Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur.

24 lutego br. w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie odbyło się autorskie spotkanie z Władysławem Żołnowskim, poświęcone książce „Moja pamięć, mój czas i mój czyściec”.

Autor wraca do czasów dzieciństwa gdy miał 11 lat, a na jego wieś na Kresach Wschodnich napadli banderowcy. Cała wieś spłonęła. Od tego czasu rozpoczęła się trauma autora. - „… Wszyscy żyliśmy w zgodzie, gdyby zostawiono nas w spokoju byłaby zgoda. Jednakże różne ówczesne władze nasycały ludzi ideologią, która była przyczyną wszystkiego zła, mieszała w głowach, namawiała do nienawiści itd…, zaplątane ludzkie losy można dziś odplątać tylko w jeden sposób- wszyscy jesteśmy ludźmi…” mówił podczas spotkania zaproszony gość. Trauma młodości stanowi źródło bólu, ale i twórczości zarazem, autor odkrywa prawdy dotychczas przemilczane i wybielane. Okazało się, że wielu pośród zebranych, również była uczestnikami podobnych przeżyć. Snuli bolesne wspomnienia, uzupełniane faktami historycznymi przybyłych nauczycieli. Było to wyjątkowe spotkanie przepełnione bólem, strachem, przed jutrem, głodem, utratą bliskich, okrutnymi obrazami wojny.Pamiętajmy, by uczcić pamięć bestialsko zamordowanych rodaków - tak zakończyło się spotkanie w gogolińskiej czytelni.
Władysław Żołnowski – Członek Związku Literatów Polskich, kresowianin ur. 3.09.1932r. w Rohaczynie, jako poeta debiutował w miesięczniku Semper Fidelis w 1994 roku na łamach Kresów Literackich. Wydał trzy tomiki poezji oraz wspomnienia. Jest autorem reportaży historycznych dotyczących tragicznych losów ludności polskiej na Kresach Wschodnich w czasie II wojny światowej.
Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Gogolińskiej w ramach programu "Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur".

28 listopada 2014r. odbyła się konferencja "Wielokulturowa biblioteka" w Hotelu Mercure w Opolu.

Konferencja "Wielokulturowa biblioteka"

 

Dnia 5 listopada 2014r. wspólnie z DFK Koło Gogolin i Kamionek odbyły się warsztaty plastyczne pt.: „Lampiony Św. Marcina – Martinslaterne".Dzieci z wielkim zaangażowaniem zabrały się do pracy i wykonały piękne, kolorowe lampiony. Na zakończenie otrzymały słodki poczęstunek. Dziękujemy Pani Weronice Szymik nauczycielce języka niemieckiego za przeprowadzenie spotkania, które odbyło się w ramach sobotnich szkółek „Samstagsschule" oraz programu GBP "Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur".

 

Dnia 11 października 2014r. rozpoczęliśmy w GBP wspólnie z DFK Koło Gogolin i Kamionek cykl głośnego czytania dzieciom bajek w języku niemieckim.Dzieci z ciekawością wysłuchały opowieści pt: „Eine keine Raupe – Mała gąsienica", a następnie wykonały własne gąsienice. Dziękujemy Pani Weronice Szymik nauczycielce języka niemieckiego za przeprowadzenie spotkania, które odbyło się w ramach sobotnich szkółek „Samstagsschule" oraz programu GBP "Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur".

Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie dołączyła do akcji „Wielokulturowość – jestem na tak!".Jest to akcja dla bibliotek, zainicjowana przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg.

W ramach akcji biblioteka zdobyła wartościowe książki i przeprowadziła wakacyjne zajęcia dla dzieci . Organizatorzy przygotowali pięć scenariuszy zajęć promujących wielokulturowość, uwrażliwiających na trudną sytuację emigrantów czy uchodźców, uczących tolerancji i zrozumienia dla różnych kultur i obyczajów.
Biblioteka otrzyma pięć książek Wydawnictwa Widnokrąg:
1. „Emigracja" - historia chłopca, który wraz z matką i siostrą opuszcza swoją meksykańską wioskę, aby nielegalnie przekroczyć granicę ze Stanami Zjednoczonymi w poszukiwaniu lepszego życia.
2. „Myślobieg" - z humorem opowiada o perypetiach i dylematach dziesięcioletniej Susanny - polsko-islandzkiej dziewczynki. Stanowi punkt wyjścia do rozważań na temat dwujęzyczności, dwunarodowości i doświadczenia życia w obu krajach.
3. „Apetyt na Maroko. Tadżin." – tadżin, czyli naczynie i zarazem potrawa, stanowi punkt wyjścia do opowieści o Maroku, jego kulturze i codziennym życiu mieszkańców.
4. „Apetyt na Meksyk. Familia." – wspólne rodzinne przygotowania do obchodów Święta Zmarłych dają początek opowieści o Meksyku, jego kulturze i codziennym życiu jego mieszkańców.
5. „Z notatnika młodego podróżnika. Pojazdy i nie tylko." – historia 11-letniego chłopca, który podróżuje ze swoimi rodzicami po świecie i opisuje napotkane pojazdy różnego typu – zarówno te nowoczesne, jak i te, którymi ludzie przemieszczali się przed wiekami.
Każdej książce towarzyszy scenariusz zajęć przygotowany z myślą o dwóch różnych grupach wiekowych.
Nasza biblioteka wybrała i zrealizowała scenariusz przygotowany w oparciu o książkę pt. „Apetyt na Meksyk. Familia"
Celem zajęć było:
• Zachęcenie dzieci do poznania nowych miejsc na świecie i zrozumienia ich specyfiki.
• Zwrócenie uwagi na różnorodność świata i kultur.
• Kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec różnych religii, obyczajów i tradycji.
• Rozwijanie umiejętności kojarzenia faktów, krytycznego myślenia i pomysłowości przez analizę informacji.
Zajęcia odbyły się 22 sierpnia, uczestniczyło w nich 13 osób w tym podopieczni Pani Marty Wiory ze Świetlicy Środowiskowej w Gogolinie oraz dzieci spędzające czas w bibliotece w ramach „Wakacji z książką".
Na początku spotkania dzieci otrzymały garść informacji o Meksyku poprzez prezentację, wykład oraz pracę z atlasem. Nauczyły się kilku podstawowych słów w języku hiszpańskim. Poznając bohaterów książki pt. „Apetyt na Meksyk. Familia" miały okazję odkryć kulturę i zwyczaje panujące w Meksyku. Uczestnicy zauważyli wiele różnic między naszą kulturą a kulturą ludzi zamieszkujących kontynent Ameryki Północnej. Ciekawym przykładem jest święto zmarłych, które obchodzimy w nastroju zadumy natomiast w Meksyku jest to święto huczne i radosne. W części manualnej zajęć dzieci wyobraziły sobie,że odwiedzą bohaterów książki Anę i Antonia. Przygotowując bagaż narysowały pamiątki z Polski, które chciałyby zawieźć meksykańskim przyjaciołom oraz pamiątki, które chciałyby przywieźć z Meksyku do Polski. Następnie z entuzjazmem spakowały te pamiątki do odpowiednich tekturowych walizek.
Mamy nadzieję że spotkanie obudziło ciekawość świata, szacunek do innych kultur i dumę z własnego dziedzictwa. Ten cel przyświeca nam również w działaniach biblioteki w ramach projektu „Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur" przy współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim - DFK Koło w Gogolinie.

