Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
Miłośnicy Ziemi Gogolińskiej dołączyli do akcji "800 drzew na 800-lecie Gogolina" i nasadzili 22 sztuk czereśni w trzech odmianach Rośnie nam kolejna zielona i owocowa aleja w gminie!
https://www.facebook.com/Joachim.Wojtala
Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim… To był szczególny wieczór - nastrojowy, refleksyjny, melancholijny i bardzo wzruszający. "Poetycki Ogród Pamięci" rozkwitł wspomnieniami o opolskich poetach, związanych z gminą Gogolin oraz środowiskiem zaolziańskim.
W czwartek 19 października w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie zorganizowano wieczór wspomnieniowy z muzyką i poezją. Najpiękniejsze wiersze żyjących i zmarłych poetów takich jak Edmund Borzemski, Tadeusz Soroczyński, Ewa Maj - Szczygielska, czy Jan Goczoł recytowali Kamila Wójt oraz Kordian Michalak.
Nie zabrakło również nastrojowej oprawy muzycznej, przygotowanej przez Emilię Kos (skrzypce), Marię Ruszecką (fortepian) i Dariusz Kownackiego (akordeon), ale też opowieści o dawnych czasach, snutych m.in. przez burmistrza Joachima Wojtalę, prof. Teresę Smolińską, red. Halinę Nabrdalik, czy Marię Żmiję - Glombik i Edmunda Borzemskiego. Przywołano wspomnienia o nieżyjących już poetach skupionych w Polskim Związku Kulturalno - Oświatowym w Jablunkowie, a także historię kontaktów artystycznych zawiązanych przed laty między środowiskiem zaolziańskim i Gminą Gogolin. Organizatorami wydarzenia był Burmistrz Gogolina, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej, Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Gogolinie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie.
6 maja odbyło się w Centrum Przesiadkowym walne zebranie członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gogolińskiej, na którym przedstawiono sprawozdanie finansowe i merytoryczne za 2018r.
Martin Luther i reformacja, to tytuł bardzo ciekawej prelekcji o życiu i działalności tego niemieckiego reformatora religijnego, teologa i współtwórcy luteranizmu. Wykład dla bardzo licznej grupy miłośników i pasjonatów historii wygłosił w miniony czwartek ks. dr hab. Joachim Piecuch, profesor Uniwersytetu Opolskiego.Spotkanie zorganizowane zostało w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej. Już samo przedstawienie przez prezes UTW Jolantę Matuszek prelegenta wykładu, wykładowcy akademickiego specjalizującego się w filozofii religii zwiastowało, iż będzie to spotkanie bardzo dynamiczne, interesujące i barwne. I rzeczywiście autor prelekcji, ks. prof. Piecuch wzbogacił swoje wystąpienie o bogatą prezentację m.in. obrazów Hieronima Boscha przedstawiających wydarzenia, które zapoczątkowały reformację oraz jej dalszy rozwój. Na samym początku podjął się wyjaśnienia pojęcia „reformacja”, przedstawił także wizerunek Martina Luthra, jego życiorys i trochę skomplikowaną drogę życiową. Zebrani w gogolińskiej Nutka Cafe z zaciekawieniem wysłuchali, jak to Marcin Luter, skromny teolog z prowincjonalnego uniwersytetu, odmienił losy Kościoła i Europy. Wielu osobom, w zasadzie od czasu szkoły podstawowej postać M. Lutera kojarzy się z listą 95 tez o odpustach, które przybite zostały na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych 31 października 1517r. W konsekwencji dało to początek konfliktowi pomiędzy Luthrem a cesarzem Karolem V i papieżem, następstwem czego był podział kościoła. Zwolenników Lutra nazywać zaczęto protestantami. W swym wykładzie ks. prof. Piecuch. nawiązał także do fundamentalnych podstaw wiary protestanckiej, które są podstawowym wyznacznikiem uznania danego wyznania chrześcijańskiego za protestanckie. Wyjaśnił także zasadnicze różnice teologiczne dzielące protestantyzm z katolicyzmem. „Pomimo różnic jakie nas dzielą, traktujmy się jak bracia. Jedną drogą wszyscy idziemy do Jezusa” – zakończył swą niewątpliwie pasjonującą prelekcję.
Źródło:www.gogolin.pl
Kolejny raz w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie spotkali się miłośnicy lokalnej historii.W poniedziałek 20 listopada, sala pękała w szwach podczas wykładu Reginy Kalli – Szulc na temat historii konwentu sióstr boromeuszek w Gogolinie. Fascynująca opowieść o ponad stuletniej historii sióstr u niejednego słuchacza wzbudziła wspomnienia. Na sali znalazło się bowiem wielu byłych pracowników i pacjentów gogolińskiego szpitala św. Józefa i starszych mieszkańców pamiętających lata pełnej aktywności sióstr. Po spotkaniu R. Kalla – Szulc podpisywała swoją książkę „Posługa Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Gogolinie w latach 1895-2015” wydaną w 2016 r. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej i Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie.
Źródło:https://pl-pl.facebook.com/GminaGogolin/
23 stycznia 2017 r. odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Miłosników Ziemii Gogolińskiej, na którym przedstawiono sprawozdanie finansowe i merytoryczne za 2016 r. oraz podsumowano projekt "Spotkajmy się w bibliotece".
2 czerwca br. w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie odbyły się drugie warsztaty w ramach projektu „Spotkajmy się w Bibliotece”.Spotkanie pt. „Zdrowe herbaty – tradycja z dziada pradziada”, prowadziła Maria Kipka wprowadzając wszystkich w tajniki zielarstwa. Mieliśmy okazję również skosztować herbaty z przygotowanej mieszanki ziół. Uczestnicy zadawali pytania, na które otrzymywali szczegółowe odpowiedzi, wymieniali się również swoją wiedzą oraz doświadczeniami w zakresie przepisów komponowania ziół do herbat.
Projekt „Spotkajmy się w Bibliotece” realizuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Gogolinie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na fanpage projektu:
https://www.facebook.com/Spotkajmy-si%C4%99-w-bibliotece-797171593716579/
Niedzielne nudle domowej roboty – dlaczego ta śląska tradycja zanika? O tym, jak je robić, dowiedzieliśmy się na ciekawym spotkaniu w gogolińskiej bibliotece.18 maja 2016 r. o godz. 17.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „O śląskich książkach kucharskich i śląskiej kuchni w Bibliotece”, zrealizowane dzięki projektowi „Spotkajmy się w Bibliotece”. Spora grupa zainteresowanych obserwowała proces robienia domowego makaronu „od kuchni”. A jak je robić, pokazywały nam gogolińskie gospodynie domowe. Wiedza o robieniu nudli jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Robienie makaronu to piękna tutejsza tradycja, lecz niestety zanika. Pierwszym powodem jest brak czasu. Drugim jest brak chęci na robienie swojskiego makaronu, jeżeli można iść do sklepu i go kupić, nie męcząc się przy tym. Była także ciekawa wystawa książek o kuchni śląskiej dostępnych w bibliotece. Kobiety chętnie wymieniały się poradami, informacjami i przepisami. Spotkanie przyciągało uwagę nie tylko dorosłych, lecz i młodzieży oraz dzieci.Projekt „Spotkajmy się w Bibliotece” realizuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Gogolinie. Spotkania trwają od kwietnia do listopada br.
Projekt „Spotkajmy się w Bibliotece” realizuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Gogolinie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na fanpage projektu:
https://www.facebook.com/Spotkajmy-si%C4%99-w-bibliotece-797171593716579/
2 sierpnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gogolińskiej. Wśród wielu omawianych tematów , najważniejszym była zmiana statutu stowarzyszenia. Poszerzono zakres działalności stowarzyszenia, które dotychczas skupiało się głównie na aspekcie naukowym i historycznym Gogolina. Członkowie będą mogli wypowiadać się na temat przyszłości miasta, nie tylko promować wiedzę o Gogolinie, ale też mieć wpływ na jego rozwój. Ponadto podsumowano dotychczasowe działania w ramach projektu „Spotkajmy się w bibliotece” realizowanego przy współpracy z Gminną Biblioteka Publiczną w Gogolinie oraz wsparciu Urzędu Miejskiego w Gogolinie.
Strona 1 z 3
Odwiedza nas 239 gości oraz 0 użytkowników.