Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin - Okaż Serce Innym

W pawilonie Stadionu Miejskiego dnia 14 grudnia, odbyły się  dla podopiecznych  „Warsztaty jesiennie i kreatywnie” -  tworzenie ozdób świątecznych. O wspaniały świąteczny nastrój zadbały przedszkolaki Publicznego Przedszkola nr 3 im. Karlika i Karolinki w Gogolinie. Wystąpiły z przepięknym programem artystycznym z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 

CELEM PROGRAMU jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie sierpień 2018 – czerwiec 2019, a jej celami szczegółowymi są:
a) organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich lokalnych, zwanych dalej OPL, zgodnie z zasadami PO PŻ,
b) racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z OPO oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebują-cym,
c) przekazanie artykułów spożywczych osobom zakwalifikowanym do otrzymania po-mocy żywnościowej zgodnie z zasadami PO PŻ,
d) prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu włączenie społeczne.

OKRES DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI: wrzesień 2018 – czerwiec 2019


Pomoc żywnościowa dystrybuowana jest przez Banki Żywności [OPR] do Organizacji Partnerskich Lokalnych [OPL], która przekazuje żywność bezpośrednio do osób potrzebujących.

KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI I SPOSÓB KWALIFIKACJI:

  1. Pomoc w ramach POPŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich do-chodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie - których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. do 30.09.2018 r. – 1 268 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 028 PLN, dla osoby w rodzinie, a od 01.10.2018 r. – 1 402 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 056 PLN dla osoby w rodzinie, stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebu-jącym bezpłatnie.
  1. Sposób kwalifikacji:

  1. a) OPS będą wydawać osobom potrzebującym skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej lub przekazywać OPL listy osób zakwalifikowanych do pomocy z POPŻ, pod warunkiem uzyskania zgody tych osób;
    b) OPL mogą w swoich siedzibach przyjmować oświadczenia od osób kwalifikujących się do przyznania pomocy żywnościowej [załącznik nr 5 do wytycznych]. Oświadczenia wraz z wypełnionym skierowaniem przekazywane będą do OPS, następnie OPS wystawia skierowania, które będą przekazywane do OPL;
    c) OPL mogą samodzielnie kwalifikować wyłącznie osoby bezdomne do udziału w POPŻ na podstawie podpisanego oświadczenia [załącznik nr 6 do wytycznych].

ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH:

Pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym za pośrednictwem Organizacji Partnerskich Lokalnych jako zestaw artykułów spożywczych w formie paczek żywnościowych lub posiłków.
Zestaw roczny artykułów spożywczych w Podprogramie 2018 obejmuje artykuły spo-żywcze w łącznej ilości ok 49 kg w tym:
Artykuły warzywne i owocowe:
- groszek z marchewką 3,6 kg,
- fasola biała 3,6 kg,
- koncentrat pomidorowy 1,60 kg,
- buraczki wiórki 1,05 kg,
- powidła śliwkowe 1,80 kg,

  1. Artykuły skrobiowe:


- makaron jajeczny 4,5 kg,
- makaron kukurydziany bezglutenowy 0,5 kg
- ryż biały 3 kg,
- kasza gryczana 1,5 kg,
- herbatniki maślane 0,8 kg, Artykuły mleczne:
- mleko UHT 7 l,
- ser podpuszczkowy dojrzewający 2,4 kg, Artykuły mięsne:
- szynka drobiowa 3 kg,
- szynka wieprzowa mielona 2,1 kg,
- pasztet wieprzowy 0,64 kg,
- kabanosy wieprzowe 0,36 kg,
- filet z makreli w oleju 1,7 kg, Cukier:
- cukier biały 4 kg,
- miód nektarowy wielokwiatowy 0,4 kg Tłuszcze:
- olej rzepakowy 4 l, Dania gotowe:
- gołąbki w sosie pomidorowym 1,6 kg;

