodych ludzi z różnych skłóconych z sobą grup etnicznych, Chorwatki Jasminy i Serba Dragana grających razem na teatralnej scenie role Romea i Julii, a w życiu przeżywających swoją wielką miłość pełną zawirowań, niełatwych wyborów i tragicznych zdarzeń. Akcja powieści rozgrywa się na Bałkanach, ale także w Polsce gdzie mieszka matka Dragana. Możemy się z niej bardzo dużo dowiedzieć o życiu ludzi w ogarniętej wojną domową Chorwacji i Serbii, o tym jak niesnaski polityczne mogą zmienić życie zwykłych ludzi żyjących do tej pory po sąsiedzku w dobrych stosunkach. Ale możemy również przeczytać o Polsce tuż po obaleniu komunizmu, gdy wszystko się odradza i jest w ludziach nadzieja, że wszystko zmieni się na lepsze.
Wszystkie panie były zgodne co do tego, że czytaniu tych książek towarzyszyły silne emocje z ich strony, czy Jasmina wraz z synkiem ułoży sobie życie w Polsce, czy Dragan się odnajdzie, czy odzyska pamięć i swoje wspomnienia. Dużym plusem sagi bałkańskiej jest również to, że mimo wątku miłosnego zawiera także dużą dawkę wiadomości historycznych dotyczących Bałkanów, nie brakuje w niej także mądrych myśli i refleksji, które na pewno na długo pozostaną w naszych sercach. Książki bardzo się wszystkim klubowiczkom podobały, bardzo przejęły się losami ludzi w czasie wojny na Bałkanach o której dotąd słyszały tylko w radiu i telewizji, a tu przeżywały ją razem z bohaterami, niektóre przyznały się do wilgotnych oczu podczas czytania. Polecamy te książki wszystkim, którzy lubią powieści z historią w tle. Naprawdę warto spędzić czas z tą powieścią.

Na naszym comiesięcznym spotkaniu, które tym razem odbyło się w Świetlicy Wiejskiej w Malni dzieliłyśmy się wrażeniami po przeczytaniu książek Katarzyny Michalak „Leśna Polana”, „Czerwień jarzębin” i „Błękitne sny”. Bohaterami tych powieści są trzej bracia Prado - którzy mimo przeciwności losu nie stoczyli się na dno i trzy przyjaciółki Gabrysia, Majka i Julia – które również miały w swoim życiu nie zawsze z górki. Co ich łączy – mały domek, gdzieś tam w leśnej głuszy „Leśna Polana”. Tym razem zdania klubowiczek były podzielone, jednym książka bardzo się podobała , a inne stwierdziły, że to taka bajka dla dorosłych. Każda z nich zażarcie broniła swojego zdania i osądu książki, tak, że dyskusja była bardzo burzliwa.
Argumenty za tym, że książki są dobre i warte przeczytania było m.in. to: że pokazują nie tylko dobre chwile w życiu bohaterów, ale również takie, które niejednego człowieka by załamały, że ukazuje siłę przyjaźni i miłości, która pomaga przezwyciężać trudne chwile. Książki pokazują nam, że mimo wszystko każdy z bohaterów, ale również każdy z nas pragnie domu, rodziny, miłości i akceptacji ze strony innych, po prostu każdy chce mieć swoje miejsce na ziemi tak jak bohaterowie tych książek: trzy przyjaciółki i trzej bracia i dla nich takim miejscem jest Leśna Polana – mały domek otoczony lasem. Panie, które te powieści uważają za bajkę dla dorosłych argumentowały to tym, że już od samego początku wiedziały, że tam gdzie są trzy kobiety i trzej mężczyźni to będą trzy pary i wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie. Mówiły także, że momentami opisywane wydarzenia były tak dramatyczne, że dla nich aż niewiarygodne. Obydwie strony tej dyskusji były zgodne co do tego, że „Leśna trylogia’ opowiada o przyjaźni, miłości, przemocy domowej i pokonywaniu problemów i dzięki temu wzbudza całą gamę emocji.

