Dyskusyjny Klub Książki

25.02.2014r. spotkałyśmy się na pierwszym tegorocznym spotkaniu DKK przy Filii Bibliotecznej w Malni, aby podyskutować o książce pt."Irena" duetu pisarskiego Małgorzata Kalicińska i Basia Grabowska .Cała historia osnuta jest wokół relacji trzech kobiet : córki Jagody, matki Doroty i „przyszywanej" babci Ireny. Narracja prowadzona jest raz z perspektywy Jagody, raz ze strony Doroty, elementem łączącym jest Irena. Wszystko o czym czytamy w tej powieści miało szansę wydarzyć się naprawdę, opisane tu relacje babcia- matka- córka, dotyczą niejednej z nas. To opowieść o rodzinnych więzach, skomplikowanych relacjach międzyludzkich, kobiecych sposobach na radzenie sobie z tragicznymi wydarzeniami czy też współczesnych problemach młodych ludzi. Naszym zdaniem „Irena" to interesująca książka na długie zimowe wieczory, którą naprawdę warto przeczytać. Przy okazji porozmawiałyśmy także o innych książkach Małgorzaty Kalicińskiej: „Lilka"- zmusza do myślenia, refleksji nad życiem i przemijaniem, pokazująca prawdziwe życie. „Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie"- zbiór felietonów do których tematów dostarcza codzienność, wydaje się, że opisuje to co my myślimy i czujemy. Ciekawe są również przepisy kulinarne umieszczone na końcu każdego felietonu ( niektóre już wypróbowałyśmy). Polecamy książkę i przepisy.

09.12.2013r. – W poniedziałek spotkałyśmy się na ostatnim już w tym roku spotkaniu DKK przy Filii bibliotecznej w Malni, aby porozmawiać o książce Jodi Picoult „Pół życia". Książka opowiada o losach przyrodnika Luka, który aby poznać życie wilków przeniknął do ich watahy całkowicie odcinając się od rodziny i cywilizacji. W tym czasie stracił rodzinę odeszła od niego żona i syn. Po powrocie do cywilizowanego życia uległ ciężkiemu wypadkowi i przy życiu utrzymuje go tylko aparatura medyczna i to właśnie jego syn musi podjąć decyzję co do dalszego losu życia ojca. Musi odpowiedzieć na mnóstwo kontrowersyjnych dręczących go pytań,czy podtrzymywać życie, którego już praktycznie nie ma, czy pozwolić ojcu odejść? Czy człowiek ma prawo decydować o losie innego człowieka, o jego życiu lub śmierci? W książce po mistrzowsku przedstawione są trudne i kontrowersyjne tematy na które często trudno znaleźć odpowiedź. Wydarzenia poznajemy z perspektywy kilku osób, mamy możliwość poznać psychikę i motywy postępowania poszczególnych bohaterów. Książka na wszystkich wywarła silne wrażenie i z chęcią sięgniemy po inne książki tej autorki, które w skrócie opowiedziała nam jedna z klubowiczek, która jest miłośniczką książek Jodi Picoult. Następną książką o której chcemy podyskutować to „ IRENA"- M. Kalicińskiej i B. Grabowskiej, a spotkanie zaplanowałyśmy na styczeń 2014r. Do domów rozchodziłyśmy się życząc sobie nawzajem WESOŁYCH ŚWIĄT

Dnia 24 października 2013r. w ramach DKK w Filii Bibliotecznej w Malni gościła Barbara Kosmowska – pisarka, poetka, autorka książek dla dorosłych i młodzieży, laureatka wielu konkursów literackich. Jej ostatnio wydaną książką jest „Ukrainka" i głównie o tej książce rozmawiałyśmy w czasie spotkania. Pani Barbara opowiadała o kulisach wydania tej książki, wyjaśniała treści w niej zawarte i z wielką pasją mówiła o poezji i literaturze. Z chęcią odpowiadała także na pytania zarówno te zawodowe, jak i te osobiste, które zadawali jej czytelnicy. Zapewniła nas także, że w tworzenie każdej książki wkłada wiele serca i emocji, mając na uwadze zadowolenie czytelników, co nie zawsze jest mile widziane przez wydawców. Autorka zdradziła nam także, że już niebawem ukaże się jej kolejna książka „Sezon na zielone pomidory" przeznaczona dla młodzieży, co nie znaczy, że dorośli nie mogą jej przeczytać. Pisarka została obdarowana bukietem kwiatów i brawami czytelników, a każdy chętny mógł zrobić sobie z nią zdjęcie i otrzymać autograf. Spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze, wszyscy zostaliśmy oczarowani niezwykłą osobowością pisarki, życzymy jej dużo sukcesów w pracy twórczej i mamy nadzieję, że będziemy mieli możliwość przeczytać jeszcze niejedną jej książkę.


Zauroczone książkami "Cukiernia pod Amorem" i "Podróż do miasta świateł" wybrałyśmy się 4 września 2013r.do GBP w Gogolinie na spotkanie z autorką tych książek Małgorzatą Gutowską-Adamczyk. Spotkanie odbyło się w ramach DKK realizowanego i współfinansowanego przez Instytut Książki. Małgorzata Gutowska-Adamczyk,była nauczycielką j. polskiego i łaciny. Napisała scenariusz m.in. do serialu -"Tata a Marcin powiedział", dialogi do serialu "Na wspólnej".Obecnie jest autorką kilkunastu powieści dla dorosłych i dla młodzieży. Spotkanie stało się okazją do przepełnionej humorem rozmowy. Kameralna atmosfera sprzyjała opowieści o bohaterach sagi, rodzinie i procesie twórczym ? przeplatały ją anegdoty z życia pisarki oraz doza refleksji na temat otaczającego nas świata. Dowiedziałyśmy się,że pisarka bardzo rzetelnie przygotowuje się do każdej powieści - zbierając informacje w licznych dokumentach i źródłach historycznych, aby swą literacką podróż podeprzeć faktami z przeszłości. Na koniec spotkania autorka podpisywała swoje książki, były także pamiątkowe zdjęcia .Wszystkie byłyśmy bardzo zadowolone z spotkania i jeszcze w drodze do domów wymieniałyśmy się uwagami.

 


Zauroczone książkami Heleny Buchner panie z DKK przy Filii Bibliotecznej w Malni wybrały się 24. 06. 2013r. na spotkanie z pisarką do GBP w Gogolinie. Spotkanie było równocześnie promocją najnowszej książki pisarki "Ciotka Flora". Autorka w ciekawy sposób opowiadała o postaciach występujących w powieści, czytała również jej fragmenty. Chociaż książka jest fikcją literacką to pokazane w niej życie ludzi w tych trudnych i niepewnych czasach, wzajemne relacje panujące w rodzinie i sąsiedztwie są bardzo realistyczne: uczucia, stosunki międzyludzkie, opisy życia, pracy, opieka nad ludźmi starymi, tęsknota, samotność - problemy te dotyczyły wielu rodzin żyjących na Śląsku. Książki Heleny Buchner są ważne dla ludzi mieszkających na Śląsku, gdyż przedstawiają te problemy ich życia , które do tej pory były przemilczane i traktowane jako nic nieznaczące epizody, a były udziałem znacznej części ludzi tu mieszkających. Na zakończenie spotkania zrobiłyśmy sobie zdjęcie z panią Heleną Buchner , wpisała się również do naszej kroniki. Panie dyskutowały jeszcze o książce i opisywanych w niej problemach całą drogą do domów, tak bardzo je ta książka poruszyła i zachwyciła.

Na przedświąteczne spotkanie DKK przy Filii Bibliotecznej w Malni wybrałyśmy książki Małgorzaty Gutowskiej- Adamczyk "Cukiernia pod Amorem". Czytając te książki poznajemy powiązania rodzinne Zajezierskich, Cieślaków i Hryciów, perypetie ich życia osobistego, zawodowe pasje i międzyludzkie relacje.
Wszystko to jest pokazane nie tylko w czasach współczesnych, ale i tych minionych. Autorka w ciekawy sposób pokazuje dwa różne światy, a czytając odkrywamy jak wiele je łączy. Smaczku książce dodaje fakt, że w jej treść jest wpleciona zagadka "damy z pierścieniem", a cała treść książki służy rozwiązaniu tej zagadki. Wszystkie klubowiczki zgodnie stwierdziły, że powieść je zauroczyła, wzruszyła, jest bardzo ciepła i jak to panie określiły "życiowa". Rozmawiając o "Cukierni pod Amorem" nie sposób nie myśleć o słodkościach, dlatego każda z nas przyniosła coś słodkiego do kawy, a ponieważ to okres przedświąteczny zajadałyśmy się piernikami i pierniczkami. Następne spotkanie zaplanowałyśmy na luty 2013r.


Wszystkim życzymy WESOŁYCH ŚWIĄT i POMYŚLNOŚCI w NOWYM ROKU!!!


W słoneczne wiosenne popołudnie 30.04.2013r. spotkałyśmy się przy kawie i ciastkach (rabarbarowych mufinkach), aby podzielić się wrażeniami po przeczytaniu kolejnej książki Katarzyny Michalak "WIŚNIOWY DWOREK". W czwartej książce z owocowego cyklu tej autorki, poznajemy dwie kobiety, których historie początkowo przedstawiane są równolegle. Kobiety są bardzo różne, jedna to Danusia miła i skromna wiejska nauczycielka mieszkająca w tytułowym dworku, gdzieś pod litewską granicą całym jej życiem są dzieciaki które uczy. Druga to Danka , przebojowa biznesmenka w międzynarodowej korporacji ,mieszkająca w luksusowym mieszkaniu w Warszawie, nie wyobraża sobie życia na wsi. Później w powieści pojawia się także tajemniczy mężczyzna Daniel. Te dwie kobiety pozornie dzieli wszystko, ale łączy jedna tajemnica, o której żadna z nich nie wie. "WIŚNIOWY DWOREK " to powieść o samotności, potrzebie bycia kochanym, braku akceptacji, a także o tym jak dzieciństwo kształtuje nasze dorosłe życie. Powieść jest napisana z humorem , czyta się ją lekko i przyjemnie , ale nie brakuje w niej także momentów grozy. Panie z naszego klubu były zachwycone tą książką, powiedziały że czyta ją się jednym tchem i naprawdę trudno się od niej oderwać.


W ubiegłym roku na spotkaniu DKK czytałyśmy i rozmawiałyśmy o książce Hanny Kowalewskiej "Inna wersja życia". Książka bardzo nas zaciekawiła i zaintrygowała dlatego zakupione zostały wszystkie książki z cyklu o Zawrociu i z zainteresowaniem przez nas przeczytane. Gdy dowiedziałyśmy się, że Hanna Kowalewska będzie gościem DKK w Gogolinie postanowiłyśmy wybrać się na to spotkanie i wcale nie żałujemy. Pani Hanna Kowalewska jest autorką wierszy, dramatów, słuchowisk radiowych, scenariuszy filmowych i bestsellerów dla młodzieży oraz dorosłych. Pisarka przybliżyła nam historię swojej kariery, począwszy od przygody z poezją (Winoroślinność (1988) i Anna tłumaczy świat (1990) poprzez opowiadania dla "cierpliwych i ciekawskich" (Kapelusz z zielonymi jaszczurkami).

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 228 gości oraz 0 użytkowników.

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Początek strony