Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
![]() |
Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Gogolinie ul. Plac Dworcowy 2 NIP 755-17-65-937 tel. +48 77 4666226 |
Godziny otwarcia |
Poniedziałek 8.00 – 16.00 Wtorek 9.00 – 16.00 Środa 10.00 – 18.00 Czwartek 9.00 – 16.00 Piątek 8.00 – 16.00 sobota: nieczynne
|
Matematyka wywołuje u Ciebie stres? Próbujesz rozwiązywać zadania, ale zajmuje to strasznie dużo czasu? Czas to zmienić!
Zapraszamy na webinar, który odmieni Twoje podejście do matematyki! W najbliższy czwartek, 16 listopada, o godzinie 19:00. Zapisz się bezpłatnie na stronie: zday.pl
Kto poprowadzi webinar? Karol Wilczyński, czyli twórca programu Szybka Matma. Doświadczony nauczyciel i korepetytor, który w ubiegłym roku szkolnym pomógł kilkunastu tysiącom uczniów w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty.
Weź udział w webinarze i przekonaj się, jak rozwiązywać zadania z matmy bez stresu i straty czasu! Zapraszamy: zday.pl
Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach Święta Niepodległości w Gminie Gogolin oraz akcji #niepodlegladohymnu
Burmistrz Gogolina
serdecznie zaprasza
na
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOSCI W GMINIE GOGOLIN
11.11.2023 (sobota)
godz. 12:00
- WSPOLNE SPIEWANIE Mazurka Dąbrowskiego w samo południe, w ramach corocznej, akcji "Niepodległa do Hymnu"
- ZŁOZENIE WIENCOW pod pomnikiem przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Gogolinie
godz. 12:30
- UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘT MIEPODLEGŁOSCI w wykonaniu uczniów z PSP w Kamieniu Śląskim w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie
12.11.2023 (niedziela)
godz. 11:00
- UROCZYSTA MSZA ŚW. W NTENCJI OJCZYZNY Z UDZIAŁEM POCZTÓW SZTANDAROWYCH w Kościele Parafialnym pw. NSPJ w Gogolinie
W samo południe zaśpiewajmy razem Hymn!
Pod pomnikiem przy Urządzie Miejskim w Gogolinie
11.11.23 godz. 12:00
#niepodlegladohymnu www.niepodlegla.gov.pl
Zapraszamy na charytatywne dyktando z okazji Święta Odzyskania Niepodległości!
Udział jest bezpłatny, a za każdego uczestnika organizator przekaże 1 zł potrzebującym. W tym roku środki otrzymają podopieczni domu dziecka.
Jest to czwarta edycja charytatywnego wydarzenia organizowanego przez serwis edukacyjny dyktanda.pl
Dyktando odbędzie się 11.11.2023 r.
Obowiązuje podział na pięć kategorii wiekowych, tak aby każdy mógł rozwiązać tekst o odpowiednim poziomie trudności. Zapraszamy uczniów oraz osoby dorosłe.
Szkoła najliczniej reprezentowana w charytatywnym dyktandzie, wybierze dom dziecka, do którego trafią zebrane środki. Dlatego warto uczestniczyć licznie w wydarzeniu. Każdy uczestnik będzie miał możliwość określenia “swojej” szkoły - zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz rodzice.
Dyktando zostanie specjalnie przygotowane na tę okazję. Będzie poruszało wątki patriotyczne, {wspominało znane wydarzenia i słynne postacie. Dyktando będzie można rozwiązać w aplikacji ZDAY.
Szczegóły wydarzenia, w tym godziny rozpoczęcia dyktanda dla każdej z grup wiekowych, znajdują się na stronie:
zday.pl
Z góry serdecznie dziękujemy za pomoc w dotarciu z powyższą wiadomością do Państwa odbiorców.
Bibliotekarz Opolski nr 3/2023 jest już dostępny on-line www.bibliotekarzopolski.pl
Zapraszamy do lektury!
Spis treści 3/2023
OD REDAKCJI
BIBLIOTEKA
Urszula „MangowyBzik” Pawlik
Domangowanie – co zrobić żeby mangi pojawiły się w księgozbiorze?
Katarzyna Pawluk
Z życia SBP na Opolszczyźnie
Agnieszka Klimas
Czytelnictwo dzieci na podstawie literatury (Część 3)
RELACJE
Martyna Stanowska
Wspólne czytanie to dobra zabawa
Magdalena Dudek, Barbara Tkaczuk
„Z książką nam po drodze”. Projekt BLISKO w Nysie
Łukasz Brudnik
Opolcon 2023 – relacja
Anna Gurdziel
Nowa siedziba, wyjątkowy czas w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pokoju
ZOOM NA OPOLSKIE DKK
Łukasz Brudnik
Kwartał w opolskich Dyskusyjnych Klubach Książki (lipiec-sierpień-wrzesień 2023)
LITERATURA ● KSIĄŻKA ● CZASOPIŚMIENNICTWO ● ZBIORY SPECJALNE
Jolanta Zakrawacz
„Ludzie kochają prawdziwe emocje” – rozmowa z Anną Matusiak
Żaneta Milc
Mangi - przegląd
Jolanta Zakrawacz
Drugie życie książki…
Anna Pietrzkiewicz, Joanna Jaworska
Na regale. Przegląd nowości wydawniczych z ostatnich lat
Aleksandra Okulus
Przegląd nowości prasowych w Czytelni WBP Opole: „Balans. Czasopismo dobrej energii”
Damian Drzazga
Prasówka z przeszłości: „Brukotłuki”
POLECAJKI Joanny Jax
REGION
Beata Stępniak
Nowości o Śląsku Opolskim - propozycje do księgozbioru podręcznego
VARIA
W obiektywie WBP. Spotkania – wernisaże - jubileusze
6 listopada bibliotekę w ramach przypadającego 5.11 "Dnia Postaci z Bajek" 🧜♀️🧚♀️🧞odwiedziły dzieci z Publicznego Przedszkola im. Karlika i Karolinki nr 3 w Gogolinie. Odświętnie ubrane przedszkolaki, w koronach na głowach zwiedziły bibliotekę, a następnie udały się na salę konferencyjną, by wysłuchać książki "Franklin i książka z biblioteki".📚📚📚 Następnie dzieci wzięły udział w przedstawieniu ,,Rzepka". Przyszedł czas na wierszyk z pokazywaniem "W książeczce płynie rzeczka". Na koniec spotkania dzieci zostały pasowane na czytelnika i przyjaciela książki. Serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie, mnóstwo uśmiechu i zabawę. Do zobaczenia w bibliotece!🥰😍😘
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Edytą Świętek, pisarką literatury obyczajowej, historycznej oraz młodzieżowej
9 listopada (czwartek) o godz. 18.00 w bibliotece.
Wstęp wolny
Będzie możliwość zakupu książki autorki:)
Urodzona w Krakowie autorka powieści społeczno-obyczajowych. Uwielbia długie spacery z rodziną. W wolnych chwilach czyta, słucha muzyki lub ogląda filmy dokumentalne. Interesuje się zarządzaniem zasobami ludzkimi, historią Nowej Huty, modą i obyczajami XIX wieku.
Inspirację do pisania powieści znajduje wszędzie: w drobiazgach dnia codziennego, twarzach ludzi, których mija na krakowskich chodnikach, w krótkim dialogu zasłyszanym podczas jazdy tramwajem. Z urywków ulicznych wspomnień tworzy świat wyobrażeń – ożywia go na kartkach powieści.
https://lubimyczytac.pl/autor/76607/edyta-swietek
https://edyta-swietek.blogspot.com/
Serdecznie zapraszamy do udziału już w kolejnej, bezpłatnej akcji Mała książka - wielki człowiek wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat). Czekaja na Was: książeczka, naklejki i zakładki. Do zobaczenia w bibliotece😍📚📚📚
Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim… To był szczególny wieczór - nastrojowy, refleksyjny, melancholijny i bardzo wzruszający. "Poetycki Ogród Pamięci" rozkwitł wspomnieniami o opolskich poetach, związanych z gminą Gogolin oraz środowiskiem zaolziańskim.
W czwartek 19 października w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie zorganizowano wieczór wspomnieniowy z muzyką i poezją. Najpiękniejsze wiersze żyjących i zmarłych poetów takich jak Edmund Borzemski, Tadeusz Soroczyński, Ewa Maj - Szczygielska, czy Jan Goczoł recytowali Kamila Wójt oraz Kordian Michalak.
Nie zabrakło również nastrojowej oprawy muzycznej, przygotowanej przez Emilię Kos (skrzypce), Marię Ruszecką (fortepian) i Dariusz Kownackiego (akordeon), ale też opowieści o dawnych czasach, snutych m.in. przez burmistrza Joachima Wojtalę, prof. Teresę Smolińską, red. Halinę Nabrdalik, czy Marię Żmiję - Glombik i Edmunda Borzemskiego. Przywołano wspomnienia o nieżyjących już poetach skupionych w Polskim Związku Kulturalno - Oświatowym w Jablunkowie, a także historię kontaktów artystycznych zawiązanych przed laty między środowiskiem zaolziańskim i Gminą Gogolin. Organizatorami wydarzenia był Burmistrz Gogolina, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej, Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Gogolinie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie.
https://gogolin.pl/17902/aktualnosc.html
https://www.facebook.com/GminaGogolin
Szanowni Państwo
serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym w etapie gminnym Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego.
Poniżej linki do strony z regulaminem konkursu oraz link do karty zgłoszenia:
„Poetycki Ogród Pamięci” serdecznie zaprasza Państwa na dzisiejsze popołudnie z poezją
i muzyką
, godz. 17.00 sala widowiskowa Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie
PROWADZENIE :KAMILLA WÓJT I KORDIAN MICHALAK
EMILIA KOS- SKRZYPCE
MARIA RUSZECKA - FORTEPIAN
DARIUSZ KOWNACKI - AKORDEON
Dnia 19 października (czwartek) Biblioteka czynna od godz.10.00
Poetycki Ogród Pamięci rozkwitnie już jutro 19 paźdzernika w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie. Początek o godz. 17:00.
Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!
Dnia 18.10 bibliotekę odwiedzili uczniowie kl.II z PSP nr 5 w Opolu z opiekunkami👧🧒 w ramach współpracy z POLREGIO🚆i Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie. Uczniowie wysłuchali bajki "Kot w butach"😼😽, a następnie wykonali piękne prace plastyczne za które otrzymali zakładki😍🥰 Dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia 🥰😍🥰
Odwiedza nas 66 gości oraz 0 użytkowników.
Zasadniczym celem powołania PBI jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.
Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).
Biblioteka Narodowa, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Działa na podstawie art. 16 ust. 4 Ustawy o bibliotekach i Statutu Biblioteki Narodowej. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.