Wybieramy książki, które chcemy przeczytać – trudne wybory. Na naszym pierwszym tegorocznym spotkaniu 25.01.2018 r. rozmawiawiałyśmy o książkach, które chciałybyśmy w tym roku przeczytać i porozmawiać o nich.
Propozycji było wiele, ale w końcu udało nam się wybrać te, na których najbardziej by nam zależało, a ponieważ klubowiczki bardzo lubią literaturę polską to właśnie takie książki wybrałyśmy. Z niecierpliwością na nie czekamy i cieszymy się na miłą lekturę i nasze kolejne spotkania.

I znowu minął rok. To już nasze ostatnie tegoroczne spotkanie (15.12.2017) w bardzo już świątecznym klimacie. Nawiązując do tego klimatu rozmawiałyśmy tym razem o książkach związanych z świętami i zimą, wyboru książek klubowiczki dokonały same i swoimi wrażeniami podzieliły się z innymi. Książka „Anioł do wynajęcia” M. Kordel to niezwykła historia, która pokazała nam, że anioła można znaleźć także w drugim człowieku, to wspaniała lektura przypominająca nam o rzeczach oczywistych, o których w codziennej bieganinie bardzo często zapominamy. To po prostu magiczna, świąteczna opowieść.”Serce z piernika” tej samej autorki, książka która pozwala nam wczuć się w atmosferę tego magicznego czasu. To książka ciepła, wzruszająca i pełna miłości, książka o prawdziwych ludziach z ich troskami i radościami, pełna życzliwości i dobroci w trudnych momentach dodająca otuchy. To książka, która pokazuje nam trudne sprawy na tle miłości i oddania.
„Światło w cichą noc” K. Mirek wspaniała opowieść o miłości, tej trwającej i tej utraconej, o nadziei i wierze w drugiego człowieka, są emocje, cierpienie, radości wiara w to, że kiedy coś się kończy, coś nowego się zaczyna. A wszystko to jest osadzone w magicznym czasie grudniowych świąt. Książka A. Ficner- Ogonowskiej „Szczęście w cichą noc” cała jest przesiąknięta świętami. Pokazuje nam, że w tym czasie nie powinno w naszych domach zabraknąć miłości, rodzinnego ciepła i przede wszystkim przebaczenia. Wspaniałe są też przepisy na końcu książki warte wypróbowania, a pierniczki upieczone według przepisu są naprawdę pyszne!
„Wieczór taki jak ten” G. Gargaś - pozwala nam poznać ludzi spędzających święta, ale także tych mieszkających w małej górskiej miejscowości, ludzi z różnym bagażem życiowych doświadczeń. W książce jest przyjaźń i miłość, smutek i radość, zawiedzione nadzieje i wiara w lepsze jutro. Historia niby prosta, nic nadzwyczajnego, ale czytając ją zanurzamy się w ciepłą świąteczną atmosferę.
Wszystkie książki czyta się lekko i z zainteresowaniem, znajdziemy w nich cudowny świąteczny klimat, ale również przesłania co w tym czasie w naszym życiu i rodzinach powinno być najważniejsze. Warto sięgnąć po którąś z tych książek w czasie naszej przedświątecznej krzątaniny, aby oderwać się od rzeczy prozaicznych i zastanowić się nad sensem tych magicznych świąt.

Spotkałyśmy się w słoneczny jesienny dzień 24 października - tym razem w filii w Choruli. Okazją do tego spotkania była chęć podzielenia się wrażeniami po przeczytaniu książek „Przekonaj mnie, że to ty” Anny Karpińskiej i „Listy z dziesiątej wsi” Agnieszki Olszanowskiej. Pierwsza z nich opowiada o skomplikowanych relacjach matki(Urszula) z córką (Edyta), które po śmierci męża i ojca nie potrafią znaleźć wspólnego języka. Każda z nich ma swoje pragnienia i marzenia, czy jednak poczucie obowiązku wobec bliskich pozwoli im je spełnić? Czy Edyta wyjedzie do wymarzonej Hiszpanii, a Urszula znajdzie jeszcze miłość, a jej życie będzie wolne od trosk i kłopotów. Ogromną zaletą książki jest przedstawienie historii naprzemiennie z dwóch punktów widzenia, matki i córki, oraz to, że pokazuje życie takie jakie jest z jego problemami i radościami, z dylematami i słusznie podjętymi decyzjami. Druga z książek (Listy z dziesiątej wsi) jest podzielona na trzy części.Pierwsza opowiada o życiu Beaty, która po rozstaniu się z mężem wraca z dziećmi do swojej rodzinnej wsi i rodzinnego domu. Próbuje poukładać swoje życie, podejmuje pracę, poznaje mężczyznę- Pawła. Porządkując dom odnajduje stare listy, które jej babcia otrzymywała od księdza Staszka, okazuje się że listy, które babcia pisała do księdza Staszka posiada właśnie jej szef Paweł. Razem czytają te listy i poznają historię nieszczęśliwej miłości ich autorów. Treść tych listów to druga część książki.Natomiast trzecia część to jakby spowiedź Pawła, który opowiada Beacie o swoim życiu, błędach i tragicznych przeżyciach. Zakończenie książki jest bardzo zaskakujące, ale czy to na pewno jej koniec?
Obie książki bardzo nam się podobały, pokazane jest w nich prawdziwe życie, które jak mówi przysłowie „kołem się toczy” raz jest dobrze, a raz gorzej i to nie zmienia się od lat, tak było jest i będzie.

Na naszym listopadowym spotkaniu (27.11) omawiałyśmy dwie z pozoru różne książki „Pokój dla artysty” M. Ulatowskiej i J. Skowrońskiego oraz „Szczęście all inclusive” K. Mirek. Pierwsza z nich to kryminał z nutką romantyzmu okraszony tajemniczością, sekretami z przeszłości i nostalgią. Przez powieść przewija się plejada barwnych postaci, świetnie nakreślonych i bardzo oryginalnych. Książka to pewnej części kryminał, ale również opowieść o pasji tworzenia i artystach o miłości, zazdrości i śmierci. Książka jest oryginalna, nastrojowa i po prostu ciekawa i mimo tego, że jest w niej wątek kryminalny czyta się ją miło i lekko.
W powieści K. Mirek przenosimy się duchem do ciepłej i słonecznej Grecji, gdzie pracują lub spędzają urlop bohaterowie tej powieści i mimo pozorów nie zawsze ich życie jest tak różowe jak mogło by się wydawać. Przedstawione przez autorkę postacie właśnie tam, na Krecie przechodzą prawdziwą metamorfozę, uświadamiają sobie, że szczęścia nie można kupić, że trzeba na nie ciężko pracować, aby stało się czymś realnym i w zasięgu ręki. Wartka akcja, wakacyjny klimat i świetne dialogi dodają książce uroku. Książka idealna na pochmurną i deszczową jesień, pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości, rozmarzyć się i poprawić sobie humor.

11 kwietnia br. w filii bibliotecznej w Malni, odbyło się spotkanie autorskie z urodzoną i mieszkającą w Krakowie Bogną Ziembicką z wykształcenia filologiem pracującą jako redaktor.
Pisarka jest autorką cyklu powieści składającego się z 5 tomów „Droga do Różan”; „Wiosna w Różanach”, „Tylko dzięki miłości”, „Bądź przy mnie”, „Na zawsze Różany”, których akcja toczy się w podkrakowskim dworku Różany, ale także w Izraelu, USA, Tanganice, przedwojennych Niemczech i ZSRR, tak że czytając książki możemy zwiedzić kawał świata. Głównymi bohaterkami są trzy kobiety Zosia, Zuzanna i Marianna, których losy są bardzo pogmatwane i nie zawsze szczęśliwie się kończą. W powieściach możemy znaleźć również przepisy kulinarne i sporą dawkę nieznanych współcześnie wierzeń, zwyczajów, czy przesądów. W fabułę książek wplecione są realia historyczne czasów wojny, a także przed i powojennych.W swoich książkach Bogna Ziembicka przenosi nas czytelników w przeszłość, w czasy które już minęły i nie wrócą, są to realistyczne, a zarazem romantyczne opowieści o tym co w życiu jest najważniejsze, o miłości, przyjaźni i rodzinie. Spotkanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze, było bardzo ciekawe, pani Bogna w interesujący sposób opowiadała o swoich powieściach i nie tylko. Swoimi opowieściami zauroczyła wszystkich, a tych którzy jeszcze nie czytali jej książek zachęciła do ich przeczytania.Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu, sfinansowane przez Instytut Książki i Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Początek strony