  1. Paczka żywnościowa to minimum kilka artykułów spożywczych [co najmniej 3] z różnych grup towarowych wydawanych jednorazowo.
  2. Posiłek to każdy posiłek przygotowany w OPL, np. jadłodajnie, schroniska dla osób bezdomnych] do tego przeznaczone: śniadanie, II śniadanie, obiad – w szczególności gorący posiłek, podwieczorek, kolacja]. posiłki do spożycia na miejscu są przygotowywane i wydawane w placówkach posiadających zaplecze kuchenne (m.in. w schroniskach dla bezdomnych, jadłodajniach, noclegowniach) z wyłączeniem świadczenia usług firm zewnętrznych (np. catering).
  3. W przypadku gdy liczba osób uprawnionych do pomocy żywnościowej zgłaszających się w trakcie realizacji Podprogramu 2018 do danej OPR/OPL przekroczy limit przydziału żywności dla OPR/OPL , Instytucja Zarządzająca dopuszcza zmniejszenie zestawu rocznego dla 1 osoby, nie więcej jednakże niż do 80% jego całkowitej ilości (tj. do ok. 39,5 kg). W ze-stawie należy w miarę możliwości uwzględnić produkty ze wszystkich 7 grup artykułów spożywczych
  4. W uzasadnionych sytuacjach np. stan zdrowia, lub indywidualne potrzeby żywnościowe można zmienić artykuł spożywczy na inny w odpowiedniej proporcji lub zwiększyć licz-bę opakowań.
  5. W przypadku rodzin z dziećmi dopuszcza się zwiększenie liczby opakowań artykułów spożywczych do potrzeb rodzin.
  6. Żywność jest wydawana osobom potrzebującym w ramach POPŻ - NIEODPŁATNIE.

SKŁADANIE SKARG PRZEZ OSOBY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCE: :

Każda osoba potrzebująca ma prawo złożenia skargi dotyczącej sposobu dystrybucji żywność do lokalnego Banku Żywności, następnie do Federacji Polskich Banków Żywności z siedzibą w Warszawie albo do Instytucji Zarządzającej - Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE: :


Działania realizowane przez Bank Żywności na rzecz podopiecznych OPL, przy współpracy z OPL i OPS:

warsztaty kulinarne;
warsztaty edukacji ekonomicznej;
warsztaty dietetyczne;
warsztaty niemarnowania żywności.
Działania realizowane są w siedzibie organizacji biorącej udział w Podprogramie lub w miejscu wyznaczonym przez organizację na rzecz podopiecznych, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się na stronach internetowych Banków Żywności.
Działania realizowane przez Organizacje Partnerskie Lokalne na rzecz podopiecznych to:
- włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych, np.: zajęcia aktywizujące i wspólne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej, zmierzające do wyjścia z ubóstwa;
- grupy wsparcia dla różnych kategorii osób w trudnej sytuacji (np. osoby starsze, matki z dziećmi, osoby samotne);
- pomoc towarzysząca niezbędna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych – osób korzystających z pomocy żywnościowej (z wyłączeniem pomocy rzeczowej);
- pomoc w utrzymaniu higieny osobistej osobom bezdomnym;
- wsparcie psychologiczne/terapeutyczne osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzymała skierowanie z OPS do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPŻ – ale nie znaczy to, że każda osoba musi z nich skorzystać. Konieczna jest współpraca z OPS w zakresie rzeczywistych potrzeb objęcia wsparciem działaniami osób, które korzystają z POPŻ. Działania nie mogą się pokrywać z działaniami prowadzonymi w ramach innych funduszy unijnych (EFS i PROW) w danym województwie, ale muszą być z nimi komplementarne.

Tegorocznym dożynkom towarzyszyła kolejna impreza z cyklu „Gogolin od kuchni”. Tym razem w specjalnej strefie kulinarno – gastronomicznej ,,Nasze korzenie, nasze smaki” swoje produkty regionalne i ekologiczne prezentowały miasta partnerskie z Łodygowic, Zwierzyńca oraz Jabłonkowa, Agroturystyka „Stary Młyn” z Obrowca, Delicious HOME MADE Irena Jasińska,  gospodarstwo Państwa Gorzelik z Zakrzowa oraz Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin „Okaż serce innym”. Za symboliczny datek, na stoisku Stowarzyszenia „Okaż serce innym” można było otrzymać bloczek i spróbować takich przysmaków jak swojskie sery, wędliny, wodzionka kwaśnica, bigos myśliwski, czy jabłonkowski kołacz.  Podczas imprezy udało się zebrać 2 920,28 zł na działalność statutową Stowarzyszenia.

Żródło: http://www.gogolin.pl/11131/18/%C5%BBniwniok-2018.html

 

Wersja PDF

Informujemy

Podprogram 2017 – efekty

1. Stowarzyszenie Pomocy Rodznie Gminy Gogolin „Okaż Serce Innym” przy współpracy z Bankiem Żywności w Opolu realizował Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2017 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej w ramach środków towarzyszących w okresie sierpień 2017 – czerwiec 2018.

2. Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:
• warzywne i owocowe(groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe);
• skrobiowe (makaron jajeczny, makaron kukurydziany bezglutenowy , ryż biały, kasza gryczana, herbatniki maślane),
• mleczne (mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający),
• mięsne ( szynka drobiowa, wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, kabanosy wieprzowe, filet z makreli w oleju,
• cukier (cukier biały, miód wielokwiatowy),
• tłuszcze (olej rzepakowy),
• dania gotowe ( gulasz wieprzowy z warzywami).
3. Pomoc żywnościowa trafiła do 289 osób znajdujących się w trudnej sytuacji
życiowej z terenu np. Gminy Gogolin.
4. Wydaliśmy osobom potrzebującym:
- 14,4289 ton żywności;
- 1682 paczki żywnościowe.

5. W ramach Podprogramu 2017 dla 289 osób korzystających z pomocy żywnościowej przeprowadzono 1 warsztat edukacyjny w ramach działań towarzyszących:

• Żywieniowe - 1 spotkanie dla 34 uczestników.

„Zumbuj z nami i pomagaj” – pod takim hasłem w minioną sobotę (16.06) przetańczyli w gorących rytmach uczestnicy charytatywnego maratonu, zorganizowanego pod honorowym patronatem Burmistrza Gogolina. Środki finansowe zebrane podczas imprezy zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację Sebastiana Wilka.Dzięki wysokiej frekwencji i wielkoduszności darczyńców udało się zebrać kwotę 3 214,77 zł i 5 euro, a tym samym zapewnić Sebastianowi uczestnictwo w specjalistycznych zajęciach terapeutycznych. Instruktorzy prowadzący Anna Miczka – Ofiera, Monika Sosnowska i Arkadiusz Dziadowicz od początku poderwali uczestników do tańca. W kilku krótkich przerwach można było także podziwiać występy mażoretek z zespołu „ArriVa”. Ponadto wszyscy, którzy tego popołudnia odwiedzili Halę Sportową im. B. i Z. Blautów w Gogolinie mogli poddać się analizie składu ciał, a także zapoznać z aktualną ofertą marek kosmetycznych. Dla uczestników maratonu, organizatorzy przygotowali też zdrowy poczęstunek. Dzieciom ogromną frajdę sprawiły panie z „Uśmiechniętego Miasteczka”, które zabawnie malowały buzie, a z balonów wykonywały przeróżne cudeńka. Wśród uczestników, co godzinę, losowano także nagrody ufundowane przez sponsorów.

Źródło: www.gogolin.pl

 

Ponad 100 zawodników z województw śląskiego, wielkopolskiego i opolskiego wystąpiło w drugim turnieju Pierwszego Indywidualnego Pucharu Polski w Skacie pod patronatem Burmistrza Gogolina Joachima Wojtali. Impreza odbyła się w sobotę 12 maja w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie.W turnieju zwyciężył Andrzej Czernikarz z Bytomia z wynikiem 3295 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Stanisław Bogusławski z Żor (3132 pkt), a na trzecim kolejny zawodnik z tej miejscowości Eugeniusz Skupień (3046 pkt). Najlepszym wśród reprezentantów gminy Gogolin był Piotr Wieja, reprezentujący Klub Skata „Karolinka” Kamień Śląski, który został sklasyfikowany na 13 miejscu (2683 pkt). 17. lokatę zajął kolejny zawodnik tego klubu Edward Wanat (2536 pkt). W poszczególnych seriach zwyciężali: Leopold Dybowski z Zawadzkiego, Bogdan Gawron z Żor i Piotr Palica z Przyszowic.
Podczas otwarcia turnieju, zarówno prezes Opolskiego Związku Skata Jacek Morawiec, jak i Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala podkreślali, że w gminie od wielu lat jest wielu miłośników tej gry, stąd też tak poważny turniej, w ramach obchodów 100 – lecia Niepodległości Polski, odbywa się w mieście Karolinki i Karlika. Przed zawodami wszyscy uczestnicy turnieju aktywnie włączyli się do zbiórki na rzecz dzieci niepełnosprawnych z gminy Gogolin, którą przeprowadzili członkowie Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin „Okaż Serce Innym”.
Źródło: Tygodnik Krapkowicki Nr 20 z dnia 15.05.2018 r.

Koncert charytatywny z okazji 15-lecia istnienia Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin „Okaż Serce Innym” był niezwykle udanym wydarzeniem z u działem publiczności, która szczelnie wypełniła salę koncertową Gogolińskiego Centrum Kultury. W minioną niedzielę (22.04) gogolinian udanie zabawiali Artyści Scen Śląskich, między innym Romuald Ardanowski , półfinalista Must Be The Music, Inga Papkala, Izabela Fojcik oraz Śląskie Karlusy. Stowarzyszenie od 15 lat pomaga tym, którzy znaleźli się w potrzebie . Koncert był także okazją do podziękowań. Burmistrz Joachim Wojtala w imieniu gogolińskiego samorządu dziękował najpierw artystom, którzy w koncercie wzięli udział charytatywnie, a potem obecnym oraz byłym członkom zarządu stowarzyszenia „ Okaż Serce Innym”. Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym.

Źródło: Nowiny Krapkowickie z dn.  24.04.2018 r.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 401 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony