Z kalejdoskopem aktywni w przyszłości.

8 maja 2014r. na spotkaniu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gogolińskiej odbyła się promocja „Kalejdoskopu Samorządowego Gminy Gogolin 2013", wydanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gogolinie w ramach projektu „Z kalejdoskopem aktywni w przyszłości"."Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ukazał się (dziesiąty już!) Kalejdoskop Samorządowy Gminy Gogolin za 2012 r. Publikacja zawiera 284 strony, jest bogato ilustrowana. Kalejdoskop został wydany w ramach projektu „Z Kalejdoskopem aktywni w przyszłości"; wnioskodawcą była Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie, kwota dofinansowania wyniosła 21 907,22 zł.

Dnia 7 maja na spotkaniu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gogolińskiej odbyła się promocja „Kalejdoskopu Samorządowego Gminy Gogolin", który ukazuje się już 9 lat!

Publikacja jak zwykle obejmuje szeroki zakres informacji o najważniejszych wydarzeniach minionego roku. Trzon stanowią rozdziały dotyczące działalności samorządowej, projektów realizowanych przez Urząd Miejski i gminne instytucje, sprawozdania z działalności jednostek organizacyjnych gminy, dane statystyczne oraz szerokie dane dotyczące budżetu. Poza tym można w nim znaleźć informacje o sportowych inicjatywach, o życiu parafialnym, aktywności seniorów itd. W Kalejdoskopie przedstawiono również sylwetki ciekawych ludzi, w tym sylwetkę zmarłego w grudniu 2011r. Jerzego Lipki – zasłużonego opolskiego twórcy ludowego. Ciekawy jest również rozdział poświęcony historii gminy. Można tam znaleźć m. in. artykuł dotyczący historii autostrady A-4 i przedwojennych lotnisk funkcjonujących na terenie gminy. Publikacja Kalejdoskopu została dofinansowana ze środków UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach projektu „Śladami przeszłości – Kalejdoskop Samorządowy". Wnioskodawcą była Gminna Biblioteka Publiczna Gogolinie. Publikacja obejmuje 240 stron w formacie B5, zawiera ponad 190 zdjęć.

 

W piątek 10 czerwca korzystając z zaproszenia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gogolińskiej czytelnia Biblioteki wypełniła się gośćmi, którzy przyszli zwiedzić wystawę fotografii Pana Mirosława Czekały oraz wysłuchać prelekcji na temat szlaku św. Jakuba. Pierwszy wystąpił ojciec werbista Jan Jacek Stefanów. Opowiadał o najsłynniejszym europejskim szlaku pielgrzymkowym. Zaczynał się on niegdyś na Łotwie i prowadził przez Polskę, Niemcy, Francję, na zachód, aż do Santiago de Compostela w zachodniej Hiszpanii. Tam też znajduje się grób Św. Jakuba Apostoła. Od kilkunastu lat w krajach Europy pojawiają się szlaki oznaczone symbolem muszli. Służą one pielgrzymom, którzy poszukują duchowej jedności z Bogiem, pragną przemyśleć swoje życie, zwiedzić ciekawe miejsca, poznać nowych ludzi, czy zażyć ruchu. Szlak Św. Jakuba jak mówił ojciec werbista nie jest szlakiem turystycznym, najważniejsza jest duchowość. Pielgrzymuje się w samotności lub małych grupach. To takie "rekolekcje w drodze".

Natomiast o opolskim szlaku opowiadał autor wystawy Pan Mirosław Czekała. Pielgrzymował on po nyskim szlaku odtwarzającym dawny trakt handlowy o długości 100,5 km z południowej części Śląska. Zebrani goście dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy o szlaku popartych zdjęciami z trasy. Malownicze tereny, kościółki, przydrożne krzyże i kamienie oznakowane symbolem muszli łączą ludzi i uzależniają. Kto raz wybierze się trasą, będzie chciał wrócić znowu. Serdecznie zapraszamy do czytelni naszej Biblioteki aby choć na chwilę popodziwiać urokliwe miejsca widziane okiem pielgrzyma.

 

Zapraszamy również na stronę: www.camino.net.pl

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie wnioskowała do Stowarzyszenia Kraina św. Anny o przyznanie wsparcia finansowego w ramach projektu pt. Śladami przeszłości- kalejdoskop samorządowy Gminy Gogolin oraz Nasz gogoliński Karlik przewodnikiem śląskiej tradycji zaplanowano wydanie publikacji stanowiących żywą kronikę inicjatyw i wydarzeń na terenie gminy. Ponadto celem zaplanowanych działań jest umocnienie i rozwijanie tożsamości lokalnej, rozwijanie aktywności mieszkańców, zainteresowanie kulturą i tradycja regionu, a przede wszystkim zachęcenie do uczestnictwa w tradycyjnych obrzędach ludowych.

Kalejdoskop samorządowy to kompendium wiedzy pełniące funkcję nie tylko informacyjną, ale i promocyjną naszej gminy. W pierwszym etapie projektu tj. w 2011 wydano 400 szt. egzemplarzy, natomiast w II etapie tj. 2012 planuje się wydanie kolejnych 400 szt. Wartość wnioskowanego i otrzymanego wparcia w I etapie wyniosła 24 369,80 zł. Kalejdoskop można wypożyczać już w bibliotece i jej filiach.

 

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 186 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony