Dyskusyjny Klub Książki

Nasze pierwsze tegoroczne spotkanie DKK odbyło się 4 lutego w tłusty czwartek, więc nie obyło się bez pączków i innych pyszności przygotowanych przez panie. W czasie tego spotkania przedstawiłam klubowiczkom propozycje książek na ten rok. Książki zostały wybrane zgodnie z sugestiami i upodobaniami pań. Myślimy, że będzie miło je przeczytać i porozmawiać o nich, bo wiadomo ile pan tyle opinii.:)

Spotkanie naszego klubu DKK w dniu 7 grudnia przebiegało w atmosferze mikołajkowo- świątecznej, do kawy miałyśmy pyszne świąteczne pierniki upieczone przez jedną z pań. Spotkałyśmy się, aby porozmawiać o książce M. Nurowskiej " Miłość rano, miłość wieczorem" opisującej losy pary Zosi i Jurka, którzy pobrali się w czasie wojennej zawieruchy. Później zostali rozdzieleni i żyli w przekonaniu o śmierci swoich partnerów. Zosia dowiaduje się, że jest w ciąży, wyjeżdża na zachód, rodzi córkę, zostaje śpiewaczką operową i wiąże się z innym mężczyzną. Jurek wykurował się z odniesionych ran, został architektem w Warszawie, a jego rodzinę stanowią dwaj przyjaciele z czasów wojennych- Feliks i Olo. Po latach następuje przypadkowe spotkanie Jurka i Zosi w operze, gdzie Eva Meier- Zosia występuje w roli głównej. Spotykają się, rozmawiają. Jurek dowiaduje się, że ma córkę Anię- buntowniczą duszę znajdującą się w więzieniu, postanawia ją stamtąd uwolnić. Jak poukłada się dalsze życie Zosi i Jurka, czy w ich przypadku sprawdzi się przysłowie, że "Stara miłość nie rdzewieje". Historię dopełniają losy przyjaciół Jurka. Książka jest pięknie napisana, wzruszająca i skłaniająca do refleksji. Porusza obcość bliskich sobie kiedyś ludzi, kwestię zagubienia w świecie i odnajdywania własnej tożsamości, korzeni i historii.

9 listopada 2015r. spotkałyśmy się po raz kolejny w tym roku , aby podzielić się wrażeniami i refleksjami po przeczytaniu książek „Bądź przy mnie” Bogny Ziembickiej i „Wyspa Łza” Joanny Bator.Pierwsza z nich to książka o miłości, tęsknocie, zdradzie, przedstawia nam losy Joachima i Zuzanny. Akcja książki obejmuje czas II wojny światowe i lata powojenne, lata trudne i bolesne, burzliwe dla dziejów Europy, świata i bohaterów książki. Jej bohaterowie to ludzie kochający się nad życie, ale zarazem popełniający błędy, mający słabości i wady, zasługują po ludzku na szczęście ale los ich nie oszczędza. W opini klubowiczek to powieść, która pochłonęła je od samego początku, przeniosła je w inne realia historyczne, a zarazem pozwoliła przeczytać o uczuciu trwającym mimo wszystko.W drugiej z książek razem z Joanną Bator odbyłyśmy podróż do Sri Lanki, inspiracją tej podróży była tajemnica zniknięcia Sandry Valentine na tej właśnie wyspie.Z jednej strony to bardzo dobry reportaż literacki, pełen kulturowych odniesień, ciekawych spostrzeżeń i osobistych refleksji, z drugiej- książka zwodząca czytelnika, który spodziewa się reportażu śledczego, a otrzymuje zupełnie coś innego. „Wyspa Łza” to książka, która zadziwia i daje do myślenia, to podróż pisarki w głąb samej siebie. Zdaniem pań to książka trudna w czytaniu, nad którą trzeba się naprawdę skupić, ale przeczytać ją warto.

3 listopada wieczorem wybrałyśmy się do GBP w Gogolinie, aby wziąć udział w spotkaniu z Jackiem Hugo- Baderem, znakomitym reportażystą. To było naprawdę ekscytujące spotkanie.Jacek Hugo- Bader uwielbia Rosję i kraje byłego Sojuszu, spędził tam wiele czasu i to właśnie o nich opowiadał tego wieczoru. Zdradził kulisy wielu wypraw, poruszył trudne tematy, które nurtowały go podczas zbierania materiałów do swoich książek. W poszukiwaniu inspiracji przemierzył całą Azję Środkową, Pustynię Gobi, Chiny, Tybet, kajakiem przepłynął jezioro Bajkał, byłe kraje Sojuszu zna jak włąsną kieszeń, brał także udział w wyprawie po ciała zaginionych alpinistów, którzy zginęli na Broad Peak. Aby napisać dobry reportaż zdarza mu się nawet wcielać w rolę innego człowieka – przez jakiś czas mieszkał na ulicy i bratał się z włóczęgami, aby poznać życie bezdomnych. Spotkanie trwało prawie dwie godziny, w czasie których reportażysta ciekawie i z pasją opowiadał o swojej pracy. Jacek Hugo- Bader nie tylko kapitalnie potrafi opisywać rzeczywistość, która go otacza, ale równie interesująco potrafi o niej opowiadać.

Na naszym kończącym lato spotkaniu (04. 09. 2015r.) rozmawiałyśmy o książkach przeczytanych latem „Córeczka" Lilianny Fabisińskiej i „Dziewczynka z balonikami” Agnieszki Turzynieckiej.Obie książki zyskały nasze uznanie, zgodnie stwierdziłyśmy, że warto było je przeczytać, gdyż poruszają sprawy które towarzyszą nam w życiu- HIV i depresja. W „Córeczce” poznajemy panią psycholog Agatę, jej męża i syna, a także wspomnienie z przeszłości Zuzę- dziewczynkę której kiedyś Agata obiecała, że będzie jej mamą. Książka ta jest ciekawym spojrzeniem na relacje rodzinne, na różne warianty miłości, jest wielowymiarowa i wielowarstwowa. To powieść o różnych obliczach miłości, o sile, którą może odnaleźć w sobie kobieta w najtrudniejszych chwilach życia. O przeszłości, która staje się teraźniejszością i o odpowiedzialności, która czasem każe dokonywać śmiertelnie trudnych wyborów.„Dziewczynka z balonikami” to również niesamowicie poruszająca lektura. Zapada ona głęboko w pamięci, skłania do refleksji, do przemyśleń, do spojrzenia inaczej na innych jak i na siebie. Na jej kartach poznajemy historię młodej kobiety cierpiącej na depresję, o jej zmaganiach z tą chorobą. Jest to opowieść o głębokiej wewnętrznej samotności, zagubieniu, braku poczucia bezpieczeństwa, oraz braku akceptacji matki. Książka pomaga nam zrozumieć, czym jest depresja, zrozumieć osoby dotknięte tą chorobą , spojrzeć na nich innymi oczami. Obydwie książki skłaniają do refleksji nad życiem swoim i innych.

Spotkałyśmy się w trwającym właśnie "Tygodniu Bibliotek" w czwartek 14 maja 2015r. aby podzielić się wrażeniami po przeczytaniu czterech części sagi o rodzinie Casteel - "Rodzina Casteel", "Mroczny anioł", "Upadłe serca" i "Bramy raju". Powieści opowiadają nam o życiu tytułowej rodziny Casteel - biednej i pogardzanej przez innych, mieszkającej na dzikich Wzgórzach Strachu. Pierwszoplanową postacią jest Heaven, która mimo trudnego dzieciństwa ma marzenia i nadzieję na lepsze życie nie tylko dla siebie, ale również dla swego rodzeństwa. Można powiedzieć że w jej życiu tak jak w pogodzie jest i słońce i deszcz, a nawet są burze. Opinie klubowiczek były skrajnie różne, od zachwytu, że powieści są bardzo ciekawe i czyta się je jednym tchem, gdyż nie sposób się od nich oderwać, bo a nuż na następnej stronie zdarzy się coś ciekawego, aż do stwierdzenia że powieści to "bajka dla dorosłych" która zawsze dobrze się kończy. Mimo tak różnych opinii na pewno wszystkie sięgniemy po kolejną część tej serii, by poznać jak potoczy się życie Annie córki Heaven.

Spotkałyśmy się w letni poniedziałek 29 czerwca, aby porozmawiać o kolejnej przeczytanej przez nas książce „Dom nad klifem” Maeve Binchy.Książka rozpoczyna się tak jak wiele innych, młoda kobieta Chicky wyrusza z Irlandii do Nowego Jorku w poszukiwaniu szczęścia, podążając za swoją wielką miłością. Po latach rozczarowana życiem w NY wraca do Irlandii i zaczyna realizację swojego wielkiego marzenia – staje się właścicielką Kamiennego Domu i przekształca go w pensjonat. I tu zaczyna się piękna powieść o życiu i pokręconych losach ludzkich na przykładzie mieszkańców domu nad klifem. Historie pełne emocji i wzruszeń, skłaniające do refleksji i wysunięciem wniosków nad własnym życiem. Bohater każdej historii przedstawiany jest w osobnym rozdziale, dzięki czemu mamy możliwość poznać go bliżej. Dla każdego z nich Kamienny Dom to miejsce, w którym mogą być naprawdę sobą, bez udawania i spełniania czyiś  zachcianek. Jesteśmy zdecydowanie pod urokiem dobrze napisanej powieści bez „dłużyzn” i „ marudzenia” , powieści pełnej ciepła i uroku. To książka dzięki której możemy się przekonać, że marzenia się spełniają, a w życiu nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być lepiej.

"CZASEM WARTO ZAMKNĄĆ DRZWI, ABY MOGŁY OTWORZYĆ SIĘ WROTA"- to motto, które wyznaje pisarka Katarzyna Enerlich, którą gościliśmy w czwartek 16.04.2015 r. w filii bibliotecznej w Malni . Autorka książek "Czarodziejka jezior", "Czas w dom zaklęty", "Kiedyś przy Błękitnym Księżycu", "Kwiat Diabelskiej Góry", "Oplątani Mazurami", a także serii "Prowincja".Pisarka o pisaniu marzyła od dzieciństwa, teraz pisząc powieści spełnia swe marzenia, a nam czytającym jej książki dostarcza wielu wspaniałych przeżyć. W swoich książkach opisuje uroki Mazur, porusza problemy zwykłych ludzi ich tożsamość i wielokulturowość. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i ciepłej atmosferze, rozmiłowana w prowincji pisarka pochodząca z Mrągowa okazała się uroczą, serdeczną i ciepłą osobą. Z radością w barwny i porywający sposób opowiadała o swoich życiowych losach zanim wstąpiła na drogę pisarstwa, oraz o swoim zapale do wykonywanego zawodu- a może raczej powołania, o swojej twórczości i o spotkaniach z zwykłymi ludźmi noszącymi w sobie wiele niezwykłych i ciekawych historii. Pani Kasia uchyliła przed nami także rąbka tajemnicy, zdradzając jakie będą jej następne powieści. Na zakończenie spotkania były jeszcze indywidualne rozmowy, wspólne zdjęcia i autografy, które z radością rozdawała pisarka. Rozstawałyśmy się jak najlepsze znajome, pełne optymizmu, którym zaraziła nas pani Kasia. DZIĘKUJEMY!!!
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki realizowanego i finansowanego we współpracy z Instytutem Książki i Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa.

http://prowincjapelnamarzen.blog.pl/

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 136 gości oraz 0 użytkowników.

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Początek strony