 

16 maja br. (piątek) w siedzibie GBP w Gogolinie odbyło się rozstrzygnięcie konkurs plastycznego i literackiego pt. "Majówka przy kapliczce - Maiandach bei der Kapelle", którego uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych i gminazjum gminy Gogolin.

Jury w składzie:
Przewodnicząca: Barbara Jaskólska- plastyk, pracownik Urzędu Miejskiego w Gogolinie
Członek – Krystian Polański – Przewodniczący Koła DFK Gogolin (Mniejszość Niemiecka)
Członek – Kornelia Debernic – bibliotekarz – GBP Gogolin
wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych w następujących kategoriach:

Konkurs plastyczny:

I miejsce – Emilia Matuszek kl. II – Publiczna Szkoła Podstawowa w Kamieniu Śl.
II miejsce - Magdalena Charandziuk kl. II – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Gogolinie
III miejsce – Magdalena Mijal kl. III – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Gogolinie
III miejsce – Maria Woźniak kl. III – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Gogolinie

Wyróżnienia:

1) Magdalena Woźnica kl. II - Publiczna Szkoła Podstawowa w Kamieniu Śląskim
2) Patrycja Lysek kl. II - Publiczna Szkoła Podstawowa w Kamieniu Śląskim
3) Publiczne Przedszkole Nr 3 w Gogolinie

Konkurs literacki:

I miejsce - Julia Gozdek kl.V – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Gogolinie
I miejsce - Paulina Danielewska kl. V – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Gogolinie.

Organizatorem konkursu była Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie, oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim - DFK Gogolin, którzy wszystkim uczestnikom ufundowali dyplomy oraz upominki, a zwycięzcom nagrody. Środki pozyskano z Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu w ramach projektu: " Identität durch Gebet In Sprache des Herzens /Tożsamość poprzez modlitwę w języku serca". Również Urząd Miejski w Gogolinie włączył się w przygotowanie upominków dla dzieci. Wystawę prac konkursowych można było obejrzeć podczas mszy przy "kapliczce na bagnach" w dn. 18.05.2014r., a do końca wakacji będą dostępne dla zwiedzających w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie.

 

 

Adwent dobiegł już końca. Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie. Dlatego też DFK Gogolin we współpracy z Gminną BibliotekąPubliczną w Gogolinie zorganizowało w minioną sobotę 21 grudnia spotkanie przedświąteczne dla dzieci i rodziców związanych z tutejszym Kołem DFK.

Na powitanie wyświetlono zdjęcia i filmiki z zajęć Kursów Sobotnich, na które uczestniczyły dzieci w minionych semestrach. Było to okazją do miłych wspomnień. Szczególną radość na małych buziach wywołały zdjęcia, na których dzieci rozpoznały siebie i swoje prace plastyczne. Wyświetlono również krótki film: „Dwa języki podwójna szansa" promujący dwujęzyczność i wynikające z niej korzyści. (Materiał dostępny w Internecie na youtube/dfk gogolin). Następnie czytelnia biblioteki zamieniła się w kino i dzieci obejrzały bajkę o tematyce bożonarodzeniowej w języku niemieckim. Kolejnym punktem programu było „Koło Fortuny – Glücksrad". Dzieci podchodziły i kręciły „Kołem", aby po udzieleniu odpowiedzi na zadanie pytanie wybrać sobie nagrodę! Była również okazja do zaprezentowania talentów muzycznych i recytatorskich.
Jakież było zdziwienie gdy nagle rozległ się dźwięk dzwoneczków i do czytelni biblioteki wkroczył Święty Mikołaj. „Nikolaus" przyjechał z Laponii aby rozdać dzieciom prezenty oraz wspólnie pośpiewać kolędy w języku polskim i niemieckim. Dzieci w radosnym przedświątecznym nastroju wróciły do domu z paczkami, aby z niecierpliwością wyczekiwać Dzieciątka, które jest już tuż-tuż.
Świąteczne spotkanie Bożonarodzeniowe zorganizowane przez Gogolińskie Koło DFK Gogolin odbyło się w ramach projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur" .

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 61 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony